asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Rychlokurz otevírání

30.01.2012
Otevřený prostor – populární slovní spojení, které v sobě skrývá moderní způsob života a jakousi automatickou asociaci luxusu. Ne vždy se však podaří přeměnit pocit ve skutečnost a vytvořit interiér s otevřenou atmosférou. Abyste se vyvarovali metody pokusu a omylu, nabízíme vám krátký rychlokurz zařizování otevřeného prostoru.
Ujasněte si koncepci
Základem dobře zvládnutého interiéru je pochopení prostoru, jeho rozměrů, množství přirozeného světla, technických možností a především odpovědi na subjektivní požadavky jeho využití. Je velmi důležité vytýčit si jednoznačný cíl a toho se držet. Vždy vám totiž budou do cesty vstupovat nové a nové inspirace a skutečnosti. Hrozí pak nebezpečí, že svoji představu pěkného a funkčního otevřeného bydlení nikdy nedotáhnete do konce nebo že výsledkem bude interiér bez ladu a skladu. Nemusíte se bát vytvořit si možná i trochu ulítlou koncepci, například propojení kuchyně, obývacího pokoje a částečně i ložnice nebo otevření ložnice a koupelny. Nemusíte se bát ani vyjádřit svoje představy a omezovat se zbytečným strachem z názoru jiných. Ti jiní u vás bydlet nebudou, proto vytvářejte prostor pro sebe. No a co, že v sobotu rádi lenošíte v posteli, ale zároveň chcete být ve spojení s ostatními členy rodiny. Dnes přece není problém mít nějakou část obydlí propojenou do otevřeného prostoru a zároveň tam vytvořit možnost uzavírání. Plánujete-li výstavbu nového domu a otevřenost neomezovaná konvencemi je vám blízká, využijte i třetí rozměr a vytvořte si obývací pokoj, halu či jídelnu s takzvanou galerií a krásným schodištěm, které budou prostoru dominovat. Předem si však ujasněte, kolik otevřenosti snesete a co potřebujete ukrýt. Pozor také na to, že velké vzdušné prostory jsou krásné na obrázcích, ale nemusejí být příjemné pro každého. Rozmyslete si, zda je to pro vás skutečně to pravé, nebo jste jen podlehli módnímu trendu.

Pamatujte, že  otevřený prostor má i svoje nevýhody. Musíte počítat s vysokými počátečními investicemi a také s vyššími náklady na provoz, především na vytápění a údržbu. Pocit vzdušnosti a noblesy však za to stojí. (Foto: Merito, Hülsta) Otevřený může být prostor, ale i jeho duch a využití. Dobré řešení jde ruku v ruce se subjektivními potřebami jeho obyvatel. U nás méně využívané ateliérové bydlení je pro skutečně otevřené povahy. Výsledek je ale o to atraktivnější. Ideální pro bezdětné páry s netradičním způsobem života. (foto: Nanimarquina)
Stále větší popularitě se těší trend zcela otevřeného prostoru, kde se smazávají jakékoliv hranice jednotlivých zón. Týká se to speciálně propojení kuchyně a obývacího pokoje, protože kuchyň se za poslední léta stala víc společenskou místností než jen místem pro přípravu jídla. Společenský život rodiny probíhá stejně intenzivně v kuchyni jako v obývacím pokoji a tento trend designového a materiálového prolínání ještě umocňuje význam obytné kuchyně. (foto: Merito, Hanák) Při výstavbě rodinného domu se často využívá k otevření i třetí rozměr. Převzato z loftového bydlení – otevřená ložnice nad denní zónou domu. U rodiny s dětmi není tato forma příliš vhodná. (foto: Dada)

Tři základní koncepce otevřenosti
1. Otevřeně a bez zábran. Kompletně otevřený prostor bez jakýchkoliv optických předělů a členění patří do kategorie nejodvážnějších řešení, jejichž typickým příkladem jsou skutečné lofty ve velkých prostorách starých fabrik.
2. Otevřené s kompromisními prvky. Jde o snadné dělení prostoru většinou pomocí nábytku a rostlin, popřípadě lehkou transparentní textilií. Kompromis vzdušnosti a pohledových bariér vytváří intimnější atmosféru, bez ztráty otevřenosti.
3. Otevřené a oddělené zároveň. Prostory vzájemně propojené, ale s možností uzavření nebo s částečnou pevnou konstrukcí, která jasně udává hranice funkcí jednotlivých zón. Polostěny, svislé nebo vodorovné, zastavují pohledy na místa, která mají zůstat mimo jejich dosah, avšak otevřený prostor stále zůstává otevřeným.

Kompromis otevřenosti a intimity vytvoříte pomocí vzdušného systému polic s knihami nebo i transparentní konstrukcí. Interiérový akcent, který spojuje a odděluje zároveň. (foto: Molteni & C) Příklad otevřeného prostoru ložnice a ostatních částí bytu bez ztráty soukromí. Částečná pohledová bariéra, vytvořená buď pevnou stěnou, nebo nábytkem, vytváří intimní zónu v rámci otevřeného prostoru. (foto: Molteni & C)

Nepodceňujte technické možnosti
Pokud se chystáte otevírat a propojovat, prověřte si technické možnosti budoucího prostoru. Elektrické rozvody, rozvody vody, plynu, vytápění mohou limitovat a trochu okřesat vaše sny. Speciálně při rekonstrukcích bytů musíte vycházet z daného umístění stoupaček. Moderní kuchyň je plná elektrických pomocníků a zařízení, na což je třeba myslet, a tedy připravit kapacitně dostatečné a vhodně umístěné napojení na elektrickou síť. Například populární kuchyňské ostrůvky, které jsou součástí otevřeného prostoru, potřebují mít připravené napojení sítí v podlaze.

