asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

U H. Králové po osmi letech začala dostavba dálnice D11

23.07.2014

U Hradce Králové včera slavnostně začala dostavba dosud chybějícího 2,5 kilometru dlouhého úseku dálnice D11. Stavební práce za 1,1 miliardy korun by měly být dokončené v srpnu 2017. Stavba dálnice před H. Králové stála od roku 2006 kvůli nevykoupeným pozemkům, návrat stavbařů zdržela i jednání se stavební firmou.

Státu v tomto úseku stále chybí 0,27 hektaru pozemku, které společně vlastní sestry Jaroslava Štrosová a Ludmila Havránková. Hradecká radnice Štrosové nabídla za odkup její ideální poloviny 1,7 milionu korun, pokračují také jednání s farmářkou Havránkovou. Pozemky, které vlastnila výhradně statkářka Havránková, stát získal v roce 2011, po 17 letech jednání.

  

Ministr dopravy Antonín Prachař novinářům řekl, že stát s Havránkovou jedná o několika variantách, jednou z nich je prodej a druhou směna. "Dokud proces není uzavřený, nerad bych ho komentoval, ale myslím si, že jsme na dobré cestě a v horizontu několika málo dnů či týdnů budeme mít příslušné pozemky," řekl Prachař.
    
Podle ministerstva dopravy začnou práce na časově nejnáročnějších částech stavby, především mostech a křižovatkách. "První začneme mimoúrovňovou křižovatkou Kukleny, která je opravdu velmi komplikovaná, poté se začnou stavět mostní objekty a k tomu budeme dopojovat komunikace," řekl Prachař.
    
Dálnice nyní končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či před provizorní sjezd u Libišan. Dostavbou dálnice se významně uleví Novému Městu u Chlumce nad Cidlinou na silnici I/11, přes které jezdí významná část kamionů na tranzitní trase Náchod - Praha.
    
Dálnice D11 se staví od roku 1978, podle plánů by měla komunikace pokračovat přes Jaroměř k polským hranicím. Do Jaroměře silnice povede v dálniční kategorii jako D11 a dále jako rychlostní silnice R11. V Královci u Trutnova se napojí na připravovanou polskou silnici S3.

Zdroj: ČTK

Ilustrační foto: Dano Veselský

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media