Dům na sjezdovce
Galerie(11)

Dům na sjezdovce

Pozemek s ideální polohou a nádherným výhledem. A přesto na něm žádný dům nestál. Proč? Neodpovídal obvyklým parametrům, které by měla splňovat každá správná stavební parcela – minimálně pravidelný tvar a rovinatost, případně pouze mírný svah.

Ten „náš“ pozemek nevyhovoval především v poslední uvedené vlastnosti – rovinatý opravdu nebyl. Byl dokonce tak svažitý, že se každý potenciální zájemce zalekl. A nic nepomohla ani velmi příznivá cena. Říká se však, že každá věc, a platí to samozřejmě i pro pozemky, má svého kupce. I tuto parcelu tedy jednou objevil zájemce, který rozpoznal její krásu a přednosti, nebál se a koupil ji. A rozhodl se postavit si zde dům, domov pro svou rodinu.

Člověk se nesmí bát…

Na první pohled bylo zřejmé, že na pozemku není možné postavit běžný dům. Investor měl ovšem nejen pro strach uděláno, ale také má rád výzvy, i proto pozemek tedy koupil. A oslovil architekty Jána Stempela a Jana Jakuba Tesaře s nabídkou spolupráce. „Klient, majitel stavební firmy, byl sám sobě stavitelem,“ říká Jan Jakub Tesař. „Naši práci poznal při jedné z našich společných realizací, a tak se z typického trojúhelníku klient – stavitel – architekt stal úžasný dialog klient – architekt.“

Foto: FOTES

A protože měl investor při výběru architektů šťastnou ruku, získal dům bez kompromisů, který odpovídá jeho představám a navíc perfektně vyhovuje potřebám celé rodiny. „I přání jednopodlažního domu, kterého se klient při koupi pozemku vnitřně vzdal, bylo splněno,“ doplňuje Jan Jakub Tesař.

Foto: FOTES

„Na jedné úrovni je dispozice s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní, třemi ložnicemi, pracovnou, technickým zázemím, koupelnou se saunou a samostatným WC. To vše bezbariérově přístupné z cesty u domu.“

Foto: FOTES

Hnízdo na ocelových nožkách a v suchu

Předností je jednoduchý geometrický tvar hmoty domu. Nic nechybí, nic nepřebývá, ani neruší. Objem stavby je vynesen přes dvoje čtyřnoží na ocelovém roštu do volného prostoru. Se svahem je rošt propojený v místě vstupu. Tyto tři pevné body udrží dřevostavbu o komfortní dispozici pro typickou rodinu. Na první pohled efektní řešení navíc skrývá mnoho efektivních výhod.

Foto: FOTES

Založení domu se na první pohled jeví velmi složitě, ovšem opak je pravdou. Ve skutečnosti byly základové práce minimální. Protože byla soudržnost svahu dobrá, mohl být ponechán v původním stavu bez dodatečných terénních úprav. Stačilo jen připravit pro ocelové podnoží ocelové patky do nezámrzné hloubky. Jde tedy o poměrně jednoduché zakládání, které současně s úsporou hydroizolací ušetřilo spoustu financí na zbytek stavby.

Foto: FOTES

Další předností tohoto řešení je ochrana domu před povětrnostními vlivy. Objekt se nachází v Jizerských horách, kde by sníh, zejména při tání, přinášel v případě zapuštění stavby do svahu neustálé komplikace. Takto je problém vyřešen jednou provždy.

Z terasy do korun stromů

Přetažení střechy chrání velké prosklené plochy v létě před přehřátím, zároveň však v zimě pustí do domu spoustu slunce. Z každé ložnice je výstup na terasu s výhledem, na město a úpatí hor. Koruny stromů a terasa dokonale vynahradily přímý vstup na zahradu, která v našem případě připomíná černou sjezdovku. Chcete-li si však dům prohlédnout z těch nejatraktivnější pohledů, musíte tuto sjezdovku seběhnout kolem domu po vlastních nohou. Nebo sjet na lyžích…  

Foto: FOTES

Základní údaje:

Architekt: Stempel & Tesar architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař www.stempel-tesar.com
Klient: Soukromá osoba
Dodavatel: Stavební firma Hájek s.r.o.
Projekt a výstavba: 2011 – 2013
Pozemek: 818 m2
Zastavěná plocha: 178 m2
Užitná plocha: 113 m2 (+ 41 m2 terasa)
Celkový objem: 735 m3

 

Text: Daniela Bartošová
Foto: FOTES