Jiná situace nastává u novostavby rodinného domu, kdy se technické možnosti musejí přizpůsobit koncepci. Nezapomeňte na dostatečně silný kuchyňský odsavač par odpovídající velikosti celého otevřeného prostoru.

 Důležité je pochopit charakter prostoru
Máte k dispozici příliš velký prostor a vytrácí se vám útulnost a pocit domova? Nedělte a nestavějte příčky, ale zónujte pomocí nábytku, barev, dekorací, květin. Zajímavé je rovněž výškové členění interiéru.

V dlouhém otevřeném pokoji využijte nábytek k vytvoření jednoznačných zón. Dvě sedačky umístěné naproti sobě vytvoří zřetelně ohraničenou obývací zónu a ostatní nábytek by měl jen doplňovat hlavní funkci této části. Optické ohraničení funkcí v prostoru můžete vytvořit nábytkem, stavebním prvkem nebo barevným odlišením. Poměrně často se opakující chybou je prvoplánové rozložení veškerého nábytku výlučně u stěny. To obzvláště platí u sedacích souprav, které v případě takovéhoto umístění pocit vzdušnosti naopak uberou. Efekt otevřeného prostoru umocníte, jestliže za sedací soupravou necháte proudit vzduch, ideální je umístit ji do prostoru. Samozřejmě za předpokladu adekvátně zvolené velikosti a tvaru gauče. Velký a těžkopádný kus nábytku nemá v malém prostoru co dělat ani u stěny, natož v prostoru. Asymetrické umístění sedačky a nábytku zvolte jen v opravdu velkých místnostech. Pokud přece jen potřebujete lehkou optickou bariéru nebo lehký předěl prostoru, výborně se k tomu hodí vzdušné policové systémy nebo knihovny.

Příklad optického členění prostoru nízkou zásuvkovou skříňkou, která naznačuje hranice, ale nebrání v průhledech. (foto: Merito, Hülsta) Vytvoření jednoznačných zón ve velkém prostoru je základem dynamického a atraktivního interiéru. (foto: Zanotta)
  Nejčastěji se otevřený prostor využívá k propojení kuchyně a obývacího pokoje. Moderní je vzájemné prolínání funkcí a materiálů a setření přísné hranice těchto dvou zón. (foto: Merito, Hanák)


Praktická rada
Nepodceňujte ani akustiku prostoru, protože rozlehlé prostory s minimem nábytku a chladnými materiály výrazně odrážejí zvuky v místnosti a vzniká takzvaný halový efekt, jakási ozvěna při mluvení, která ubírá z útulnosti domova. Pomohou textilie a koberce, které tlumí odražený zvuk.

Podmnožiny funkcí
Otevřený nemusí vždy znamenat velký. Právě naopak, malým bytům výrazně pomáhá propojení místností a vytvoření jakýchsi funkčních podmnožin. Typickým příkladem je spojení kuchyně s obývacím pokojem, kde se původní funkce jídelny v kuchyni přesune do části obývacího pokoje. Jídelní stůl tak může plnit i funkci prvků obývacího pokoje, například při početnější návštěvě, kdy se jídelní židle využijí k usazení hostů stejně jako sedačka. To je praktické řešení pro malé prostory, kde jejich vzájemné otevření přidá nejen centimetry, ale i lepší využitelnost. Podobného efektu se dá dosáhnout například při propojování ložnice a koupelny. Stále populárnější je vana přímo v prostoru ložnice a jen částečné oddělení ostatních prvků koupelny, samozřejmě s výjimkou toalety, která z hygienických důvodů musí být oddělená. Podmnožinou tohoto spojení je relaxační zóna, takzvané domácí spa. Pro někoho možná dost odvážné, ale jestli se vám jen trošku zazářila jiskra v oku, nebojte se realizovat i takto odvážné nápady.

Ověřené triky, které zatím nezklamaly
  • Výběr materiálů do jednotlivých částí otevřené dispozice podřiďte jednomu charakteru. Nemusejí být úplně stejné, ale měly by mít společného něco, co propojí jednotlivé části. Jednodušší cesta je užití stejných materiálů. Druhou a zajímavější variantou je kombinace vzájemně příbuzných materiálů. Jedná se však o riskantnější možnost, která je často podmíněná přítomností odborníka.
  • Stejný materiál podlahy opticky zvětšuje.
  • Světlé barvy pomohou menším prostorům a ty tmavší si naopak dovolte ve velkých prostorech.
  • Důležité je jasné základní funkční a prostorové schéma zařízení prostoru doplněné detaily.
  • Otevřený prostor zůstane otevřený, jen když ho nepohltí přílišná rozmanitost a množství zařízení.
Interiér k sobě přidává i otevření směrem do exteriéru. Omezování masivními konstrukcemi potřebnými k zařízení koupelny je minulostí. Umyvadlo si už můžete klidně umístit i před transparentní konstrukci a bez závislosti na svislé stěně. (foto: Alape) Otevřenost se vkradla nejen do samotných dispozic – i jednotlivá zařízení jsou přizpůsobena tomuto trendu. Novinkou od firmy Alape je kolekce ostrůvkového umístění vany a umyvadla. (foto: Alape)
Sedačka ideální do otevřené dispozice. Je jen na vás, z které strany si sednete. Možností je mnoho. (foto: KFA, Felicerossi)

Kamila Ďuríková
FOTO: archiv vydavatelství

-->-->


Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media