Hager Forum: Fascinující příklad korporátní architektury

Hager Forum: Fascinující příklad korporátní architektury

Hager Forum se zrodilo z touhy vytvořit otevřený prostor, který by umožňoval neustálou interakci a komunikaci mezi zaměstnanci rodinné firmy Hager Group a jejími partnery, zákazníky a návštěvníky.

Z architektonické soutěže vzešli vítězně berlínští architekti Matthias Sauerbruch a Louisa Huttonová, kteří na ploše 7 140 m2 stvořili vynikající příklad korporátní architektury: budova ze dřeva, skla, oceli a hliníku harmonicky zapadá do okolního prostředí a představuje význačnou architektonickou dominantu, jejíž význam daleko přesahuje rámec elektrotechnické společnosti Hager i regionu Alsaska.

„Nejnáročnější na celém projektu byla enormní rozmanitost požadavků a funkcí, které měl výsledný návrh podle zadání splňovat. Cílem bylo navrhnout budovu, která žije, dýchá a nejrůznějšími způsoby propojuje návštěvníky,“ vysvětluje Matthias Sauerbruch. Hager Forum bylo navrženo jako budova s půdorysem ve tvaru písmene H, se dvěma centrálními atrii lemovými dvěma poschoďovými křídly. Kromě expozic, showroomů, konferenčních sálů, kavárny Spark a designového obchodu se v přízemí nachází velká volná plocha, jakési centrální prostranství nazývané „Hub“.

Dva centrální prostory jsou vizuálně oddělené mostem spojujícím obě boční křídla. Matthias Sauerbruch k tomu říká: „Díky tomuto řešení jsme byli schopni vytvořit prostor s kapacitou až pro 400 lidí tak, aby se návštěvníci v menších skupinkách necítili ztraceni.“ Aby mostní podpěry nepůsobily příliš robustně, zvolili architekti sofistikované řešení mostní konstrukce. Díky předpjatým podpěrám má betonový most volné rozpětí v délce 21 m.

Možná nejpůsobivějším prvkem celé stavby je však přesahující střešní konstrukce o rozměrech 108×39 m sestrojená z laminovaných dřevěných nosných trámů a kazetových dílců o velikosti 3×3 m, která je celá podpírána pouze 18 štíhlými sloupy. Velká předsazená střecha symbolizuje pozvání, má přitáhnout pozornost návštěvníků a vtáhnout je dovnitř. Díky jednoduchým tvarům, jen několika málo typům použitých, zato však vysoce kvalitních materiálů a přiznaným detailům koncept stavby jasně promlouvá k okolnímu světu.

Skleněné příčky v interiéru vytváří dojem transparentnosti a otevřené komunikace a zároveň optimalizují využití denního světla. Jednotná podlaha z přírodního kamene vizuálně propojuje venkovní prostor s interiérem. Fasáda ze skla a hliníku využívá střídání různých povrchů od vysoce lesklých po saténově matné a dodává tak exteriéru dynamický vzhled. Povrchy v interiéru jsou vyvedeny v dubové dýze.

Architekti ze studia Sauerbruch Hutton byli zodpovědní také za návrh interiéru. „Vždy se snažíme vytvořit holistický a celistvý koncept celého projektu, od vhodného zakomponování budovy do okolní zástavby až po sebemenší detaily,“ říká Julia Knaaková, architektka z ateliéru Sauerbruch Hutton a manažerka projektu Hager Forum. Bezprostřednímu okolí, které bylo navrženo sinajskými krajinnými architekty, vtiskly nezaměnitelný ráz především vysoké borovice. Tyto zelené oázy u severní strany komplexu tvoří kontrast k rušnému nádvoří a poskytují klidné útočiště zaměstnancům i návštěvníkům.

Hager Forum představuje jedinečné architektonické dílo, které působí celistvě a zároveň otevřeně. Budova odráží povahu společnosti Hager Group: přímo zve zaměstnance i návštěvníky ke vstupu a je fórem i v pravém smyslu slova – otevřeným prostorem pro výměnu myšlenek a informací, pro spolupráci i inovace.

V roce 2016 získalo Hager Forum „Zvláštní uznání“ na oficiálním předávání cen German Design Awards ve Frankfurtu n. M. 

Společnost Hager je již více než půl století lídrem v oblasti moderní elektroinstalace. Vlajkovou lodí značky Hager se staly především domovní rozvaděče a modulové přístroje, tzn. především komponenty pro bezpečné nakládání s energií. Hager má na kontě více než 1600 patentů a celou řadu inovací a světových premiér.

ZDROJ: PR článek společnosti Hager Electro s.r.o.