Ateliéry s nadhledem
Galerie(7)

Ateliéry s nadhledem

Staré průmyslové konstrukce, dřevo a cihly, sklo, kov, pohledový beton a také výrazné barevné plochy – loftové byty mohou mít mnoho tváří a podob, v žádném případě to nemusí být šedé a rozlehle chladné prostory. Přesto má ten, kdo si podobný byt koupí, jiný životní styl než převážná část populace. V našich krajích se donedávna objevovaly pouze ojedinělé případy tak zvaných loftů, situace se však mění. Dům s krásnou vyhlídkou na řeku a panorama Prahy, který nabízí zcela ojedinělé a nadstandardní prostory, své obyvatele už našel.

Různé styly tohoto typu bydlení se ve světě vyvíjí už více než padesát let. Začali Američané, velkou oblibu si lofty získaly v Anglii, kde jsou staré industriální objekty bohatě využívány v mnoha podobách, někdy až neuvěřitelně rozmanitých. V těchto bytech můžete totiž bez obav uplatnit výrazné kompozice technických povrchů, různých materiálů, barev. Můžete si zde hrát s vysokým a rozlehlým prostorem, nemusíte se v nich bát použít ryze současné prvky, například plasty, různé typy plechů či tahokovů a skleněné plochy v sousedství původních konstrukcí, cihlových zdí nebo starých, krásně popraskaných betonů.

Jedním z prvních architektonických ateliérů, který se u nás tímto tématem vážně zabýval, je studio D3A, zastoupené Stanislavem Fialou a Danielou Polubědovovou. Později vznikly lofty v pražských Nuslích – jejich autorem je italský architekt Alberto di Stefano. V tomto roce budou dokončeny ateliéry na pražském Zlíchově v bývalém objektu Škodových automobilových závodů.

 

Za hradbami

Smíchov a Zlíchov – bývalé periferie na západních okraji Prahy, dnes téměř centrum města. Kdo by dnes věřil, že před pouhými 200 lety tu byly sady, vinice, venkovské usedlosti, tu a tam letní sídlo.  V 19. století došlo k bouřlivému průmyslovému rozvoji těchto periferních čtvrtí, nástup industriálních budov byl rychlý až bezohledný a zvláště okolo křižovatky u Anděla se kumulovaly velké kouřící budovy plné hlučících strojů. V blízkosti továren vyrostly činžáky, zástavba předměstských oblastí připomínala spíš chudý venkov. Přibylo nádraží s bohatě rozvětveným kolejištěm a další tovární budovy vyrostly také ve svahu nad ním. Mezi poslední z nich patřila jednoduchá a čistá stavba továrny Škodových závodů ze začátku minulého století, která stojí jako poslední v řadě až u zlíchovských kopců, za nimiž už se dnes otevírá chráněná krajinná oblast Prokopského údolí a hlubočepských skal.

 

Nad Vltavou i nad řekou kolejí

Budovu z roku 1914 koupila společnost Atelier Spektrum s.r.o. pro vlastní projektovou a výrobní činnost. Její interiéry byly upraveny pro současné potřeby čistého a klidného provozu, v němž vznikají reklamní potisky například pro pražskou zoo, pro autobusové zastávky nebo bilboardy. Areál a část domu od prvního do čtvrtého podlaží i nadále zůstanou sídlem firmy. Páté a šesté patro jsou ale vyhrazeny pro loftové byty. Jedno patro s mezonetem bylo v minulém roce dostavěno podle původního záměru stavitelů objektu, který před osmdesáti lety nebyl dokončen, i když dokončen být měl. Důkazem jsou nejen staré plány, ale i schody, nečekaně ukončené plochou střechou.

