Poptávka po prodeji domů jako obchodních společností stoupla o 11 procent

Na českém realitním trhu se stále v širší míře využívá zvláštní forma prodeje nemovitostí - prodej a převod obchodního podílu ve společnosti. Jejím jediným a výhradním majetkem přitom bývá bytový dům, popřípadě pozemek. Takové společnosti mají pouze jeden předmět podnikání - pronájem bytových a nebytových prostor. Tato forma prodeje je uplatňována zvláště tam, kde majitelem nemovitosti je často zahraniční fyzická nebo právnická osoba, pro které stále existují jisté omezení pro nabývání nemovitostí. Poptávka po těchto transakcích oproti loňsku stoupla o 11 procent.

„Převod obchodního podílu je výhodný hlavně když vlastnictví původního majitele překročilo časové období pěti let. To totiž umožňuje majiteli realizovat nezdanitelný příjem a rovněž i neplatit tříprocentní daň z převodu nemovitostí,“ řekl Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ. „Velmi často se uplatňuje při prodeji starších nájemních bytových domů, často neobydlených nebo ve špatném technickém stavu, kde ještě neexistuje osobní vlastnictví k jednotlivým bytovým nebo nebytovým jednotkám. Na nového majitele automaticky ale ze zákona přecházejí všechny platné nájemní smlouvy za nezměněných podmínek,“ dodal Cieslar.

Ze zkušeností realitních makléřů vyplývá, že po právní změně vlastnictví je většinou zájmem nového majitele domu zajistit celkovou rekonstrukci domu a formou prohlášení vlastníka provést rozdělení domu a vytvořit bytové a nebytové jednotky. A samozřejmě následně prodat tyto jednotky novým, pokud možno movitějším vlastníkům.

„Tato forma investice je velice zajímavá. Při vhodně zvolené nemovitosti v atraktivní lokalitě se i po zahrnutí nákladů na rekonstrukci vložené peníze vrátí v horizontu 13 let. Investoři v některých případech realizují meziroční zhodnocení až 12 procent. Činžovní dům se přitom dá pořídit už od pěti milionů korun,“ vysvětlil Cieslar. Zájem o podobné investice bude v budoucnu ještě výrazněji stoupat.

Bez asistence zkušených profesionálů ale laikovi hrozí několik nezdarů. Kupující totiž musí provést náročnější právní a ekonomické posouzení nebo přímo audit. Maximálně se musí omezit případná rizika možných závazků společnosti – například daňové nedoplatky, nedobytné pohledávky za nájemníky, pokuty za ekologii a podobně. Dalším problémem pak může být i složité řešení jak právních tak i osobních vztahů se stávajícími nájemci domu, kteří brání provedení rekonstrukce domu a nemají zájem nebo finanční možnost pozdějšího odkupu bytové jednotky.    

„Rekonstrukce se většinou provádí u domů státem regulovaným nájmem, kde nový majitel má zájem zvýšit užitnou hodnotu domu. Postup ale může narážet na sociální problém – pokud v domě bydlí osoby s nízkými příjmy nebo osoby v důchodovém věku, kteří nemají finanční prostředky na zvýšený  nájem nebo odkup bytové jednotky. Současná výše odstupného za ukončení nájmu a uvolnění bytu s regulovaným nájmem se v Praze nyní pohybuje na úrovni pěti až osmi tisíc korun za metr čtvereční užívané bytové plochy,“ shrnul  Břetislav Cieslar, ředitel pro strategii a rozvoj společnosti AAAINDUSTRY.CZ. Neseriozních nových majitelů ale podle Cieslarových slov není ani zdaleka tolik, jak se někteří domnívají.

Zdroj: AAAINDUSTRY.CZ, a. s.