Sauna uprostřed přehrady (už není)
Galerie(9)

Sauna uprostřed přehrady (už není)

Byla, nebyla, po léta opuštěná a nevyužívaná betonová plošina uprostřed vodní hladiny. A byla, nebyla, bílá jako kostka cukru nebo jako mjölk (švédsky mléko), plná pozitivní energie a radosti… sauna. Malé dílo, které nikomu a ničemu neškodí, ale naopak dobře slouží, ba i pomáhá.

Sauna Jana Macha, Pavla Nalezeného a Jana Vondráka, spolužáků z liberecké Fakulty architektury, vyrostla během pár dnů uprostřed přehrady v Liberci a svým vznikem i pojetím si získala v krátké době mnoho příznivců. Architekti z libereckého studia Mjölk ji věnovali městu.

Není nad beton!
Ale jak se říká, nic netrvá věčně, a ani dílko bez patřičných žádostí, nařízení a konečné schvalovací bumážky nemělo šanci. Prostě černá stavba. Navíc, považte, dokonce lidem pro radost a zcela zdarma, jen za cenu použitého dřeva! Stačilo jen vypůjčit si v nedaleké kavárně klíče, za dvacet korun koupit dřevo a najít loďku.

Pro její stavbu se architekti rozhodli, neboť je, stejně jako mnoho dalších lidí, nejen z řad architektů, před nimi zlobilo, že ta zbytečná betonová masa uprostřed vody není k užitku. Na rozdíl od ostatních se rozhodli pro zásadní čin. Za týden bylo hotovo a návštěvnost přehrady se výrazně zvýšila. Prostor kolem přehrady v místě – veřejná promenáda a pláže, je v zvláště v letních měsících, ale i během roku hojně využívaná k setkávání, odpočinku či sportu.

Někdo se na stavbu přijel podívat, jiní se rozhodli saunu také vyzkoušet. Kultivace veřejného prostoru ale nevyšla, po třech měsících Povodí Labe nařídilo odstranění stavby. Architekti totiž o svém o svém plánu ani realizaci neuvědomili jak město Liberec, tak ani Povodí Labe. Dlužno však podotknout, že kdyby vše oznámili, jak žádala litera zákona, sauna by možná ani nevznikla… Nicméně uprostřed přehrady zůstala brzy zase jen prázdná nevzhledná betonová plošina.

Pohádka s dobrým koncem
Sauna byla odstraněna, žádná možnost legalizace nepřipadala v úvahu. Neskončila však v sauních lovištích, naopak funguje dál. Lehká dřevostavba byla jen přesunuta na koupaliště v libereckých Kateřinkách. Tam nikomu nevadí, ale slouží k radosti i zdraví návštěvníků již několik let.

Architektonické studio Mjölk má za sebou již více než stovku projektů a také několik ocenění. Na základě jejich návrhů byly realizovány rodinné i bytové domy, knihovna nad korunami stromů, rozhledna či zmíněná sauna. Mezi další neobvyklé stavby, ovšem s životností ještě kratší než sauna, patří unikátní ledové iglú ve tvaru vejce, postavené na přehradě v Liberci v zimě roku 2012. Projekt původně připravený pro světovou soutěž Warming Huts 2012 v kanadském Winnipegu mohl být díky nezvykle chladné zimě realizován i v Čechách.

Sauna – návrh a realizace:
Jan Mach, Pavel Nalezený (raketoplan.com) a Jan Vondrák, Jakub Adamec/raketoplan.com, Daniel Baudis, Lukáš Holub, Tomáš Foltýn, Tomáš Zvihal, Prokop Vondruška, Radoslav Rabina, Bára Jónová, Milada Novotná, Jiří Mach

Text: Dana D. Daňková
Foto: Archiv Mjölk