 

Velkorysý koncept

Majitel firmy Michal Dvořák si brzy uvědomil, jaký poklad s tímto domem získal, a rozhodl se v jeho nejvyšších patrech vybudovat patnáct ateliérů pro bydlení či tvůrčí činnost. Jejich velikost i vybavení se značně liší – každý z nich je projektován tak, aby si jeho majitelé mohli sami určit, jak přesně s daným prostorem naloží.  U menších loftů v pátém patře jsou dostavěna individuálně řešená mezipatra. Místnosti jsou totiž vysoké téměř pět metrů a mezipatro může sloužit jako úložný prostor nebo jako ložnice či pracovna. Schody k němu jsou zhotoveny z kovu, z kovové konstrukce a dřeva a nebo také tradičně. Koupelna, kuchyně a povrchy stěn jsou provedeny podle přání majitelů bytů, a tedy pokaždé jinak. V některých případech opravdu originálně. Koupelny bývají vesměs pojaty jako čisté, dobře vybavené zázemí v duchu současných trendů – viděli jsme koupelnu pojatou ve velkých plochách zářivě růžové, jiná byla obložena jemnou skleněnou mozaikou. U kuchyní, jejichž základní sestava přímo vybízí k tomu, aby byla provedena z kovu nebo výrazně lakovaných desek, se objevují očištěné zdi ze starých cihel, kovové plechy, pohledové betony. Pouze podlahy jsou včetně vstupní chodby všude stejné, z teakové mozaiky, a to zcela záměrně – mají opticky propojit členitý prostor celého podlaží.

Lofty ve dvou nově postavených patrech jsou prostorově daleko velkorysejší, od 160 až k 288 m2 a navíc se střešní terasou. Byty jsou zde dvoupodlažní, otevřené do několika stran, většinou na západ ke klidné kamenité stráni a na východ do velkolepé panoramatické vyhlídky na Vltavu a protější pražské svahy. Nabízejí skutečně široké možnosti vlastního řešení. Některé z nich je možno rozdělit na dva samostatné interiéry s vlastním vchodem. Prosvětlené jsou i shora, hlavní obytná místnost je většinou vysoká přes obě patra, nad ní se vznáší druhé vložené podlaží, k němuž opět vede originálně řešené schodiště. Dělení na menší místnosti, tedy soukromé ložnice či pracovny je samozřejmě možné, a to mnoha různými způsoby. Majitelé těchto velkých bytů většinou spolupracují s vlastními interiérovými architekty, kteří jim doporučí optimální řešení. Oblíbené jsou dnes posuvné transparentní stěny z matného skla nebo barevného plexiskla – působí velmi krásně, propouštějí však kromě světla také zvuk. Jiné možnosti nabízejí lakované MDF desky, dřevo, překližky, vertikální i horizontální žaluzie. Stále více autorů si oblíbilo kovové prvky, jejichž nabídka se v posledních letech rozrostla natolik, že mohou vybírat nejen mezi hliníkem, ocelí, titanzikem v mnoha různých provedeních, ale také například cortenovými plechy, které jsou už trvale patinované do rezavé podoby. Novinkou jsou různé plastové fólie. Ty je možno potisknout různými motivy, takže v bytě získáte výrazný grafický prvek. Z vlastního interiéru můžete tímto způsobem vytvořit prostorové umělecké dílo, vyhovující vašemu vkusu a životnímu stylu, s mnoha jemnými variantami podle denního i nočního osvětlení.

Název stavby: Ateliery Spektrum, www.ateliery-spektrum.cz
Místo: Praha 5, Křížová 2598
Charakteristika: rekonstrukce tovární haly
Investor: Atelier Spektrum s.r.o.
Autor: Michal Dvořák, majitel společnosti Atelier Spektrum s.r.o., tvůrce celé myšlenky a podoby projektu výstavby loftů a rekonstrukce budovy s areálem
Projektant: Ubiquist s.r.o.
Návrh interiérů: Michal Dvořák
Realizace: 2004-2007
Funkce: Budova byla postavena v roce 1914 pro bývalé Škodovy závody, v současné době multifunkční dům, kdy jednu část objektu se samostatným vchodem využívá firma Atelier Spektrum s.r.o., druhá část budovy, tedy 5. a 6 nadzemní podlaží je určeno pro lofty se samostaným vchodem.

(hv)
Foto: archiv společnosti Ateliery spektrum s.r.o.