ASB Architektura Rodinné domy Inteligentní domy

Inteligentní domy

Otevřít na dálku bránu, garážová vrata, vytáhnout roletu, žaluzii či markýzu, zamknout bezpečnostní zámek je dnes již samozřejmostí. Přesto u mnohých z nás přetrvává obava, že to není zdaleka tak bezpečné, jako kabel ve zdi, který vede od motoru k nástěnnému ovladači. Nebo že nás vzduchem letící signál zklame.

Zdá se, že otázka jak ochránit interiéry před přehřátím bude i letos velmi ožehavá. Venkovní žaluzie, rolety či screeny, které chrání interiéry a terasy před nadměrným množstvím slunečních paprsků, nás mohou ochránit ještě lépe, pokud je propojíme se slunečním čidlem a naučíme je automaticky reagovat na intenzitu slunečního svitu.

Zatímco současné chytré domácnosti fungují na bázi jednotného systému, před téměř devadesáti lety měli lidé o fungování domu či bytu v budoucnosti jiné představy. První „chytrý“ dům v pravém slova smyslu se objevil v roce 1950 a postavil si ho americký kutil Emil Mathias.

Člověk nemající žádná pohybová omezení si nedovede představit, jakým problémem může být třeba pro vozíčkáře, prosté otevření okna, obzvlášť pokud se nachází za nějakou překážkou či příliš vysoko. S chytrou domácností to nemusí být problém. Kromě dnes již běžného řízení osvětlení nebo žaluzií či topení máme mnoho dalších systémů, které můžete propojit s vaší vysněnou chytrou domácností.

Každý, kdo rekonstruuje nebo staví nový dům či byt, bude v jeden okamžik postaven před otázku, zda mu stačí klasická „obyčejná“ elektroinstalace, nebo bude zvažovat tzv. chytrou elektroinstalaci. Hlavní úvahy, které by investora měly při úvahách o chytrém domě provázet, jsou: „Co mi to přinese? Kolik mě to bude stát?“ A možná taky: „Jak se nenapálit?“

Po ukončení testovacího provozu své administrativní budovy v Jeseníku, realizované ve standardu nZEB a podrobně sledované po dobu dvou let týmem pracovníků UCEEB (Univerzitního centra energeticky efektivních budov), zaměřila společnost FENIX Group svoji pozornost i na podobně vybavené rodinné domy. Jedním z prvních projektů je rodinný dům v Omicích u Brna, který bude sloužit nejen pro bydlení investora, ale i jako testovací objekt k ověření spolupráce střešních FVE s domovními bateriemi a distribuční „chytrou sítí“.

Jsme hravým národem tíhnoucím k technickým novinkám. Ty v rozhovoru pro ASB představil ředitel společnosti Somfy, Jaroslav Zeman. Například chytrý termostat, který se přesně přizpůsobí potřebám majitele domu, nebo žaluziový motor chránící lamely před poškozením.

Smart home, tzv. chytré či inteligentní domácnosti, se těší velké oblibě u generace od 25 do 34 let. Přestože však nepochybně šetří čas uživatelů, stále častěji se objevují i negativní reakce. Jaké nám hrozí reálné nebezpečí?

GROHE Sense Guard je systém určený k instalaci do hlavního vodovodu, který dokáže uzavřít přívod vody v případě porušení struktury potrubí. K ovládání obou této revoluční technologie slouží zcela nová aplikace GROHE ONDUS určená pro mobilní telefony.

Doba se stále posouvá kupředu a mnohdy nasadí tempo, kterému naše zajeté koleje nestačí. Dokonalým příkladem jsou trendy v interiérech. Podléhají jím obývací pokoje, koupelny i kuchyně, ale už dávno se v nich nehledí pouze na jejich vzhled a sladěnost, nýbrž na to, co umí a jak nám ulehčí život. Chytré domácnosti ze sebe pomalu strhávají nálepku science-fiction a úspěšně se stávají denním chlebem, který zachutná i vám.

Architekti kanceláře OUTOFBOX vytvořili soukromý projekt, který bezesporu vyčnívá a upoutá, zároveň si však cení okolní přírody. Dům, zasazený do malebné kopcovité krajiny, se nachází nedaleko města Cēsis na severu Lotyšska.

Obec Sulzberg se nachází na hřebeni 1041 m vysoké stejnojmenné hory v nejsevernější části Bregenckého lesa. Sulzberg hraničí na severovýchodě s německými sousedními obcemi Oberreute a Oberstaufen (Horní Allgäu). Ze Sulzbergu je za jasného dne možné přehlédnout směrem k jihu celý Bregencký les. Na horizontu je přitom možné vidět horské panorama Vorarlberska. Při pohledu na sever je vidět sousední Německo s jeho Allgäu.

Ve vesnici Sterksel nedaleko Eindhovenu v Holandsku vyrostl rodinný domek, který vyrábí více energie, než spotřebuje.  Tento  HoTT – House of Tomorrow Today (Dům budoucnosti dnes) je aktivní dům postavený podle dánského konceptu využití energie a poskytuje svým obyvatelům vysoký standard bydlení.

I přes rostoucí náklady na energie a ekologické povědomí spotřebovávají domácnosti stále velké množství elektrické energie, ropy a zemního plynu. Část těchto energií lze uspořit, aniž by se domácnosti musely vzdát obvyklého pohodlí. Naopak: moderní technologie zvyšují blahobyt v domě. A pokud je ještě možné ušetřit energie – tím lépe.