asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

První bytový dům v Rakousku s certifikátem DGNB

03.04.2014

Bytový dům v malé obci u alpského městečka Wels představuje výjimečnou symbiózu bydlení na venkově a vysoce kvalitní architektury, jež reflektuje kritéria trvale udržitelného rozvoje. Proto také získal bronzový certifikát za trvale udržitelný standard výstavby.

U zrodu projektu bytového domu s příznačným názvem Panoramawohnen Steinhaus (panoramatické bydlení Steinhaus) stála jedna z devíti dceřiných společností skupiny DELTA, společnost Trio Developement. Tento bytový dům byl oficiálně jako první bytový dům v Rakousku oceněn certifikátem DGNB (Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen – německá společnost pro udržitelnou výstavbu), která je udělována stavbám projektovaným podle zásad trvale udržitelného rozvoje.

Projekt s kaskádovitými terasami nabízí nezastavěný výhled na pohoří Traunstein

Autorem projektu je architekt Knut Drugowitsch a DELTA zajistila kromě projekce a technického stavebního dozoru také audit certifikace této budovy. Jednatel české společnosti DELTA, Erik Štefanovič, k začátkům projektu uvedl: „Již při plánování a vývoji projektu nám bylo jasné, že na tomto úžasném místě s nezastavěným výhledem na pohoří Traunstein musíme zrealizovat projekt, který bude hodný tohoto výjimečného místa a který bude poskytovat vlastníkům vysoký komfort bydlení. Proto jsme velmi důsledně zacházeli nejen s danými přírodními zdroji, ale vědomě jsme se také rozhodovali pro vysoce kvalitní materiály. Za řízení procesů a realizaci stavebního projektu podle partnerského modelu byla zodpovědná přímo společnost Bauen mit Werten Austria (Stavění s hodnotami).“

Projekt s kaskádovitými terasami nabízí nezastavěný výhled na pohoří Traunstein

Nejnižší možný energetický standard

Projekt byl vyvinut a komplexně realizován dle kritérií udržitelného rozvoje. Byl zde například využit zdroj vody nacházející se na pozemku pro zavlažování vlastních zahrad. Použitím vysoce kvalitních a energeticky efektivních materiálů a solárního zařízení bylo dosaženo nejnižšího energetického standardu, který uživatelům přinese úspory provozních nákladů. Spotřeba topného média za účelem vytápění činí 23,86 kWh/m2, v mnoha bytech bylo zabudováno zařízení pro zpětné získávání tepla. Topné médium je zajišťováno pomocí plynového kotle. I z technicko-hlukového hlediska představuje Panoramatické bydlení Steinhaus zcela nová měřítka. U zkoušek provedených spolkovou zemí Horní Rakousko jsou výsledky kročejových měření a měření hluku přenášeného vzduchem daleko pod mezní hodnotou. Z materiálů byly záměrně vybírány ty, které vypouštějí minimum organických látek, díky čemuž bylo dosaženo výjimečné kvality vzduchu v místnostech. Dalším prvkem, který přispívá udržitelnosti projektu, je řešení svodu vody ze střechy tak, aby zavlažovala půdu pozemku.
Spotřeba topného média za účelem vytápění činí 23,86 kWh/m2, v mnoha bytech bylo zabudováno zařízení pro zpětné získávání tepla.
Vlastní filozofie blue ­development

Díky kvalitě nemovitosti klade společnost Trio Development velký důraz na proces vývoje a realizace, a za tímto účelem vytvořila vlastní filozofii, tzv. blue development. „S tímto „modrým rozvojem“ spojujeme energeticky certifikované budovy jako zcela novou kvalitu na trhu, jejímž středobodem je zákazník. Jedná se například o garance, které zákazníkovi poskytujeme a které slibují jistý, důvěryhodný a korektní proces, vysokou míru zodpovědnosti, empatii s klientem a dle toho poskytnutou nejvyšší možnou kvalitu výstavby,“ upřesnil k této nové vnitrofiremní strategii společnosti Trio Erik Štefanovič, jednatel české a slovenské společnosti skupiny DELTA, jež klade i v České republice vysoký důraz na bezpečnost a komfort uživatelů svých budov.

Z materiálů byly záměrně vybírány ty, které vypouštějí minimum organických látek.

Panoramawohnen Steinhaus

Místo: Steinhaus, Rakousko
Architekt: Knut Drugowitsch
Projekt: Trio Developement
Projekt: 2012
Realizace: 2013

TEXT: RED
FOTO: DELTA

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jiří Kalvach
Nemyslím si, že tolik slávy je zde na místě. Terasové domy u nás máme snad padesát let a určitě se z horních pater nedíváme na sousedy pod sebou, co mají na talíři. A to právě tady je hodně prostoduše navržené a realizované. To je opravdu defektní řešení, jinak to nelze nazvat. Všechny technické "vymoženosti", které zde jsou uvedeny, mají naše dnešní projekty zcela standardně a nebo v lepším standardu také zapracovány. Spotřeba tepla pod 15 kWh/m2 je u nás celkem obvyklá, zde se chlubí s 23 kWh? Solární energii využívá 50% všech novostaveb, vlastní vodu také, a to nejen ze studny, protože tu všude realizovat nelze, ale i z nebes, protože jímanou vodou se splachují záchody, myjí auta, zavlažuje skleník i zahrada. Rekuperace tepla je sice doposud nestandardní, protože vyžaduje zásadně řízenou klimatizaci v rámci pasivního domu, ale může ji mít každý. Celý článek je přeplněn prázdnými frázemi o tom , co je u nás docela obvyklé a stavebníky akceptované. A to včetně kvalitních materiálů s certifikátem jakosti. Poněkud mi uniká smysl takové propagace na těchto stránkách a tak bombastické propagování certifikace společností DGNB, které provádí skupina DELTA. Skoro se mi zdá, že pan Erik Štefanovič nejméně 30 let žil v daleké cizině a nyní nám tu prezentuje rakouskou kvalitu, jakoby něco nového. A tedy neví, že u nás je to vše, co popisuje, docela běžné. Dokonce někdy i zakotvené v zákonech a vyhláškách.
Odpovědět | 05.04.2014, 15:38

Další z Jaga Media