Studentská kolej v Paříži
Galerie(13)

Studentská kolej v Paříži

Při pohledu na fasádu pařížské ubytovny pro studenty by se mohly zrodit obavy, zda podobná nahodilost nepanuje i uvnitř budovy. Opak je pravdou. Všechny pokoje mají stejný jednoduchý pravoúhlý půdorys, uvnitř budovy tak panuje řád. Expresivní modularita není však jen efektním, ale i funkčním prvkem.

Studentská kolej v pařížském 19. obvodu je umístěna na dlouhé a velmi úzké parcele, která tvoří hranici nerozsáhlejšího městského parku Parc La Vilette. Náročný tvar pozemku o rozměrech 11 × 200 metrů navíc na severovýchodní straně lemuje nová tramvajová trať a cyklostezka. Na jihozápadní straně je pak depo tramvají, nad nímž je fotbalové hřiště. První tři podlaží novostavby s tramvajovou garáží zase sdílejí stěnu. Nejen tímto řešením využili architekti ze studia OFIS složitého pozemku ve svůj prospěch. Studentské bydlení totiž nevyžaduje velké nároky na velikost místností, ale na jejich komfort a dostatečné množství denního světla. Hmotu objektu tedy rozdělili do dvou částí propojených úzkým mostem a pod ním je mezi nimi zahrada. Budova se zdvihá do výše 11 podlaží – v suterénu se nacházejí technické místnosti, v přízemí jsou pak společné místnosti a v dalších devíti patrech se nacházejí studentské pokoje, kterých je celkem 192. Jejich rozmístění je velmi racionálně řešené a modulární.

Na jihozápadní straně je depo tramvají, s nímž  první tři podlaží novostavby sdílejí stěnu.

Během fotbalových utkání mohou sloužit jako tribuna.

Fasáda s koši

„Hlavním záměrem projektu bylo navrhnout projekt, který by studentům poskytnul zdravé prostředí pro studium i setkávání,“ říkají architekti. Proto podél strany, která čelí fotbalovému hřišti, byly vytvořeny pavlače, odkud lze vstoupit do jednotlivých pokojů, a zároveň vytvářejí společenský prostor, galerii, kde se otevírají výhledy na město s Eiffelovou věží. Navíc během fotbalových utkání mohou sloužit jako tribuna. Jednotlivé pokoje jsou všechny stejně velké a vybavené stejným mobiliářem – šatnou, kou­pelnou, kuchyňkou, pracovním stolem a postelí. K téměř každému pokoji pak také náleží balkon s výhledem na tramvajovou dráhu. Úzká a vysoká hmota stavby je zvýrazněna dynamickou fasádou. Jednotlivé balkony jsou vždy po dvou nebo třech sloučeny do vystupujících kubusových celků obložených HPL fasádními deskami. Ty připomínají koše (a tak dávají projektu jméno – Basket Apartments), jsou náhodně rozmístěné a diverzifikují tak rytmus fasády. Fasáda s osazenými pavlačemi je chráněna jehlanovou prostorovou sítí.

Architekti si dali záležet i v případě orientačních pomůcek.

Řez a půdorys typického pokoje

Energeticky úsporná

Budova je zateplená z vnější strany izolačními deskami s tloušťkou 20 cm. Ventilace je zajištěna rekuperací v každém pokoji. Střecha je pokryta 300 čtverečními metry fotovoltaických panelů k výrobě elektrické energie. Dešťová voda je odváděna do nádrže a využívána k zavlažování venkovní zeleně.

Studentské ubytování Basket Apartments
Místo: Paříž, Francie
Architekt: OFIS arhitekti – Rok Oman , Špela Videčnik
Investor: Regie Immobiliere de la Ville de Paris
Náklady: 17 000 000 Euro
Soutěž: 2008
Projekt: 2009
Realizace: 2012
Užitná plocha: 8 500 m2
Zastavěná plocha: 931 m2
Plocha pozemku: 1 981 m2

Společné prostory jsou situovány v přízemí.

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: TOMAZ GREGORIC

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.