Regiony v centru pozornosti

Ceny bytů nadále porostou. Tato slova mezi jiným zazněla na druhém ročníku konference Realita realit, který pořadatel – agentura Rooney & Bennett – konkretizoval podtitulem Realita rezidenčních realit.

Z přednesených příspěvků například vyplynulo, že ceny bytů nadále porostou, a to nejen v metropoli, ale také v krajích. Mezi regiony s mimořádným potenciálem patří například Brno, Olomouc, Pardubice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Liberec, Příbram, Benešov, Kutná Hora, Mladá Boleslav nebo Ostrava. Ceny za metr čtvereční se mnohde vyšplhaly k 50 000 Kč, což je cena srovnatelná s Prahou roku 2005.

Odhad nejvyšší ceny metru čtverečního rezidenční plochy v Praze není jednoduchý. „Vzhledem k vývoji cen a k potenciálu, atraktivitě a mimořádnému zájmu, kterému se těší Praha ve světě, však není důvod pochybovat, že opravdu luxusní byty v nejatraktivnějších částech metropole, jakými jsou například Staré Město, Josefov a podobné lokality, se budou do pěti let prodávat za 300 000 až 500 000 Kč/m2, tak jak je tomu ve srovnatelných částech významných evropských metropolí (Vídeň, Paříž),“ myslí si například Milorad Miškovič z developerské společnosti REKG. Milan Pitín z Realitní společnosti České spořitelny se domnívá, že reálné ceny nového bydlení procházejí cyklickým vývojem, přičemž v České republice za posledních 15 let sledují dlouhodobě výrazný růstový trend. Pouze malou část poptávky přitom tvoří drobní a institucionální investoři, kteří si nové bydlení pořizují za účelem následného pronájmu. Většina nákupů je realizována za účelem bydlení pro vlastní potřebu.

Růst nominálních cen nových rodinných domů byl v posledních letech výrazně pozvolnější než růst cen nových bytů. V roce 2007 vykázaly indexy cen nových rezidenčních nemovitostí významný růst související se zvyšováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů a částečně změnou sazby DPH u projektů nového bydlení k 1. lednu 2008; vliv DPH je ale podle Milana Pitína přeceňován.

Vzhledem k výrazné segmentaci trhu je nutné analyzovat ceny rezidenčních nemovitostí za jednotlivé segmenty odděleně. Významnou roli hraje regionální analýza – rozdíly v cenovém vývoji mezi Prahou a regiony jsou stále markantnější. Ceny bytů v krajských městech se pořád drží hluboko pod těmi pražskými. Extrémně nízké ceny jsou zatím v Ústeckém kraji, kde stojí m2 v průměru něco málo přes 13 tisíc korun. Podobně levné jsou i byty v Ostravě, jenže ta v poslední době zaznamenává nejvyšší cenový růst – 157,2 %, zatímco v Ústí už tak nízké ceny rostou minimálně – s indexem 117,6 %. Podobně slabý cenový růst již zaznamenává jenom Praha, ta ale naopak v cenách bytů se 49 tisíci korun za m2 stojí na žebříčku nejvýše. Dynamicky stoupají ceny v Hradci Králové, který tak s cenou 33,5 tis. Kč/m2 dotahuje druhé Brno. V moravské metropoli se kupuje byt v průměru za 36 tis. Kč/m2.

A kam se podle Realitky České spořitelny bude vývoj ubírat dál?

Ostrava – celkový průměr srážejí starší byty, ale na trhu jich není mnoho. Proto se dobře prodávají nové projekty v cenách 30–45 tis. Kč/m2 blízko centra. S tím rostou i ceny nových bytů v okrajových částech Ostravy a zároveň ceny rekreačních bytů, např. v Čeladné, okr. Fr. Místek (golf, lyžování, rekreace) dosahuje průměrná cena 35 tis. Kč/m2.

Brno – výhodou je snadná dostupnost díky D1, dobrá infrastruktura, vysoké školy, instituce atd. Nové bytové projekty v centru lze prodávat za 40–50 tis. Kč/m2. Trendem je setrvalý růst cen, vysoká poptávka, chybí byty na podnájmy.

Olomouc – do regionu vstoupili i velcí investoři, ceny nových bytů se pohybují okolo 28–32 tis. Kč/m2. Celkově se očekává další růst v tomto historickém a univerzitním městě. Výhodou je snadná dostupnost po D1.

Pardubice a Hradec Králové – v obou těchto východočeských městech přetrvává pozitivní trend i nálada investorů, kteří připravují nové bytové projekty. Obě města jsou snadno dopravně dostupná (dobudování dálnice do HK), s dobrou infrastrukturou a jsou zde i VŠ. Ceny nových bytů očekává Milan Pitín v rozmezí 30–35 tis. Kč/m2. V blízkosti centra mohou ceny dosáhnout úrovně až 40 tis. Kč/m2.

Karlovy Vary – v předchozích letech zde výstavba bytů stagnovala, nových projektů bylo velmi málo. Celkově KV kraj patřil na realitním trhu k těm slabším. Tato situace by se měla v letech 2008–2010 změnit. Očekává se silný zájem investorů o bytovou výstavbu ve vyšším (cizinci, bohatí investoři) i středním cenovém segmentu. Na lukrativních místech blízko centra se budou stavět byty v cenách okolo 80–90 tis. Kč/m2. Výhodou tohoto lázeňského města je možnost sportovního vyžití (golf, hokej, turistika atd.), relativní blízkost Prahy a SRN. Plzeň, Liberec, České Budějovice a Jihlava – v těchto historických, krajských městech s VŠ jsou zatím sice zaznamenávány nové bytové projekty, které mnohdy cenově nedosahují hranice nad 30 tis. Kč/m2, přesto je trend bytové výstavby hodnocen velmi pozitivně a lze očekávat zájem investorů i o tato města.

Ústí n. Labem – oproti všem výše uvedeným městům zde obchodní síť Realitní společnosti České spořitelny, a. s. neprodává žádné bytové projekty a investoři se spíše obávají investovat do nové výstavby bytů. „V tomto městě očekáváme spíše stagnaci s tím, že spíše porostou ceny pozemků a nových RD v okolí,“ potvrdil Milan Pitín.

K dalším poznatkům patří například to, že ceny pozemků v okolí Prahy a velkých měst v posledních měsících „opticky“ klesají. Příčinou je skutečnost, že kvalitní pozemky už víceméně nejsou k dispozici a u nových se teprve připravuje infrastruktura. Ceny pozemku bez kvalitní infrastruktury jsou přitom až o 50 % nižší. K hlavním trendům bude v roce 2008 patřit přesun zájmu investorů do regionů, rostoucí zájem o nájemní bydlení díky zvyšujícím se splátkám hypotečních úvěrů a snížení dynamiky nárůstu cen rezidenčních nemovitostí, způsobené důsledky americké hypoteční krize.

(lz)