Karlovo náměstí se promění pod taktovkou německého krajináře a dvou tuzemských architektonických studií

Karlovo náměstí se promění

Po mnoha letech nezdařilých pokusů zná Praha novou podobu Karlova náměstí. Vítězný návrh, který vzešel z tzv. soutěžního dialogu, dnes schválili pražští radní. Citlivá obnova parku v centru města bude doplněna o promenádu, kavárnu, hřiště a trhy. Revitalizace má z parku vytvořit místo, kde lidé chtějí trávit čas. Autorem vítězného návrhu je německé krajinářské studio Rehwaldt Landschaftsarchitekten ve spolupráci s českou architektonickou kanceláří BY Architects a českou dopravní kanceláří PD Filip.

Výrazným prvkem návrhu je také centrální monument

Vítězné náměstí se otevře lidem. Praha má vítězný návrh!

Dlouho očekávaná proměna Vítězného náměstí má jasnější obrysy. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) dnes večer vyhlásil výsledky architektonické soutěže na jeho novou podobu. Návrh, který byl odbornou porotou oceněn jako nejlepší, odklání veškerou dopravu mimo střed náměstí. Kulaťák tak získává zcela novou tvář. Autoři návrhu jsou Pavel Hnilička, Eva Macáková a Josef Filip.

Revitalizace centra města Detroit

Revitalizace centra města Detroit

Projekt Monroe Blocks by se měl stát v nepříliš vzdálené budoucnosti klíčovým prvkem rozvoje amerického města Detroit. Dánští architekti ze studia Schmidt Hammer Lassen, kterým byla revitalizace centra města svěřena, se zaměřili především na propojení významných městských bodů a obohacení veřejného prostoru.

Budoucnost Smíchova ve virtuální realitě. Přijďte se projít po nové čtvrti

Budoucnost Smíchova ve virtuální realitě. Přijďte se projít po nové čtvrti

Unikátní možnost projít si zatím neexistující část Smíchova nabídne od 21. listopadu pražské Centrum architektury a městského plánování (CAMP) v areálu Emauzského kláštera. Budoucí podobu nové čtvrti Smíchov City si návštěvníci prohlédnou díky virtuální realitě. Součástí výstavy „Smíchov: Od nádraží k nové čtvrti“ je i podrobný model projektu v měřítku 1:500. Návštěvníci uvidí rozložení ulic, domů a parků a dozví se více o řešení dopravní situace.

Kulturní kobky: Nové řešení pražské Náplavky

Kulturní kobky: Nové řešení pražské Náplavky

„Jdeme na Náplavku…“, říkávají Pražané s oblibou. A s ještě větší oblibou pak také tak činí. To proto, že mají rádi vodu, pruhovaná trička a tóny electro swingu. Před pár lety místo silně alternativní, dnes už poněkud zprofanované, avšak stále příjemné a stále se rozvíjející. Za postupně probíhající revitalizací náplavky Rašínova nábřeží stojí od jejího počátku architekt Petr Janda a jeho ateliér Brainwork.

Festival Landscape

Festival Landscape

Po celé Plzni v posledních dnech vznikají site specific instalace a galerie pod širým nebem. Pátý ročník festivalu o krajině a prostoru potrvá až do konce září. Pořádají jej Galerie Jaroslava Fragnera a DEPO2015 spolu se Statutárním městem Plzeň a ve spolupráci s Útvarem koncepce a rozvoje města Plzeň.

Evropská cena za městský veřejný prostor

Evropská cena za městský veřejný prostor

V Barceloně byli 4. července oceněni autoři projektů zvelebujících městský veřejný prostor. Slavnostní večer pořádala prezidentka Centra soudobé kultury v Barceloně (CCCB), Merce Conesa. Speciálním hostem večera byla Ada Colau, starostka města Barcelona, nechyběl ani Enric Batlle, prezident poroty, který představil vítěze, a samozřejmě také autoři a sponzoři vítězných projektů.