Stopa Bořka Šípka v centru Liberce
Galerie(16)

Stopa Bořka Šípka v centru Liberce

Bořek Šípek, který po Josipu Plečnikovi významně ovlivnil architektonickou a výtvarnou podobu interiérů Pražského hradu, navrhl pro centrum Liberce čtyřpodlažní variabilní budovu. Od prosince nabídne prostor pro kanceláře a obchody, ty ale v případě potřeby bude jednoduché přestavit na byty.

Stavba, na jejímž návrhu s Bořkem Šípkem spolupracovali architekti Ondřej Kukral a Pavel Rek, byla navržená jako sídlo společnosti Databox. Poskytuje velkorysých 1800 m² využitelné plochy, z toho 1500 m² určených pro kancelářské nebo bytové prostory a 300 m² maloobchodních prostor. „Od začátku mě fascinovala možnost přinést něco nového do této historické části města,“ říká Bořek Šípek a dodává: „Zástavba, která zde před tím byla, se totiž už dlouhou dobu nacházela v kritickém stavu a my jsme odrazu měli možnost to změnit. Jsem opravdu moc rád, že jsme na tuto změnu měli s investorem stejný pohled, a i když jsme se vydali cestou invence a kreativity, bylo to s ohledem na původní ráz okolí. Dá se říct, že jsme této lokalitě vdechli nový život.“

Iluze pěti domů

Unikátní fasáda budovy vytváří iluzi pěti navzájem nezávislých bytových domů, jednotlivá patra interiéru jsou však vzájemně zcela provázaná a tvoří otevřenou variabilní plochu. Dílčí části domu se navzájem odlišují barevným provedením v teplých tónech, které lokalitu celkově rozzářily. Zároveň vynikají různými dekorativními prvky a jsou vybavené balkóny, lodžiemi a terasami. Balkóny jsou doplněné o skleněné elementy z dílny Bořka Šípka speciálně navrženými pro tuto stavbu. Terasy ozvláštňují fasádní průhledy vytvořené z pohledového betonu. Spodní část fasády je tvořena obkladem z řeckého travertinu.

Rozvoj lokality

Místo, kde stavba vyrostla, prošlo několika významnými rekonstrukcemi, přibily zde obytné domy, malé obchody, restaurace či horolezecké centrum. Bořek Šípek však svým projektem dodal lokalitě výjimečný ráz. „Hrazená ulice se nachází v atraktivní lokalitě v samotném srdci města, dlouhou dobu to ale byla část města, které se lidé vyhýbali,“ říká investor stavby Daniel Peterka a vysvětluje, jak problém hodlali řešit: „Od začátku jsme tedy k projektu přistupovali s tím, že architektonický návrh musí počítat s celkovou revitalizací prostředí. Byli jsme dokonce ochotni na vlastní náklady opravit část městské komunikace, která zde vede. Naší snahou bylo vytvořit příjemné místo pro lidi, které bude vhodné pro práci, bydlení, zábavu i volný čas a myslím, že se nám to v spolupráci s panem Šípkem povedlo.“ I proto investor dále podpořil návrh, ve kterém se počítalo s výsadbou platanové aleje, která je ideálním místem pro setkávání, oddych a relaxaci.

kk
Foto: Databox, Živéfirmy.cz