asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Půvabný dům pro baletku – s lehkostí a levně

09.09.2014

Mladí architekti z libereckého ateliéru Mjölk se rozhodli přijmout výzvu investora na stavbu domu ze dřeva za ne více než milion českých korun – což představuje cenu menšího panelákového bytu, který investor předtím prodal. Majitel domu s manželkou (baletkou) se za jediné odpoledne shodli na předloženém dispozičním návrhu a se stavbou se začalo hned, jak byla vypracovaná vykonávací dokumentace. Dům postavil investor, pan Tomáš, sám se svými kamarády, z nichž jeden je tesař a 10 let stavěl v USA domy pomocí technologie Two by Four. Pozoruhodnou shodou bylo oboustranné nadšení pro severskou architekturu – ze strany investora i ateliéru.

Co si myslíte o stavbě domu svépomocně?
Je pro nás velmi důležité, aby se projekty, které navrhujeme, i realizovaly. Pokud je klient dostatečně řemeslně zručný, nemáme proti svépomocné stavbě nejmenší námitky. Poměrně často se nám stává, že se realizace projektů chopí samotní klienti – najímají si jednotlivé profese zvlášť a sami dbají o chod stavby a návaznost práce řemeslníků –, ale to, že si dům klienti postaví vlastnoručně, je dost ojedinělé.

U tohoto projektu šlo o příznivou shodu náhod (kamarád stavebníka stavěl podobné dřevodomy v Americe) nebo by za podobnou cenu mohl postavit dům i kdokoli jiný, kdo by se rozhodl pro levnou dřevostavbu?
Klíčem k dobré ceně domu byl výše zmiňovaný manažment stavby ze strany klienta i jeho zapojení se do samotné výstavby.Kdo dělal dozor na stavbě? Probíhal i autorský dozor ateliéru?
Dozor si dělal sám investor, my jsme chodívali na autorské dozory a snažili se o dodržení projektu po architektonické stránce.

Bylo jednoduché dohodnout se s klientem na tomto odvážnějším návrhu? Zajímavé detaily ze spolupráce?
Odvaha Tomášovi rozhodne nechyběla, měl jí spíš moc :).

V čem všem se projevil vliv severské architektury? Její největší pozitiva aplikovaná v konceptu?
Pro nás je důležité měřítko stavby. Většině klientů ještě stále nedochází, že objem obestavěného prostoru není kritériem luxusu. Mnohem zásadnější roli hraje prostředí, do něhož je stavba zasazena, dopravní dostupnost, ale i to, jak dům působí na lidi, kteří v něm nežijí.

Specifika konstrukčního řešení? Vznikly nějaké problémy přímo při realizaci?
Ne, dům je tak malý, že tam snad ani nebylo co zkazit :).Jaké okolnosti byly zohledňovány při návrhu?
Těhotná baletka s velkým břichem.

Čí nápad byla vana v ložnici? Nevznikne problém s vlhkostí?
S vlhkostí v domě nejsou žádné problémy. Stavba se dá dobře větrat, neobsahuje žádné „ekologicko-ekonomické“ technologie, takže je vlastně celkem výrazně user-friendly.

Nebyl problém s dodáváním stavebního materiálu apod., vzhledem k tomu, že nešlo o českou technologii výstavby, ale americkou (Two by Four)?
Ne, systém se jednoduše přepočítává z palců do metrické soustavy a všechno samozřejmě posvětil statik.

Proč se odstoupilo od původního návrhu zelené střechy?
Střecha je na zelenou přikrývku připravena, chybělo jen trochu času a energie dokončit ji.


Jaký typ vytápění byl zvolen?
Dům se vytápí krbem a teplovodním vytápěním napojeným na elektrokotel. Spotřeba absolutně zanedbatelná.

Podle jakých pravidel byla umisťována jednotlivá okna? (Některá jsou až u podlahy, jiná ne.)
Rozmístění oken odpovídá vnitřnímu uspořádání stavby.

Dělaly se během výstavby nějaké zásadní dodatečné úpravy, které se lišily od původního záměru?
Interiér – vznikl úplně živelně a, bohužel, mimo původní koncepci návrhu.Otázka soukromí z provozního hlediska – jaký je dlouhodobější plán?
Zatím nejsou s provozem problémy, v budoucnosti se zřejmě dětská část oddělí příčkou.

Jaký je názor majitele na stavbu po pár letech užívání?
S majitelem jsme dobří kamarádi, kromě své krčmářské profese by se rád přenesl do pozice developera. Koupil několik pozemků kolem svého domu a rád by tam postavil více různých Baletek.V čem nejzásadnějším se rozcházely názory klienta a ateliéru?
Tomáš je pragmatický punker, nejvíc nás mrzí nedokončená střecha a interiér. Ale tak to prostě chodí...

Autor: Mjölk architekti
Lokalita: Liberecký kraj, ČR
Realizace: 2011
Užitková plocha: 80 m2
Zastavěná plocha: 64 m2

ODPOVĚDI NA OTÁZKY: Mjölk architekti
ROZHOVOR PŘIPRAVILA: Katarína Vankušová
FOTO: Jaroslav Kvíz

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
R.Švehla
Tohle někdo zkolaudoval? Schodiště bez zábradlí?
Odpovědět | 14.09.2014, 00:01
Jiří Kalvach
Ať už si myslíme o vnitřním uspořádání bytu a domku cokoliv, tak uznáme, že funkce je důležitější než pojem všeobecné krásy (asi jako u žen, líbí se různé typy různým mužům). Takže lze komentovat i tuto podle mne zdařilejší stodolu s otvory libovolně umístěnými (viz funkce) jako jistý úlet od normálu někam jinam. Tvůrci ovšem přílišnou invencí netrpí, také spíš nezralost a malé ambice na krásno kolem sebe projevili investoři, když si nechali vytvořit takovýto dům, přesto jak již řečeno bylo, levný. Kvalita uživatelská ekonomicky pojato není blíže rozvedená, tak asi půjde o dům s velkou odolností vůči prostupu tepla, ale také s malou schopností jeho akumulace. To je dnes pohříchu trend, bourající staré stereotypy myšlení o masivním silikátovém provedení. Možná to ani nevadí, z pohledu na teplo a jeho zdroje, přesto však bychom neměli vzhlížet k jistému znásilňování pojmu krása prostoru, krása bydlení, které toto zjednodušování vzhledu domů přináší. Opravdu to není hezké, je to hlavně jiné, a najdou se lidé, které to neuráží. Mně spíš ano.
Odpovědět | 12.09.2014, 17:22

Další z Jaga Media