10 nejlepších restaurací a jídelen (pro architekty) - 2. díl
Galerie(14)

10 nejlepších restaurací a jídelen (pro architekty) – 2. díl

To, jak nám chutná, nezáleží paradoxně jen na chuťových pohárcích. Důležitým smyslem je také zrak. Jídlo tedy musí také dobře vypadat. Nejlepší gurmánský zážitek však vznikne ve spojení chutného jídla s architektonicky kvalitním interiérem. Přinášíme Vám několik tipů pro takové zážitky – ve světě i u nás.

Ve druhém díle představujeme Top 5 českých podniků:

Wine & Food Market

Restaurace, která vznikla v prostoru bývalého pneuservisu na pražském Smíchově, byla otevřená v roce 2010. Její autoři, architekti z kanceláře ADR, navrhli do stávajícího objektu vestavět novou nosnou konstrukci s novým obvodovým pláštěm, koncipovaným jako systémový prosklený strukturální plášť s přetmelenými spárami se skrytým hliníkovým rámem. Obvodový plášť stávajícího objektu byl „přiznán“, zdi otlučeny na zdivo a natřeny, střešní konstrukce opravena a znovu využita.

Pivovar Hostivar

Další perla v gurmánské Praze pochází od téže architektonické kanceláře – ADR. Pivovar Hostivar teprve letos vyrostl v blízkosti s golfového areálu v pražské Hostivaři na zelené louce a přiléhá k zahradě. Interiér je postaven na jednoduchém materiálovém řešení, které podtrhuje jednotlivé prvky procesu výroby piva a charakter budovy vůbec. Jedním z nejvýraznějších prvků restaurace jsou pivní tanky, ze kterých jde pivo rovnou do protějšího výčepu. K restauraci přiléhá venkovní terasa krytá dřevěnou střechou.

Katr

Když vás někdo pozve za katr a navíc do ulice Vězeňské, nemusíte se obávat ničeho jiného než gurmánského zážitku a příjemné architektury Martina Sladkého a Filipa Hejzlara z atelieru de-fakto.
Vloni otevřená restaurace Katr se nachází v historickém srdci Prahy a nabízí moderní českou i světovou gastronomii, dokonce i s využitím unikátních grilů, zabudovaných přímo v jednotlivých stolech. Interiér v přírodních odstínech dřeva tak doplňuje přiznaný systém odsávání.

Čestr

Chcete přesně vědět, co jíte? Čestr je slangový výraz řezníků pro hovězí plemena Česká stračena. Proto architekti z Ateliéru ph5 navrhli stejnojmennou restauraci zaměřující se na steaky z tohoto plemena jako prostor s českou atmosférou navazující na české tradice – design stropu vychází z modrého porcelánu tzv. cibuláku, design stolů zase ze špalků na bourání masa. Hlava krávy se stala základem několika rastrů, které tvoří ornamenty na stropě, na kachlíkových stěnách, porcelánu, tiskovinách restaurace.

Café Mistrál

Pro milovníky skvělé gastronomie i designu je jako stvořená také restaurace Mistrál v centru Prahy. Oprýskané zdi jsou záměrně ponechané v surové podobě, která dává vyniknout preciznímu minimalistickému a přesto útulnému designu ze světlého dřeva. Přívětivou atmosféru vtiskl restauraci architekt Jiří Zhoř z ateliéru Muon.

Foto: archiv restaurací
-kak-