asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

VIP bar s tvarem rotačního elipsoidu

14.07.2014

VIP bar u hotelu Antonie ve Frýdlantu upoutá na první pohled. Jakési obří plechové vejce, položené na terase, nebývá k vidění často, pakliže se vůbec někde vyskytuje. A tak nutně vzbuzuje zájem a vyvolává řadu otázek. Odpovědí je, že se jedná o staticky nezávislou nástavbu k existujícímu 4 hvězdičkovému hotelu, jejíž nosná konstrukce i opláštění jsou svým způsobem výjimečné.

Nosná kostra objektu je tvořená dřevěnou konstrukcí z obloukových rámů, tvořících spolu s vaznicemi prostorovou prutovou sestavu tvaru elipsoidu. Rozměry poloos elipsoidu jsou podélně 5,8 m, příčně 3,0 m a výškově 2,2 m. Kvádr opsaný této dřevěné konstrukci má půdorysné rozměry 11,15 m x 6,1 m a výšku 3,6 m. Ve spodní části přechází dřevěná konstrukce do ocelové konstrukce (viz. 3D model).Nadkrokevní systém tepelné izolace na konstrukci, která je zakřivená ve dvou směrech, je vyřešen pomocí atypické konstrukce kovového roštu. Ten je kotven přes podložku termostop a parozábranu z asfaltových pásů do nosné dřevěné konstrukce. Kovový rošt vymezuje prostor pro tepelnou izolaci, vzduchovou mezeru a vytváří podklad pro kotvení opláštění. Hlavní hydroizolační vrstvou zastřešení je EPDM gumová membrána, která je položená na vrstvu tvrdé tepelné izolace.Pohledovou vrstvu tvoří kovový plášť spojovaný nýtováním. Protože ale nýtování nesplňuje požadavek na těsnost při dešti a při namáhání spojů hnaným deštěm by docházelo k zatékání, je hydroizolační vrstvou zmiňované EPDM.Proč byla vybrána technologie, vyžadující doplňkovou izolační vrstvu?
Vedly k tomu zcela prozaické důvody. Majitel hotelu má velmi blízký vztah k letadlům – veteránům, jejichž plášť je spojovaný právě nýtováním, proto tuto technologii prosadil při hledání optimálního spojování. Pro opláštění se zhotovovaly podle přesného zaměření hliníkové šablony tl. 1,0 mm, kdy téměř každý kus byl tvarově a rozměrově odlišný. Hliník v této tloušťce je samonosný, a tak nebyla zapotřebí podkonstrukce ve formě bednění. Šablony jsou kotveny nýtováním do kovové podkladní konstrukce.Generálním dodavatelem kompletní konstrukce, zahrnující dřevěnou nosnou část i kompletní skladbu střešního pláště, byla firma Taros Nova.

Marie Urbancová
Foto: Taros Nova

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
matous
ubohost. pokud nedokazete navrhnout esteticke cleneni fasady na volne tvarovanem povrchu, nedokazete navrhnout jinou nez predimenzovanou navic opet velmi neesteticky clenenou konstrukci, nemeli by jste takoveto nepovedene pokusy realizovat. lituji investora, naprosty humus.
Odpovědět | 22.07.2014, 08:10

Další z Jaga Media