asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Sklo jako mechanický zábranný systém

07.10.2011
Největší počet trestných činů se stále odehrává v oblasti majetkové kriminality. Zejména jde o krádeže vloupáním do bytů, rodinných domků, rekreačních a komerčních objektů. Z policejních statistik vyplývá, že v 37 % ze všech případů se pachatel vloupe okny. V roce 2010 činila hodnota škod způsobených krádežemi vloupáním 2,3 bilionu Kč.
Jak ochránit majetek a případně i zdraví občanů?
Pokud se zaměříme na mechanické zábranné systémy, jedním z možných řešení je bezpečnostní sklo. Sklo se dnes dá použít jako efektivní zábranný systém při zachování všech výhod, které prosklené plochy nabízejí.

Nejběžněji používanými bezpečnostními skly pro zajištění ochrany osob a majetku jsou vrstvená bezpečnostní skla STRATOBEL/STRATOPHONE od společnosti AGC Glass Europe (dále jen AGC).

Vrstvené sklo (někdy nepřesně označované jako lepené či pod starým obchodním názvem Connex) se skládá ze dvou či více tabulí skla a jedné či více polyvinylbutyralových mezivrstev (PVB fólií), které se vyznačují mimořádnou pevností, pružností a přilnavostí. Tyto vlastnosti zaručí, že v případě rozbití skla zůstanou střepy přichyceny k fólii a nerozletí se samovolně do okolí.

Struktura složení (počet mezivrstev a skleněných tabulí) pak určují úroveň bezpečnosti z hlediska ochrany osob a majetku.

Základní typy ochrany, které STRATOBEL/STRATOPHONE nabízí:

1. před nehodami
a) ochrana před řeznými ranami a poraněním
 - složení: dvě tabule skla a jedna PVB fólie
b) ochrana před propadnutím zasklením
 - složení: dvě tabule skla a nejméně dvě PVB fólie

2. před vandalismem a vloupáním
a) základní stupeň ochrany – ochrana před vandalismem (např. házení kamenů)
- složení: dvě tabule skla a nejméně dvě PVB fólie
b) střední stupeň ochrany – ochrana proti drobným zločinům
- složení: dvě tabule skla a nejméně čtyři PVB fólie

3. před krádeží a násilným vniknutím
V případě opakovaných pokusů o vloupání za použití těžkých nástrojů působí Stratobel/Stratophone preventivně nebo zpomaluje vytvoření prostoru pro vniknutí. I když sklo praskne, drží pevně a dále působí jako bariéra až do doby, než je vyměněno.

Počet tabulí a PVB mezivrstev se v rámci vícevrstvé struktury určuje pro každý případ individuálně. Hlavním principem Stratobelu/Stratophonu je možnost různé skladby skel a PVB vrstev s cílem vyhovět veškerým požadavkům na bezpečnost a estetiku.

Protože okna propouštějí do interiéru nejen světlo a teplo, ale i nepříjemné zvuky, AGC nabízí ve své škále také skla STRATOPHONE. Jedná se o bezpečnostní vrstvená skla se speciální akustickou fólií. Díky ní vrstvené sklo kromě základní bezpečnostní funkce poskytuje také zvýšenou protihlukovou izolaci.

Vrstvené bezpečnostní sklo STRATOBEL/STRATOPHONE je z hlediska bezpečnosti a odolnosti proti vloupání rozhodně efektivnějším řešením v porovnání s nákladnými, na údržbu náročnými a často neestetickými zábrannými systémy, jakými jsou různé nalepovací fólie či mříže.

STRATOBEL/STRATOPHONE zabezpečí domov před vloupáním či vandalismem a zároveň ochrání před poraněním a nadměrným hlukem.

Více informací nejen o vrstvených bezpečnostních sklech naleznete na webových stránkách společnosti AGC Glass Europe www.YourGlass.com nebo nás můžete kontaktovat na e-mailové adrese petra.chrudimska@eu.agc.com.


-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media