asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Stavební trh bude opět klesat, podle předpovědí letos skončí každá desátá firma

29.08.2012
Podle nejnovější kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research, český stavební trh klesne v roce 2012 o 6,9 procenta. Pod tlakem na cenu se ovšem zhoršuje i kvalita stavebních prací, což přiznávají sami ředitelé stavebních firem, kteří se šetření pro kvartální analýzu českého stavebnictví zúčastnili a kteří se 23. srpna sešli na tradičním setkání lídrů českého stavebnictví v Praze.
Ředitelé stavebních společností očekávají, že klesající trend nastolený na stavebním trhu v první polovině roku bude dále pokračovat (české stavebnictví za první pololetí kleslo podle dat ČSÚ o 6,7 procenta). „Sektor v roce 2012 podle odhadů stavebních firem v meziročním srovnání poklesne o 6,9 procenta. Výrazně se přitom propadá hodnota realizovaných zakázek. Situace je dramatická zejména v inženýrském stavitelství, kde se oproti roku 2011 letos hodnota nových zakázek propadla téměř o polovinu,“ říká Jiří Vacek, ředitel CEEC Research. Dvěma ze tří stavebních společností v důsledku negativního vývoje trhu v tomto roce poklesnou tržby. Ty budou klesat napříč všemi stavebními segmenty o 3,6 procenta. Nejhorší očekávání ve vztahu k tržbám mají opět ty, které se věnují inženýrskému stavitelství.

Jeden ze čtyř dotazovaných ředitelů také potvrzuje, že jeho společnost již přistoupila ke snížení kvality stavebních prací z důvodu tlaku na cenu. „S ohledem na současnou situaci v českém stavebnictví nebudu daleko od pravdy, když vyslovím myšlenku, že za pět let budeme rekonstruovat některé stavby, které byly postaveny za nereálnou a pravděpodobně nejnižší cenu,“ zamýšlí se Vlastimil Kaňovský, předseda představenstva společnosti Prominecon CZ.

Téměř všichni ředitelé stavebních firem přitom očekávají, že i přes krachy firem v předchozích letech opustí trh ještě dalších 12 procent stavebních společností. Podle jejich odhadů půjde zejména o střední a malé společnosti. „Problémy se týkají všech, sektor je provázaný. Velké firmy přežívají, ale už dávno řeší úsporná opatření, změny strategií apod. Dle mého názoru má současná situace i očišťující charakter, kdy z trhu zmizí řada pokoutných společností,“ komentuje Petr Novotný z realitního týmu advokátní kanceláře Vilímková, Dudák & Partners. Jiří Vacek, ředitel CEEC Research, s ním souhlasí: „Českému stavebnictví by zejména prospělo, kdyby z trhu odešly nekvalitní firmy. Nabízená kapacita je i po třech letech trvající krize stále příliš vysoká. Některé firmy, které jsou již teď těsně před zánikem, nabízejí ve výběrových řízeních nereálné podmínky, čímž škodí nejen těm schopným, ale následně i investorovi.“

Návrat k růstu trhu stavbaři podle aktuální studie stavbaři neočekávají ani v roce 2013. Oproti kvartální analýze českého stavebnictví z dubna letošního roku ale u stavebních firem došlo k mírnému zlepšení prognóz celkového vývoje stavebnictví pro příští rok. „Řekl bych, že jsme aktuálně přibližně někde uprostřed propadu stavebního sektoru. Věřím, že to nejhorší máme z větší části za sebou, ale ještě nás určitě velká část cesty čeká,“ dodává Omar Koleilat, generální ředitel skupiny Crestyl.„Vše bohužel nasvědčuje tomu, že může být ještě hůř, a to z celé řady důvodů. Svědčí o tom i čísla o celkové výstavbě bytů, stavebních povoleních a celkovém objemu stavebních zakázek. Pokud se vládě nepodaří nastartovat řadu prorůstových opatření, bude situace ještě horší,“ myslí si ale Robert Mikeš, marketingový ředitel divize Weber společnosti  Saint-Gobain Construction Products CZ.

V plné verzi je kvartální analýza českého stavebnictví 3.Q 2012 k bezplatnému stáhnutí na internetových stránkách společnosti CEEC Research www.ceec.eu.

-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media