Progresivní dřevěné konstrukce
Galerie(18)

Progresivní dřevěné konstrukce

Japonský architekt Shigeru Ban je považován za průkopníka současné architektury. Pokud jste fanouškem dřeva nebo inovativních návrhů, nechte se inspirovat budovou navrženou pro švýcarskou mediální společnost. Budova Swiss media company Tamedia se nachází v centru Zurichu a je největší budovou s dřevěnou konstrukcí ve Švýcarsku.

Na zastavěné ploše tisíc čtverečních metrů stojí sedm podlaží administrativního komplexu. Nejzajímavějším aspektem celého návrhu je jednoznačně dřevěná nosná konstrukce, která dává budově jedinečný výraz zvenčí i zevnitř.

Plní svou nosnou funkci bez dodatečných ocelových výztuží. Byla smontována na místě z prefabrikovaných dílů, precizně vyfrézovaných do posledního milimetru. Konstrukci lze kdykoli rozebrat, protože drží pohromadě bez šroubů nebo lepidla.

Velkolepá skleněná fasáda
Cílem Tamedia group a architektonického týmu bylo postavit budovu podle trvale udržitelného konceptu a aplikovat jeho principy v největší možné míře. Dvojitá zasklená fasáda je otočená směrem k řece Sihl a odráží nepříznivé klimatické podmínky. Naopak, uvnitř vytváří světlé a příjemné prostředí.
Fasáda zabezpečuje přirozené větrání, což dělá prostory atraktivnějšími. Okna konferenčních místností mohou být otevřená směrem k řece.

Dřevo jako ekologický stavební materiál
Dřevo je obnovitelný zdroj energie a pomáhá snižovat množství emisí už během výstavby. Budova i během svého životního cyklu vyprodukuje minimum oxidu uhličitého. Nevyužívá žádnou jadernou energii a použití fosilních paliv je minimální díky chlazení a vytápění pomocí využití podzemní vody.

Budova byla oficiálně otevřena v červenci tohoto roku.

Vizionář, který používá recyklovatelné materiály
Shigeru Ban se narodil v Tokiu v roce 1957 a po studiu architektury v Los Angeles a New Yorku si otevřel architektonickou praxi v Tokiu. Jeho konstrukce z kartónových trubic vzbudily obrovský zájem. Již v roce 1986 se objevily výhody tohoto recyklovatelného, pružného a snadno zpracovatelného materiálu. Shigeru Ban projektoval i japonský pavilon na Expo 2000 v Hannoveru – konstrukci z kartónových trubic, která byla dlouhá 75 metrů a vysoká 15 metrů. Všechny materiály použité při konstrukci byly po výstavě zrecyklovány. Tento vizionářský génius vytvořil originální styl „krizové architektury“ jako reakci na populační explozi a přírodní katastrofy: základy jeho nízkonákladových domů jsou vyrobeny z pivních beden naplněných pískem a stěny se skládají z foliovaných kartónových trubek. Dům tohoto druhu může být postaven za méně než sedm hodin a je značně robustnější než stan.

Fakta a čísla o budově
Počet poschodí: 7 (včetně galérie)
Počet pracovišť: 480
Podlahová plocha: 8 905 m2
Obestavěný objem: 39 085 m3
Dřevo použité na výstavbu: 2 000 m3, smrk (Štajersko)
Architekt: Shigeru Ban Architects Evropa, Paříž
Generální projektant: Itten + Brechbühl AG, Bern
Generální dodavatel: HRS Real Estate AG, Frauenfeld
Dřevěná konstrukce: Blumer-Lehmann AG, Gossau

Ing. Alena Benešová
Foto: Tamedia, Didier Boy de La Tour