asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Nafouknutí nájemního domu v Paříži

17.04.2013
Co se starými paneláky? Srovnat je se zemí je příliš nákladné, tak je radši úzkostlivě oblepujeme polystyrenem a malujeme je všemi barvami duhy. K tomu je dokonale utěsníme plastovými okny a paneláky nám tak pomalu vyhnívají zevnitř. Jde to ale i jinak, líp. V Paříži to na věžáku z šedesátých let ukázali architekti Druot, Lacaton a Vassal a za svůj projekt obdrželi prestižní ocenění Designs of The Year 2013, které uděluje Design Museum v Londýně.
Budova Bois-le-Prêtre stojí u obchvatu Paříže už od začátku šedesátých let. Šestnácti podlažní nájemní dům měl být srovnán se zemí, stejně jako mnoho podobných modernistických výškových budov. Byl odsuzován jako anonymní a izolující krabice, která vzhledem ke skladbě svých obyvatel představovala jen samé problémy a nepokoje. Na základě protestů rostoucího počtu architektů proti bourání těchto domů a jejich výzkumu, který dokazuje, že jejich renovací lze oproti nové výstavbě ušetřit velké náklady, se město rozhodlo vypsat v roce 2005 soutěž na přestavbu a zlepšení podmínek k bydlení v tomto domě. Vyhráli architekti Frédéric Druot, Anne Lacaton a Jean-Philippe Vassal, kteří svůj projekt vytvářeli na základě důkladných rozhovorů s místními obyvateli.

Obyvatelé toužili především po zvětšení plochy bytů a zároveň po větším množství denního světla. Architekti se rozhodli rozšířit budovu o zcela novou vnější konstrukci. Vytvořili skleněnou skořápku s balkóny, která obaluje celou budovu, rozbíjí jednotvárnost její fasády, izoluje a významným způsobem rozšiřuje plochu jednotlivých bytů. Jedná se o samonosnou konstrukci z prefabrikovaných dílů, přičemž původní fasáda byla vybourána a nahrazena prosklenými stěnami, aby bylo zajištěno větší prosvětlení bytů a zároveň i výhled na Paříž. Při stavbě měli nájemníci k dispozici osm náhradních apartmánů, do kterých se během prací na jejich bytě mohli přechodně nastěhovat. Svým projektem vnesli Druot,Lacaton a Vassal nový vítr do problematiky starých bytových domů, která se zdaleka netýká jen Paříže.

TOUR BOIS-LE-PRÊTRE
architekt: Fredéric Duot, Lacaton &Vassal
klient: Město Paříž
realizace: Francie, 2012

Veronika Benešová
zdroj a foto: www.designsoftheyear.com

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Jirka1
Nápad je to dobrý, ale protože bytové domy byly a jsou navrhovány tak, aby hloubka traktu umožňovala dostatečné osvětlení místností, nezbylo jim při rozšíření domu prakticky jiné řešení než zvolit celoprosklenou fasádu aby rapidně nezhoršili podmínky uvnitř dispozice. Docela by mě zajímalo, jaké je denní osvětlení a jak funguje větrání místností po přístavbě těch pseudo "zimních zahrad". Věřím, že to mají dobře vyřešené, jinak by to asi nedostalo cenu (pokud to tam ovšem nechodí jako v architektonických soutěžích u nás :-))
Odpovědět | 22.04.2013, 10:38
Josef
Musí být místo pro rozšíření, ale nápad výborný a inspirace.
Odpovědět | 20.04.2013, 08:44

Další z Jaga Media