asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Stod zahájí tříletou revitalizaci nábřeží pod mostem v centru

29.03.2014

Čtyřtisícový Stod zahájí letos tříletou revitalizaci nábřeží. Její studie je součástí územního plánu, který bude schvalovat květnové zastupitelstvo. Procházková trasa s odpočinkovými místy povede po obou stranách řeky asi kilometr na každou stranu od mostu, řekl ČTK starosta Stodu Jiří Vlk. Město nemá vycházkovou zónu; parčík je pouze v odloučené části pod nádražím.

"Uprostřed města nám teče pěkná Radbuza, ale nábřeží je zcela nevyužité. Chceme tam vybudovat posezení, mola, lavičky a cyklostezku. Dále využijeme ostrov napravo od mostu (ve směru na Domažlice), který je zarostlý. Plánujeme ho zpřístupnit a vybudovat tam také procházkovou trasu," uvedl starosta. První zastavení budoucí rekreační zóny v centru vybuduje město letos v létě. "Bude přímo pod Komenského náměstím, pod školou, kde vznikne první molo a posezení," řekl.
    
Ve studii je revitalizace rozdělená do 30 sektorů. "Dá se projektovat po úsecích. Budou na sebe navazovat a celkově vytvoří procházkový okruh. Viděl bych to na tři roky, možná déle," uvedl starosta. Celá revitalizace přijde podle něj na desítky milionů korun.
    
"Ale určitě má smysl. Půjde o celé nábřeží. Tedy nejen to, co je vidět od silnice, ale až pod stadion. Procházkové pěšiny povedou na obě strany od mostu, doleva i doprava asi kilometr," řekl.
    
Součástí nové rekreační zóny města nebudou úpravy koryta ani protipovodňová opatření. "Zvolíme stavby a materiály, které nebudou bránit vodě v případě povodně," dodal starosta.
    
Dokončený územní plán, který budou schvalovat zastupitelé v květnu, obsahuje kromě úprav nábřeží také podrobné zastavovací studie tří lokalit pro bydlení. Podle Vlka by tam mělo vzniknout přes 100 rodinných domků a bytů. Stod si drží deset let 3700 obyvatel. V roce 2004 právě díky novým bytům a práci zastavil úbytek občanů. Město počítá i s rozvojovými zónami pro podnikání; průmyslovou zónu má plnou.

Zdroj: ČTK

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media