Malý dům s velkou střechou
Galerie(16)

Malý dům s velkou střechou

Mladá rakouská rodina měla na svůj nový dům dva požadavky. Trvali na tom, aby byl postavený ze dřeva, a zároveň měl mít v rámci tohoto druhu domů co možná nejnižší cenu. Tyto požadavky přijali jako výzvu architekti z ateliéru bogenfeld Architektur. Z ulice je dnes vidět strmou antracitově-šedou střechu vznášející se nad úzkým pruhem fasády na trávníku. Pod touto střechou se ukrývá bohatý rodinný život.

Babiččin pozemek přišel vhod

Pozemek se svou vlastní silnou aurou na okraji St. Peter in der Au koupila babička klientky. V jedné části se nachází staré sídlo, sever byl vyhrazený jako stavební půda. Kdysi tu stála fara. Když se vnučce narodil první syn, chtělo to udělat změnu. Rodiče zvažovali přesun z Haagu do přírodního prostředí plného zeleně. Atraktivním se pro ně stal pozemek babičky v Au.

V dřevěném se cítíte hned pohodlně

Stavitelé přistupovali k představě budoucího domu aktivně – cestovali na staveniště, poznávali okolí, absolvovali kurz „výstavby se sluncem“. Naučili se, jak důležitá je orientace a struktura domu pro světlo a úsporu energie. Čím víc se naučili, tím víc preferovali dřevo. Tvrdí, že v dřevěných domech se cítíme okamžitě pohodlně.

Střecha dělá dům dokonalým

Architekti zvolili jako hlavní rys domu velkou strmou sedlovou střechu. „Je to dokonalé: takováto střecha poskytuje stín, chrání fasádu, můžete sedět venku, to bylo pro majitele důležité,“ vysvětlují své rozhodnutí. Dům umístili téměř doprostřed pozemku.

Je skoro deset metrů široký a dvacet čtyři metry dlouhý. Architekti říkají, že „dům se klouže na základové desce suverénním, elegantním a vzdušným způsobem po louce z východu na západ“. Jako sklep domácím slouží starý dřevěný přístřešek. Velký přesah na jedné straně vytváří prostor na relax mezi interiérem a exteriérem.

Jaká je dispozice?

Příjemným řešením je vchod přes „verandu“ s posezením na delší straně domu. U vstupu do domu je šatník, velké okno zároveň nabízí prostor na uložení bot a  na sednutí nebo odložení věcí.

Na opačné straně se nachází betonové jádro, v němž je hygienické zázemí a spíž. Druhé betonové jádro je umístěno za obývákem spojeným s kuchyní, situovali do něj prádelnu a schody.

Na východním konci domu je pracovna, z hlavní ložnice je výhled na kostelní věž. Galerie a otevřený strop až po střechu v části obývacího pokoje umožňují kontakt s druhým nadzemním podlažím.

Podkroví nabízí na parapetech pásu oken množství úložného prostoru, například na knihy. Efektně v interiéru působí trochu protimluvná kombinace teplého dřeva a chladného betonu.

Důležitá flexibilita

Vnější fasáda je zhotovená z vertikálně uložených smrkových lamel. Speciální úpravou dosáhli zrnitého, a přitom lesklého vzhledu, téměř jako kůže koně. Velká část přízemí je zasklená, což umožňuje nejen přímý kontakt s okolím, ale hlavně dostatek světla i tepla (ze severní strany, odkud se do domu vstupuje, je však kromě střešních jen jedno okno).

Horní a přízemní podlaží lze kdykoli od sebe oddělit, což umožňuje majitelům domu velkou flexibilitu. Autoři projektu přiznávají, že dům nemá žádný přímý vztah k existujícím budovám, vychází výlučně z topografie, tvaru pozemku, světových stran a potřeb rodiny.

Dom v St. Peter in der Au

Architektonický ateliér: bogenfeld Architektur
Lokalita: Au, Rakousko
Rok realizace: 2016

 

Sabína Zavarská
Foto: Violetta Wakolbinger