Nejvyšší dřevěný dům v Nizozemsku Patch22 v Amsterodamu je postaven jako ekologická stavba
Galerie(10)

Nejvyšší dřevěný dům v Nizozemsku Patch22 v Amsterodamu je postaven jako ekologická stavba

Sedmipodlažní obytný a kancelářský dům s názvem Patch22 v Amsterodamu je v současné době nejvyšší dřevěnou stavbou v Nizozemsku. Třicet metrů vysoká budova s nápadnou fasádou je postavena z obnovitelného materiálu - dřeva, které bylo použito jak na konstrukci, tak na fasádu.

Díky solárním panelům na střeše, vytápění dřevěnými peletami z odpadního dřeva, úspornému systému hospodaření s vodou a nízké energetické náročnosti je to velmi ekologická, téměř pasivní budova. Vzhledem ke svému vnitřnímu uspořádání je také neuvěřitelně flexibilní.

Krabice poskládané na sebe

Stavba Patch22 (jejíž jméno odkazuje k místu, kde stojí a také ke slavnému románu Josepha Hellera Hlava XXII) se skládá z betonového základu, na němž je postaveno 6 podlaží jako krabice od dortu. Jednotlivá patra jsou proti sobě trochu posunutá, jako kdyby je posunul vítr.

Každá z těchto krabic má hrázděnou fasádu ze silných dřevěných trámů jako nosných prvků, které dodávají domu charakteristické vzezření. Na obou stranách jsou krabice opatřeny velkými balkony. Výsledkem je hravá výrazná charakteristická fasáda domu, která velmi ozvlášťňuje tuto část města. Hlavní konstrukce domu je z laminovaných smrkových sloupů a nosníků doplněných na frontální straně o šikmé nosníky z oregonské borovice.

Původně měl být celý ze dřeva, teď má betonový základ a jádro

Původně chtěl architekt této stavby Tom Frantzen postavit celý dům ze dřeva, ale to se ukázalo jako nemožné. Celodřevěný dům o sedmi patrech je velmi lehký, a tedy nestabilní. Patch22 stojí na břehu zálivu IJ, kde vanou často velmi silné větry, a pro lepší stabilitu musel tudíž dostat pevný betonový základ. Betonové je i jádro, ve kterém je umístěn výtah a na které jsou zavěšeny podlahy.  Duté podlahy jsou také z betonu, ale sloupy s nosníky konstrukce a nosné stěny, stropy a okenní rámy jsou pouze ze dřeva.

Téměř energeticky pasivní dům

Patch22 má vlastní zdroj energie pro hlavní funkce domu, je to téměř energeticky pasivní dům, který je CO2 neutrální. Většina stavebního materiálu pochází z obnovitelných zdrojů. Během roku zajišťuje spotřebu energie použití rostlinných biopaliv pro výrobu tepla  v kombinaci s použitím fotovoltaických panelů na střeše.  S pomocí perfektní izolace má budova minimální spotřebu energie. Stavba má koeficient EPC 0,15 a GPR skóre 8,8.
Dešťová voda se zachytává a používá v systému jako užitková voda. Teplo je zajištěno dokonalým spalováním na CO2 neutrálníchdřevěnýchpelet, které jsou odpadním produktem dřevařského průmyslu.

Flexibilní prostor

Patch22 byla navržena jako budova s obměnitelným prostorem. I v tomto ohledu je to stavba ekologická, odpovídající potřebám trvale udržitelného rozvoje. V budově o celkové podlahové ploše 5400 m2 jsou jak kancelářské, tak obytné prostory.

Vnitřní plocha může být libovolně měněna podle potřeb uživatelů bez jakýchkoli nezbytných úprav hrubé stavby. Jednotlivá podlaží mohou být využita jako velké lofty s balkony o maximální výměře 540 m2, což je plocha jednoho celého patra, nebo jako 8 menších bytů, případně jako nerozdělené kancelářské prostory. To vše je možné díky minimu strukturálních příček a vysokým stropům. Výška stropů v přízemí je 6 metrů, výška stropů v patrech, kde jsou kanceláře a obytné prostory, jsou 4 metry. Tato výška má potenciál pro rozvržení dalších částí a možností dodatečných mezipater.

Apartmány mají velkou volnost uspořádání i s ohledem na inženýrské sítě v podlahách, jejichž svrchní desky jsou odnímatelné. V Patch22 je 26 různých bytových a kancelářských jednotek, ve kterých si může majitel dělat jakékoliv úpravy. V betonovém přízemí o ploše 600 m2 jsou čtyři velké kancelářské prostory a vedle nich i 37 parkovacích míst. Vedle je blok pěti rodinných domků.  Lofty mají krásný výhled na sto metrů široký kanál, IJ a centrum Amsterodamu.

Architekt sám investorem

Bytový a kancelářský komplex Patch22 je osobní iniciativou architekta Toma Frantzena  a developerů Clause a Margriet Oussoren. Společně založili developerskou společnost Lemnis Kade BV a vzali na sebe riziko realizace této stavby.

Tom Frantzen, který získal již několik ocenění za architekturu, je tak jedním z prvních holandských architektů, který se stal i investorem. Donutila jej k tomu zkušenost z praxe. „Architekti hlásící se do soutěže mají často minimální naději, že uspějí. Pokud uspějí a jejich projekt je vybrán, nemají ještě vyhráno, že se projekt bude realizovat, a když, tak ne přesně podle jejich původních představ,“ domnívá se Frantzen. Proto se rozhodl vynaložit úsilí a peníze, které by vložil do architektonické soutěže, raději do realizace projektu, což také nebylo vůbec jednoduché, ale nakonec se to podařilo.

Inspirující příklad pro budoucnost

„Realizovali jsme Patch22 jako inspirující příklad pro bydlení podle zásad trvale udržitelného rozvoje ve všech ohledech: ekologickém, ekonomickém i sociálním.  Abyste mohli dělat ekologické stavby, musíte kombinovat dobré materiály a dobré návrhy, jinak je to nanic,“ říká Frantzen. Budova zaujala i odborníky. Dostala se například do užší nominace v architektonické soutěži ARC16 a byla  nominována i na cenu za nejlepší obytný dům roku Zuiderkerkprijs 2016 udělovanou amsterodamskou radnicí.

Architekt: Frantzen Et Al Architecten
Investor: Lemniskade (Frantzen Et Al Architecten, Amsterdam a H2O Installatieadvies & Bouwmanagement, Zeist)
Hlavní projektant: Pieters Bouwtechniek Amsterdam


Text: Jitka Prokopičová
Foto: Frantzen et al Architecten