Architektonické výzvy: Fasády
Galerie(8)

Architektonické výzvy: Fasády

Partneři sekce:

Fasáda, jak už sám název napovídá, je tváří domu. Kromě estetického hlediska ale zastává také (a především) důležitou konstrukční funkci a do značné míry určuje kvalitu fungování celé budovy. V rubrice architektonické výzvy jsme se tentokrát zaměřili jak na klasické, tak i netradiční pojetí fasád.

Pterodaktyl z titanzinku

Architekt Eric Owen Moss vybudoval v uplynulých třiceti letech doslova celé město uvnitř města: Hayden Tract v Culver City v Kalifornii. Realizoval zde více než dvacet projektů, především kancelářských prostor, ve kterých sídlí technologické firmy a start-upy. Mnohé z realizovaných budov působí pozoruhodným dojmem, jako příklad můžeme uvést Samitaur Tower, Stealth, Slash and Backslash, the Cactus Tower nebo the Waffle.

Budova Pterodactyl mezi nimi jednoznačně vyniká. Může připomínat origami či změť rozlámaných krabic, které ze sebe v různých úhlech navzájem vyčnívají. Uvnitř budovy najdeme překvapivě konvenčně pojatý interiér prvního podlaží. Šikmé střechy vyšších pater pak skrývají celou řadu zvláštně pojatých prostor.

V sousedství převážně nižších a středně vysokých okolních budov jsou loftová horní patra oblíbená díky panoramatickým výhledům na rozlehlé centrum Los Angeles. Pterodactyl je dobrým příkladem Mossovy „městské poetiky“. Jeho stavby v Hayden Tract mění postindustriální prostředí a vytvářejí nový řád narušováním původního řádu.

Dodavatelem titanzinku použitého na fasádě a na střeše je společnost Rheinzink. Na „Pterodaktylovi“ byly použity velkoformátové šablony prePATINA blaugrau. Fasádu pokrylo 5800 m² titanzinku o hmotnosti jednadvaceti tun, střechu pak 1097 m² vážících tři tuny.

Pterodactyl, Culver City, Kalifornie, USA

Investor: Frederick a Laurie Samitaur Smith
Architekt: Eric Owen Moss Architects
Klempířské práce: Architectural Metal Cladding
Dodavatel titanzinku: Rheinzink – prePATINA blaugrau, velkoformátové šablony (Fasáda: 5800 m², 21 t, Střecha: 1097 m², 3 t)

Zdroj: Rheinzink

Paropropustná fasáda

Vytápění se podílí největší měrou na celkové spotřebě energie budov. Přístupným řešením pro dosažení úspor a hospodárnější využití energie představuje tepelná ochrana fasádního pláště. Izolovat budovu ale rozhodně neznamená „polepit“ ji nejlevnějšími komponenty od různých výrobců. Úspěch tkví v použití odpovídající tloušťky izolace a především v zateplení kvalitními materiály, které tvoří vzájemně sladěný a certifikovaný systém.

Chybějící nebo nedostatečná izolace objektu je obvykle kompenzována zvýšeným vytápěním. Klesá tak vlhkost vzduchu, ve kterém se současně zvyšuje množství prachu. Dochází k vysušení a podráždění sliznic dýchacích cest, což může negativně ovlivnit zdravotní stav uživatelů. Naopak při nedostatečném vytápění a větrání se vlhkost vzduchu zvyšuje, následkem čehož mohou být stěny napadeny plísní.

Podobným situacím pomáhá předcházet fasádní tepelně izolační systém Jubizol Microair, jehož jádrem jsou inovativní vysoce paropropustné izolační desky Jubizol EPS F-W2 nebo EPS F-G2. Optimální paropropustnost a dobrá tepelná i zvuková izolace systému vytvářejí příznivé mikroklimatické podmínky, které jsou základem zdravého bydlení.

Systém Jubizol Microair navíc urychluje vysychání novostaveb a vyznačuje se snadnější montáží v porovnání se systémy na bázi minerální vaty.

„Úspory po zateplení se neprojeví pouze v zimě, ale během celého roku,“ uvádí Dominik Hanko ze společnosti JUB. „Zateplovací práce mohou probíhat v rozmezí teplot 5 až 35 °C, před větrem a slunečním zářením chráníme fasádu speciálními závěsy.

Pouze za deště, mlhy a silného větru práce neprovádíme.“ Fasádní systémy Jubizol nabízejí výběr velkého množství barevných odstínů a zaručují jejich stálost. V rámci služby JUB DesignStudio pomáhají architekti vybrat klientům nejvhodnější kombinaci odstínů a struktur vrchní omítky s ohledem na preference, prostředí a funkci objektu.

Systém Jubizol Microair

•    Až o 40 % nižší spotřeba energie na vytápění a chlazení
•    Příznivé mikroklimatické podmínky díky vysoké paropropustnosti
•    Cenová úspora a snadná montáž
•    Prodloužení životnosti, zvýšení tržní hodnoty
•    Dlouhodobá odolnost proti napadení řasami a plísněmi
•    Urychlení vysychání novostaveb

Zdroj: JUB

Sklo jako obrazovka

Palác umění Neftyanik, nové kulturní středisko města Surgut, otevřelo své brány pro veřejnost loni v létě. V komplexu najdeme například výstavní síň, operní a koncertní sály, kulturní středisko pro mládež nebo taneční školu. Neftyanik je ukázkou toho, kam až v současné době dospěl rozvoj stavebních technologií a inovativních materiálů. Bylo zde použito sklo Glassiled Motion od společnosti AGC.

Foto: © AGC Glass Europe, MT Electro Ltd (light designer)

Foto: © AGC Glass Europe, MT Electro Ltd (light designer)

Ve skleněné fasádě jsou integrované LED diody napájené transparentním vodivým povlakem. Dochází tak k propojení estetického působení skla, jehož základní funkcí je transparentnost, s unikátními světelnými technologiemi. Glassiled Motion dokáže změnit vzhled budovy, naplní ji jasnými barvami a představí její architekturu v novém světle. Glassiled Motion je ideálním materiálem jak pro fasády, tak i pro interiéry.

Splňuje ty nejpřísnější nároky kladené na ochranu proti vlhkosti a poškození, zachovává si při tom své vlastnosti, pokud jde o vzhled, protisluneční ochranu a tepelnou izolaci. Neviditelné vodiče nepoškozují estetický dojem z budovy, Neftyanik tak dokáže splnit i ty nejodvážnější požadavky na design a estetické působení fasády. Architektonické osvětlení budovy navrhla, vyvinula a instalovala společnost MT Electro.

Foto: © AGC Glass Europe, MT Electro Ltd (light designer)

Foto: © AGC Glass Europe, MT Electro Ltd (light designer)

Technické parametry

Typ fasády: zakřivená fasáda s potiskem
Typ výrobku: Glassiled Motion RGB
Plocha fasády: 540 m2 (60 m x 9 m)
Velikost tabulí skla: 1 500 mm x 1 000 mm
Návrh osvětlení: MT Electro
Složení výrobku: 6mm tvrzené sklo Artlite Digital – 15mm distanční rámeček – 6mm tvrzené sklo Glassiled Motion
Rozteč mezi pixely: 125 mm, celkem 35 000 pixelů
Realizace: červen 2016

Zdroj: AGC

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2017.