Pracovna pro každého
Galerie(6)

Pracovna pro každého

Takzvaná coworkingová místa jsou vyhledávána podnětnými lidmi, kteří chápou tento styl kanceláří nejen jako alternativní pracovní prostor, ale také jako příležitost k získání nových kontaktů a potenciálních obchodů. Sdílené pracovní prostory jsou zároveň místem k poznávání nových přátel a životních příběhů.

K10 coworking boří mýtus o nutnosti mít pro svůj pracovní tým uzavřenou kancelář. Cílem konceptu, jehož autorem je Jakub Novák (Story TLRS), bylo vytvoření ideálního pracovního prostředí se vším, co je k práci potřeba. Místo, které sdružuje komunitu firem a freelancerů, společně založilo šest společností, konkrétně Story TLRS, Academy Global, The Element, Zeerat, Inspirum a Appmine.

Členství si mohou zájemci zvolit podle svých aktuálních potřeb s cenovým rozpětím od 500 do 5 500 Kč měsíčně. Ve vile může pracovat více než 120 lidí, v létě je zde navíc možnost přestěhovat se s prací na rozlehlou zahradu.

Od sklepu až na půdu

Ačkoliv je dnes vila plně využívána jako sdílený pracovní prostor, je otisk jejího dřívějšího využití zcela patrný. Interiéru dominují původní reprezentační prostory, účel je však kompletně redefinován. V prvním podzemním podlaží najdeme saunu, přednáškovou místnost nebo malý fotografický ateliér.

Přízemí dominuje reprezentativní hala se vstupem na terasu s balustrádami a zahradu o rozloze 1 540 m². To vše doplňuje recepce, zasedací místnost a různé druhy kanceláří. Stejně tak ve druhém nadzemním podlaží a v dříve nevyužívaném půdním prostoru dnes najdeme pracovní prostory pro členy coworkingu.

Neobarokní vila jako svědek dějin

Rezidenční vila na pražských Vinohradech v blízkosti Havlíčkových sadů byla postavena na počátku minulého století. Památkově chráněný objekt se čtyřmi podlažími se může chlubit původními profilovanými dřevěnými okny, restaurovanými dveřmi s původním kováním a citlivě restaurovaným interiérem.

Stavba vily byla dokončena v roce 1910 a jejím prvním majitelem byl doktor Rudolf Bäcker. Do dalšího osudu domu pak zasáhly dějinné události. V říjnu roku 1941 byla vila rodině Bäckerových zabavena nacisty. S koncem druhé světové války přišli noví majitelé, avšak brzy nato, v roce 1945, byla vila znárodněna. Nějakou dobu sídlilo v prostorách vily také dánské velvyslanectví. Od června 2016 je sídlem K10 Coworkingu.

Ergonomie a design

Hlavním dodavatelem kancelářského nábytku se stala rakouská společnost Wiesner-Hager. Sdílené pracovní prostory vybavila celkem 114 kusy nábytku. V K10 najdete sto židlí PARO_2, stůl SKILL, stůl PULSE a k němu dvanáct designových křesel ze stejné řady. Pojízdný sklápěcí stůl SKILL, Jehož autorem je designér Andreas Krob, umožňuje rychlou změnu nábytkové sestavy podle momentálních požadavků.

Vyznačuje se bezešvými laserovými hranami, které přispívají nejen k elegantnímu vzhledu nábytku, ale také šetří životní prostředí vzhledem k vyloučení použití lepidel. „Projekt K10 nás nadchl, proto jsme se rozhodli oslovit jeho zakladatele s nabídkou spolupráce.“ říká Zdeněk Brisuda, ředitel české pobočky Wiesner-Hager.

„Máme v oblibě neobvyklé pracovní prostory, ve kterých vymyslet vhodné řešení bývá poměrně náročné. Přesně takovým projektem je i K10, mimo jiné i proto, že jsme zde pracovali s prostředím reprezentativní rezidenční vily, což je oproti moderním kancelářským budovám velký rozdíl.“

TEXT: RED
FOTO: WIESNER-HAGER

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 1/2017.