Stavebnictví se v květnu nezměnilo, začalo se ale stavět víc bytů

Stavebnictví se v květnu nezměnilo, začalo se ale stavět víc bytů

Stavební výroba se v květnu meziročně nezměnila. Ještě v dubnu přitom rostla o osm procent. Úřady v květnu vydaly méně stavebních povolení. Začalo se ale stavět 2449 bytů, což bylo o 30 procent více než loni v květnu. Vyplývá to z dnešních informací Českého statistického úřadu. Podle analytiků a odborníků na stavebnictví květnová čísla ukázala, že na optimismus je ještě příliš brzy. Po silném úvodu roku přijdou slabší měsíce, které udrží stavebnictví blízko nuly.

„Stavebnictví si letos připsalo nejhorší výsledek. I když nejde o propad, tak jde o špatnou zprávu, protože loňská srovnávací základna byla hodně nízká. Proto by neměl být až tak velký problém ji překonat,“ komentoval výsledek analytik Home Creditu Michal Kozub. Podle Petra Dufka z ČSOB se vyčerpal efekt mírné zimy a brzkého jara a ukázalo se, že o co lepší byly výsledky v úvodu roku, o to slabší mohou být v dalších měsících.

„Zatím určitě nelze mluvit o razantní změně k lepšímu. Ke skutečnému optimismu je ještě daleko,“ reagoval na čísla prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR Václav Matyáš. Podle partnera KPMG Pavla Klimenta stavebnictví v květnu našlo své letošní dno, přehnaný optimismus však není na místě.
Řediteli developerské společnosti Ekospol Evženu Korcovi stavebnictví připomíná pacienta po vážné autohavárii. „Má za sebou několik operací a probouzí se z narkózy,“ uvedl Korec. Stát by podle něj měl ještě rok či dva podporovat stavebnictví veřejnými investicemi. Zvýšený zájem lidí o pořízení vlastního bydlení podpořený nízkými úroky u hypoték podle něj na otočení trendu v celém odvětví nestačí.

Letošní květen byl o jeden pracovní den kratší než loni, upozornil ČSÚ. V pozemním stavitelství produkce meziročně klesla o 1,4 procenta, zatímco produkce inženýrského stavitelství se zvedla o 3,1 procenta.
    
U zahájených bytů je patrný raketový nárůst bytů v bytových domech. Těch se proti loňsku začal stavět dvojnásobek, přesně o 111 procent více. Na druhou stranu ale o 1,6 procenta méně bytů se staví v rodinných domech. „Nárůst počtu nově stavěných bytů nejspíše odráží start několika málo nových bytových projektů. Možná je pomalu jeden z prvních signálů obratu ve výstavbě nových bytů, který stojí zato ocenit, ale rozhodně ne přecenit,“ komentoval Dufek. O obratu na trhu s novými byty je ale podle něj předčasné hovořit. Jde jen o dobrá čísla z Prahy a Středočeského kraje a podílí se na nich i byty v pečovatelských domech pro seniory.
    
V pátém měsíci stavbaři dokončili 1434 bytů, což bylo o 23,2 procenta méně než loni. Bytů v rodinných domech dokončili o 4,5 procenta méně, v bytových domech pak téměř o 70 procent méně než loni. Stavební úřady v květnu vydaly 6832 stavebních povolení, tedy o 6,6 procenta méně než loni v květnu. Vzrostla ale hodnota těchto staveb, a to o 17,9 procenta na 23,5 miliardy korun. Zaměstnanců ve stavebnictví v květnu meziročně ubylo pět procent a jejich průměrná měsíční mzda klesla o půl procenta na 28.844 korun. Čísla ale nezahrnují údaje za malé podniky.
    
Pokud se porovnají výsledky stavební výroby za leden až květen se stejným obdobím roku 2008, po kterém vypukla krize, má ještě české stavebnictví co dohánět. Letošní výroba je zatím o 28 procent nižší než před krizí.

Zdroj: ČTK