Italští architekti zabalili kancelářskou budovu do dřevěných lamel
Galerie(21)

Italští architekti zabalili kancelářskou budovu do dřevěných lamel

Rekonstruovaná a rozšířená kancelářská budova společnosti Damiani Holz&Ko v severoitalském Bressanone (Brixen) od architektů MoDus Architects je kompaktní dřevěný monolit posazený na tmavém betonovém bloku. Originální použití dřeva na fasádě i uvnitř budovy ukazuje rozmanité možnosti dřeva v architektuře a odráží i činnost a filozofii firmy, která se specializuje na prefabrikované dřevěné konstrukce. Budova dostala i nejvyšší ohodnocení jako ekologická stavba.

Společnost Damiani Holz&Ko si pro rekonstrukci a rozšíření svých kancelářských prostor v Bressanone vybrala architektonické studio MoDus Architects ve výběrovém řízení. Architekti přesvědčili tím, že ukázali schopnost využít nespočetných možností dřeva a variací jeho konečné úpravy.


V zadání bylo zdůrazněno, že nová budova musí představovat nejenom identitu a aktivity firmy, která pod značkou LignoAlp vyrábí prefabrikované dřevěné stavební systémy, ale také její filozofii – dlouhodobé usilování o výrobu kvalitních ekologických produktů způsobem, který je v souladu s principy trvale udržitelného rozvoje. Nová budova slouží jako příklad pro konstrukční a estetické použití dřeva v architektuře a stavebnictví a zároveň ukazuje široké možnosti kombinace dřeva se zcela odlišným materiálem, jako je pohledový beton.

Symbióza betonu a dřeva
Budova je kompaktní dřevěný monolit postavený na tmavě šedém betonovém základě. Nejvýraznější na stavbě je fasáda z vertikálních lamel překližky, jejichž profily se postupně natáčejí a vytvářejí zvlněný vzor na jednoduchém kubickém objemu. Lamely redukují přímý dopad slunečních paprsků, a fasáda tak slouží jako tzv. Brise-soleil. Tyto vlnící se žaluzie vytvářejí dynamickou formu, která doslova zabaluje jednoduché kubické jádro budovy a vytváří obálku s množstvím průzorů v této geometrii. Lamely jsou přerušeny pouze několika velkými otvory pro hlavní vchod a velká okna v patře.

Nepravidelná zubatá silueta vytváří druhou slupku domu ve vlnícím se rytmu, takže se budova jeví jako nepropustný pevný objem i jako lehká a vzdušná konstrukce – to podle úhlu pohledu. Tento dvojí pohled a dvojí užití dřeva jako robustního i lehkého materiálu, který je statický i dynamický, doprovázel celý proces architektonického návrhu i technického konceptu. Betonový základ budovy a její dřevěná konstrukce nad ním vyjadřuje vizuální, dotykovou a technickou symbiózu těchto dvou materiálů.

Vchody v různých úrovních
Nová rozšířená budova je nyní pětipodlažní se dvěma vchody v různých úrovních. Výše položený vchod z ulice je pro klienty a je nápadný svým robustním rámem z oxidovaného kovu. Zadní, níže položený vchod je orientovaný do dvora směrem k výrobním a skladovým prostorám firmy. Vchod z ulice vede do malé recepce, odkud klienti vcházejí do komerčních prostor. Ve vyšších patrech jsou kanceláře a úplně nahoře prostor pro semináře a setkávání. V podzemí se nachází parkoviště pro 40 aut a technické a servisní zázemí.

Dřevěná konstrukce ze dvou nosných systémů
Dřevěná konstrukce sestává ze dvou nosných stěnových systémů: lehké obvodové konstrukce a dvou strukturálních jader z panelů CLT (cross laminated timber). Tato jádra, ve kterých je umístěno schodiště, výtah a instalace, vyrůstají z betonového základu v přízemí přes tři patra až k dřevěné střeše. Různé konstrukce podlah a stropů ukazují nejen univerzálnost použití dřeva jako konstrukčního materiálu, ale také jeho mnohotvárnost.

Leštěný beton, různé druhy úprav dřeva, nábytek na míru
Betonové podlahové desky jsou zakončeny leštěným betonem a dřevěné podlahové systémy přírodním bukem. Prefabrikované betonové panely, stejně jako monolitický beton, jsou zachovány v pohledové kvalitě, zatímco dřevěné obvodové stěny jsou zakončeny třívrstevnými panely natřenými na bílo. Stropy mají dřevěné zakončení s různými úpravami. Například přízemí u vchodu z ulice má zvlněná žebra, zatímco vchod ze dvora využívá překližky se vzory vyfrézovanými do jejích povrchů, horní patra používají kontrastní uspořádání řeziva včetně ortogonálního vzoru včelích plástů. Veškerý nábytek kromě židlí byl navrhován na míru a velká pozornost byla věnována chromatickým vlastnostem různých povrchů.

Energeticky úsporný ekologický design
K vytápění v podlaze a chlazení je využívána biomasa a produkce energie je vyšší než její spotřeba. Spolu s mechanickým systémem ventilace má stavba vysoký koeficient recyklovaného tepla. Projekt obdržel certifikát nejvyšší kategorie energetické účinnosti udělovaný výborem pro ekologické stavby (CasaClima) a zlatý certifikát pro využití ekologických materiálů a obnovitelných zdrojů energie (CasaClima Nature). Budova dostala i ocenění jako pracovní místo, které splňuje kritéria trvale udržitelného rozvoje. (CasaClima Works and Life Certification).
Zcela v duchu zadání se tedy architektům podařilo vytvořit originální a zajímavou architekturu, která podtrhuje identitu a hodnoty firmy.

Jitka Prokopičová
Fotografe: Günter Wett, zdoj: MoDus Achitects