Showroom plující vzduchem
Galerie(24)

Showroom plující vzduchem

Vznášející se kostky s průchozími místnostmi nad hlavami návštěvníků. Světla nejrůznějších tvarů a barev umístěná v členitém interiéru. A do toho schodiště, zákoutí a laguny umocňující lehkost magického prostoru. Showroom společnosti vyrábějící svítidla je prostě jako z pohádek tisíce a jedné noci.

Autorem interiéru je mladý architekt Petr Bokota. Minimalistická světla jej zaujala natolik, že pro tuto firmu vytvořil nejen výstavní pavilon na Designblok 2011, ale také atypickou verzi závěsného svítidla, připomínající plovoucí kry na zamrzlé hladině jezera.

Jaké místo bylo vybráno pro prostory showroomu firmy Luxlighting a proč?
K dispozici byla část prostoru bývalé výrobní haly ve středu areálu Dvorana, který je v atraktivní zóně na výborně dostupném místě v Karlových Varech. Navíc jim toto místo může přilákat nové zákazníky i další firmy, které se do zrekonstruovaných továrních hal postupně stěhují. Celý tento původní areál pro průmyslovou výrobu byl postaven v letech 1915 – 1920, po roce 1989 šlo o výrobu vodních elektráren a pak bylo vše několik let nevyužíváno.

Jak vypadal původní prostor?
Současný showroom vznikl přestavbou a dostavbou jedné rohové haly, která má tovární výšku vhodnou pro vestavbu patra. Budova ani její dispozice nevyhovovala aktuálním technickým požadavkům doby a záměrům jejího nového majitele, proto jsem nejprve s otcem architektem zpracoval celkový návrh rekonstrukce budovy showroomu, jež z něj stvořila zcela jiné místo. Grandiózní prostor s výškou přes 6 metrů nabízel multifunkční využití, a tak jsme se hned rozhodli vložit tam mezipatro. Dnes se ukazuje toto řešení jako vhodné, neboť umožňuje zvýšit užitnou plochu budoucí vzorkovny.

Showroom plující vzduchem - foto - DSC_9268

Co zahrnovala rekonstrukce?
V počátku návrhu nové vzorkovny jsme měli úplně volnou ruku. Prostor totiž neobsahoval žádné příčky a překážky a tak jsme byli jen omezeni obvodovými stěnami a střechou. Poté, co statik zjistil, že stará střecha nevyhovuje našim požadavkům, se muselo přistoupit k jejímu zbourání. Nová konstrukce střechy z PIR panelů uložených na ocelových nosnících nám umožnila zavěšování námi vyprojektovaných interiérových prvků. Vnitřní příjemný tepelný komfort budovy zajišťuje nové podlahové topení, doplněné průmyslovými radiátory, jimiž jsme chtěli docílit industriálního vzhledu vzorkovny. Prostor byl původně přirozeně osvětlen vysokými továrními okny, která jsme se snažili tvarově co nejvíce zachovat. To se u jedné strany oken povedlo, ale druhá musela být přizpůsobena přilehlé rekonstruované budově. Klíčové pro koncepci bylo otevření vnitřního prostoru.

Showroom plující vzduchem - foto - DSC_9277

Co vás při návrhu interiéru nejvíce inspirovalo?
Při návrhu jsme vycházeli z tvarů, barev a produktů. Na Designbloku jsme si ověřili, že showroom tvořený kvádry je nejen zajímavý, ale i funkční.  Proto jsme se rozhodli využít podobně nabízený prostor v Dvoraně a vytvořit z něj atraktivní výstavní místo. Hlavní myšlenka tedy byla navodit zajímavou, pohádkovou a překvapivou atmosféru, kterou naznačuje levitace horního kvádru. Ten se vznáší ve vzduchu a je opřen jen o spodní kostku. Prostor tím získal novou dimenzi.

Jaká byla základní koncepce interiéru showroomu?
Při jejím řešení jsme uvažovali o rozmanitých variantách s různě tvarovanými a velkými hmotami. Následovala hra s prostorem, při které jsme hmoty posouvali, zvětšovali, funkčně vrstvili a snažili se je uspořádat do vymezeného místa. Výsledkem je koncepce, která rozděluje prostor kvádry na různé výstavní plochy a úrovně. Realizace pak potvrdila, že šlo o nejlepší řešení. Dominantou interiéru jsou tedy dva kvádry, posazené na sebe, které vzájemnou polohou vytvořily funkční mezipatro s výstavní plochou viditelnou ze všech stran.

Showroom plující vzduchem - foto - DSC_9308

Jak jste v prostoru výtvarně a funkčně rozmístili světla?
Do několika sekcí, které nám vznikly při rozdělení prostoru kvádry. Ty nám pomohli zvětšit výstavní plochu, jež pro nás hrála alfu a omegu návrhu. Kromě nich jsou na stropě zavěšeny atypické panely pro lustry. Horní části hlavních kostek jsou přístupné po ocelovém schodišti. To bylo opatřeno z nášlapné strany schodišťových stupňů kobercem, abychom zabránili hluku ve vzorkovně. Pod schodištěm je umístěn skladovací prostor na katalogy.

Jak jste kvádry stavebně technicky řešili?
Základní kvádry dělící prostor jsou tvořeny ocelovými nosníky a opláštěním sádrokartonovými deskami s příslušnými elektro rozvody pro hlavní výstavní artikl – světla vlastní produkce a světla špičkových světových výrobců. Další výstavní kvádry jsou ve vstupní části a pro odlehčení hmoty i hmotnosti byly zavěšeny do stropní konstrukce. Jsou tvořeny hliníkovou konstrukcí opláštěnou speciální napínanou lehkou textilií používanou pro tzv. pnuté podhledy. Tyto kostky nemají ale žádnou nosnou funkci, slouží hlavně pro prezentaci výrobků.

Showroom plující vzduchem - foto - showroom_LL4

Showroom plující vzduchem - foto - DSC_9302

Co vše ještě patří k showroomu?
K prostoru se v průběhu rekonstrukce připojila ještě kancelář otevřená do vzorkovny. Kancelář má zajímavý světelný rastr v podhledu a prezentuje moderní pojetí osvětlení kancelářských prostor. Konečná podoba showroomu, včetně instalace zapůjčených výtvarných děl od známého karlovarského malíře Václava Balšána inspirovala jednatele firmy k novému názvu jejich vzorkovny na GalleryLight.

Petr Bokota (*1987 KarlovyVary). Absolvent ČVUT, obor architektura a stavitelství. Čtyřletou praxi získával na brigádě v architektonickém ateliéru svého otce, kde jeho hlavní náplní byla tvorba 3D vizualizací. A také půl roku v ateliéru Mimolimit architektky B. Škorpilové, kde se podílel zejména na prováděcí dokumentaci interiérů. To vše umocnilo jeho vztah k světlu a tvarům svítidel. Další koníčky jsou aktivní sport – biker, judista (osm let), do loňského roku se věnoval hlavně skicrossu, který kvůli studiím musel omezit. V roce 2005 Mistr republiky juniorů v skicrossu, poté devátý na MS v Rusku. Tento rok ho oslovil nový zimní sport na českých horách a to snowscoot.

www.petrbokota.blogspot.com

Text: Jana Středulová
Fotky: Luxlighting