Minimální dům od Renza Piana
Galerie(6)

Minimální dům od Renza Piana

Ve slavném kampusu společnosti Vitra stojí od června tohoto roku nový objekt. Na kopec mezi VitraHaus a kopuli od Buckmistera Fullera zasadil italský architekt Renzo Piano a jeho ateliér Renzo Piano Building Workshop domek pojmenovaný Digene. Jedná se o nejmenší objekt v areálu a zároveň největší produkt společnosti Vitra.

Minimalistické bydlení je častým námětem mnoha architektů. Renza Piana představa minimálního obytného prostoru drží již od studentských let a několik svých návrhů již realizoval. Mimo jiné navrhoval i cely pro konvent sester klarisek v Ronchamp, kde musel minimalizovat obytný prostor nikoliv z ekonomických důvodů, ale z důvodů osobní střídmosti. S návrhem domu Diogene začal Renzo Piano již před deseti lety. Tenkrát z vlastní vůle a bez konkrétního klienta. Jeho projekt zaujal společnost Vitra a tři roky zpátky se tak s architektem dohodla na jeho realizaci. Po třech letech intenzivního zdokonalování projektu stojí na trávníku areálu Vitra experimentální prototyp minimálního domu, který nese jméno antického filosofa Diogena, který údajně žil v sudu a opovrhoval přepychem.

Diogene je zcela soběstačná obytná jednotka. Kompletně vybavený domek má půdorys 2,5 x 3 metry a lze jej naložit na nákladní auto a odvézt prakticky kamkoliv. Přestože zvenku působí jako prosté obydlí, jedná se o složitou technologickou jednotku s mnoha moderními technologiemi, které zajišťují soběstačnost a nezávislost na okolních sítích. Energetickou soběstačnost zajišťují fotovoltaické články a solární panely a nechybí ani nádrž na dešťovou vodu, kterou umí domek sám vyčistit. Minimální dům Diogene je vybavený tak, aby zde bylo vše nezbytné k životu. Přední část je obývací pokoj, kde je na jedné straně rozkládací pohovka na druhé sklápěcí stolek. Za dělící stěnou je sprcha, záchod a kuchyňka, kterou tvůrci zredukovali na absolutní minimum. Celý domek je ze dřeva a proti povětrnostním vlivům jej chrání hliníkový plášť. Diogene může sloužit různým účelům, ať už jako víkendová chatka, kancelář, nebo pracovna. Dá se umístit kamkoliv do přírody, ale klidně i do interiéru.

-vb-

zdroj: Vitra
foto: Julien Lanoo