Konstrukčně jedinečný most Kurilpa
Galerie(10)

Konstrukčně jedinečný most Kurilpa

Partneři sekce:

Most Kurilpa stojí na místě, kde dříve brodili řeku Brisbane i původní obyvatelé Austrálie. Nový most pro pěší a cyklisty, který se klene přes řeku i rychlostní silnici na nábřeží, se rychle stal ikonou města. Může za to jeho jedinečná ocelová konstrukce, která využívá princip tensegritů. Architekti z ateliéru Cox Rayner Architects dali v Brisbane vzniknout největší světové stavbě na tomto principu.

Slovo tensegrity vzniklo ze slovního spojení tensional a integrity. Prvně tento termín použil v roce 1948 Buckminster Fuller pro popsání tvorby sochaře Kennertha Snelsona, jehož skulptury jsou vlastně systémy vyvážených tlakových a tahových sil. Podstata konstrukce na principu tensegritů je v nastolení rovnováhy mezi tlakem způsobeným tíhou daných pevných prvků a tahem, který tyto prvky vyvolávají ve svých vzájemných spojeních. Z architektury byl tento výraz převzat i pro označení principu, pomocí kterého jsou udržovány tvary živých organizmů. Architekti z ateliéru Cox Rayner Architects na stavbě mostu Kurilpa spolupracovali s firmou Arup, která sdružuje technické specialisty, inženýry i designéry a je podepsána pod velkou řádkou těch nejzajímavějších konstrukcí světa. Právě firma Arup provedla rozsáhlé počítačové modelace, které pak byly použity pro upřesnění umístění a vzájemných úhlů jednotlivých prvků konstrukce.

Most Kurilpa je určen pěším a turistům. Dlouhý je 360 metrů, přičemž jeho hlavní část má necelých 130 metrů. Konstrukce na principu tensegritů je složená z 20 ocelových stožárů a 16 vodorovných ocelových bidel. Vše je provázáno osmdesáti hlavními pozinkovanými a 252 zdvojenými kabely z nerezové oceli. Celý most je zastřešen baldachýnem, který je taktéž součástí struktury tensegritů. Z horní strany je osázen solárními panely, které zajišťují energii pro veškeré osvětlení mostu včetně LED diod, které v noci mění barvu celého mostu. Jedinečná konstrukce vysloužila mostu mnoho přezdívek. Vedle otočeného pavouka je znám i jako zamrzlý tanec. Jméno Kurilpa pochází ze slovníků původních australských domorodců a znamená místo pro vodní krysy, známé také jako nutrie říční. Celkové náklady na stavbu překročily miliardu korun.

Kurilpa bridge
architekt: Cox Rayner Architects ve spolupráci s Arup
realizace: 2009, Austrálie

-vb-
zdroj:
Cox Rayner Architects
Geometrie tensegritů

foto:  Cox Rayner Architects, Wikimedia Commons