Tanec kolem Karoliny
Galerie(7)

Tanec kolem Karoliny

Před létem byl veřejnosti představen projekt první etapy výstavby Nové Karoliny v Moravské Ostravě na místě bývalé koksovny. Zástavba má navázat na historické centrum města a rozšířit ho. V srpnu projekt obdržel územní rozhodnutí a v první polovině příštího roku by mohlo být dosaženo potřebných stavebních povolení.

První etapu projektu tvoří obchodně zábavní centrum, kancelářský objekt, obytný blok, centrální náměstí s podzemním parkovištěm a rekonstrukce dvou historických průmyslových budov z 19. století, které zde zůstaly po demolici areálu staré koksovny zhruba před dvaceti lety.

Dominantu místa by měla tvořit stavba od rotterdamského ateliéru OMA složená z budov ve tvaru kostek, vysokých zhruba dvacet metrů. Jejich hmotu sceluje Koolhasova bílá pyramida bez špice: „Jde o hru otevřených a uzavřených stěn,“ řekl na tiskové konferenci holandský architekt Floris Alkemade. Některé stěny rozsáhlého objektu, jenž tvoří velký blok, budou prosklené, jiné s fasádou z bílé omítky. Kromě obchodů, kaváren a restaurací tady bude i multikino, sportovní centra a další zábavní podniky. Objekt by se měl podle autorů stát určitým znakem místa, rozhodně si ale nedělá ambice stát se nejvýznamnější, či snad dokonce nejvyšší budovou ve městě.

U navazujícího kancelářského bloku od holandského ateliéru ZZDP a ostravského OSA Projektu se objevil v této lokalitě častý problém – na některých místech nelze stavět, protože se pod nimi skrývají staré šachty. Proto zde autoři vytvořili malé náměstí. Administrativní zóna o ploše 25 000 metrů čtverečních s vlastním parkem ve vnitrobloku by se měla také stát originálním domem: „Když půjdete kolem ní, musí se vyvíjet,“ říká architekt Joris Deur. Součástí první etapy je také dům s 275 byty.

Vizualizace lávky pro pěší, ateliér Evy Jiřičné

Cílem projektu je rozšířit centrum Ostravy bez definování jasného předělu či hranice mezi novou a původní výstavbou. Snahou autorů bylo vytvořit novou městskou strukturu: měřítkem bloků i domů, proporcemi ulic a náměstí by měla odpovídat historicky rostlému městskému jádru. Vytvořit město pro pěší a navázat na existující pěší trasy. Celé území Karoliny je vybaveno novými zastávkami městské hromadné dopravy, pěší lávka, vysunutá západním směrem, zajistí spojení s vlakovým a autobusovým nádražím.

Urbanistická koncepce nachází svoje ohnisko v historických budovách Elektrocentrály a sousedící Ústředny („dvojhalí“), které budou rekonstruovány na kulturně vzdělávací a společenské centrum. Středem kompozice je náměstí, definované průsečíkem hlavních pěších tras. Pěší bulvár spojuje Karolinu s centrem Ostravy a dále je veden až k Dolním Vítkovicím – spojuje tak dvě historicky významná místa celé aglomerace. Menší náměstí inspirované rozměry historického Jiráskova náměstí má svůj předobraz v italských piazzetách s venkovními kavárnami. Měla by na něm stát například hudební síň nebo slavnostní sál, kaple nebo galerie.

Investor: developerská společnost Multi Veste Czech Republic 5, s. r. o.
Generální projektant: Helika, a. s., Česká republika
Autoři:
Obchodně zábavní centrum – ateliér OMA, Rotterdam
Kancelářské budovy – holandská architektonická kancelář ZZDP a české architektonické kanceláře Helika, a. s., OSA Projekt
Bytový dům: ateliér Helika, a. s.
Pěší lávka spojující Novou Karolinu s autobusovým a vlakovým nádražím: Eva Jiricna Architects, Ltd.
Odhadované náklady první etapy: zhruba 200 milionů eur
Dokončení první etapy: 2010

Další etapy celého záměru budou následovat po dvou letech až do roku 2016.
Celý projekt by měl ve výsledku obsahovat: 97 000 m2 obchodních ploch, 67 000 m2 kanceláří, 76 000 m2 bytových ploch, 14 500 m2 ploch pro zábavu a sport, 3 500 parkovacích míst.

(vi)
Vizualizace: společnost Multi Development Czech Republic, a. s.