asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Norský Two in One House – jedna rezidence pro dvě rodiny

01.07.2018

Říká se, že každá věc má svého kupce, ale stejně tak může platit, že každý stavební pozemek najde svůj dům. Jen je třeba více času a energie k hledání nejen kupce, ale následně i vhodné koncepce stavby. A výsledek pak většinou stojí za to.

Pozemek na konci slepé ulice Ekeberglia v oblasti Høvik v Norsku měl pojmout dva domy pro dvě rodiny. Vyžadoval však díky své topografii a omezenému prostoru geometricky jasnou, jednoduchou a navzdory své dualitě jednotnou stavbu, která nejen pojme dvě plánované rezidentní jednotky a spojí je do kompaktního celku, ale zajistí současně soukromí každé z nich.

Jednou nohou v přírodě
Architekti z architektonického ateliéru RRA – Reiulf Ramstad Arkitekter se rozhodli využít pro svůj návrh jako dalšího hráče přírodu. Objekt zasadili do úpatí strmého svahu, otevřeného k jihozápadu a tvořícího jasný předěl od okolí. Zvolili dvoupodlažní dům nekomplikovaného tvaru z materiálů, které nepůsobí rušivě a mají vazbu k exteriéru – beton se váže se zemí, dřevo odkazuje na okolní vzrostlé stromy.

Obě obytné jednotky mají jasně dané dispozice, které zajišťují komfortní a pohodlné bydlení, z obou existuje samostatný přistup do oddělených krajinářsky upravených zahrad.

Hlavní myšlenka projektu tkví v jednoduché obdélníkové formě budovy, která působí jako zklidňující element v živé, dynamicky se měnící krajině. Zatímco základna z litého betonu tvoří jakýsi spojovník mezi dřevěnou budovou a zemí, tělo domu, tvořené především přízemím, vyrůstá z hutné a bytelné betonové hmoty v povrchově neupravených cedrových panelech. Všechny materiály byly pečlivě vybírány i z hlediska odolnosti vůči drsnému norskému klimatu. V čase navíc získají krásnou stříbrnou patinu, která objekt opět o krok přiblíží k přirozenému vzhledu okolní přírodní scenérie – stromů a skal. Křehká okna, vsazená do štíhlých černých ocelových rámů, dodávají fasádě na eleganci, se sklánějícím se dnem pak vytváří na fasádě grafické podoby světla a stínu.

Dva domy v jednom těle
Jak již bylo na začátku řečeno, budova nabízí bydlení pro dvě rodiny. V přízemí jsou situovány hlavní a obecné funkce domů – kuchyně, společenské prostory, otevřená fasáda vytváří nenásilný předěl mezi interiérem a exteriérem domu. Stylová okna nabízí krásné výhledy do krajiny a v místnostech vypadají jako denně se měnící obrazy.

Ve druhém podlaží se nachází soukromá část domu, ochrana intimity prostoru je dána například i okny, která se jen letmo objevují ve štěrbinách mezi cedrovým obložením.

Přirozené splynutí domu s okolím je mimo jiné také výsledkem pečlivé a trpělivé přípravy projektu. Byly vytvořeny skeny místa pro přesné propojení budovy s krajinou, každý detail byl zpracován s vysokou přesností a výsledkem je stylově čisté a ničím nerušené vyjádření bytové architektury, v jejímž pojetí je nejdůležitějším prvkem okolní přírodní scenérie.

Základní údaje:
Typ projektu: Rezidenční
Umístění: Ekeberglia, Norsko
Program: Dům pro dvě rodiny
Klient: Soukromý
Velikost: 525 m2
Realizace: 2017
Návrh: Reiulf Ramstad Arkitekter

Text: Daniela Bartošová
Foto: Ivar Kvaal, Reiulf Ramstad Arkitekter

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media