asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Site specific art: Továrna na ukolébavky

06.03.2013
Lullaby Factory je umělecká instalace, která oživila nevzhledné nádvoří dětské nemocnice London´s Great Ormond Street Hospital. Nevyužité nádvoří se stalo tajemným místem, které je pečlivě ukryto před okolním světem. Z kovových trubek a amplionů zde děti můžou poslouchat speciálně zkomponované ukolébavky a pacienti, kteří nesmí ven, můžou naladit zvuky tohoto tajemného světa na speciální frekvenci v rádiu.
Site specific instalaci pro dětskou nemocnici vytvořili designéři Maria Smith a Je Ahn ze studia Weave. Inspirací pro tento tajemný svět ve vnitrobloku, který připomíná prostředí legendární hry Machinarium od českých tvůrců z Amanita Design, byly odpadní trubky. Ty se linuly po zdech nemocničních budov zcela bez řádu. Designéři využili těch nepoužívaných a doplnili je o další kusy ze starého kovu. Nakonec se jejich instalace táhne přes deset pater a má 32 metrů. Odstíny zlaté, stříbrné, mědi a autentická patina dávají vyniknout staré cihlové nemocniční budově z devatenáctého století, jejíž stržení a nehrazení novou budovou se plánuje na rok 2028. Továrna na ukolébavky tak stihne rozveselit ještě hodně nemocných dětí.

Když stojíte na dvorku, žádné zvuky neslyšíte. Teprve když přiložíte ucho k některé ze speciálních poslouchacích trubek, uslyšíte ukolébavky, které speciálně pro tuto site specific instalaci zkomponovala Jessica Curry. Klidné a povzbuzující melodie si mohou poslechnout i děti, které nesmí vycházet ze svých pokojů. Stačí, když si naladí na rádiu speciální frekvenci. Lékaři v londýnské dětské nemocnici si Továrnu na ukolébavky moc pochvalují, protože zábavný výhled z  pokojů pomáhá dětem utéct do tajemného světa vlastní fantazie a lépe tak snášejí nemocniční prostředí.
Veronika Benešová
zdroj a foto: Studio Weave

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media