Kavárna nejen pro novináře
Galerie(12)

Kavárna nejen pro novináře

V pražské Jindřišské pasáži u Václavského náměstí vznikla kavárna nesoucí jméno prvorepublikového novináře a spisovatele Ferdinanda Peroutky. Ačkoli měl investor k dispozici pouze omezený rozpočet, realizace proměny původní restaurace ve světlejší a otevřenější prostor se podařila.

To, co kavárnu Café Peroutka odlišuje od jiných podniků v okolí, je odkaz na český design a historii. A i když je trochu zastrčená v jedné z pasáží v centru Prahy, své návštěvníky si našla a odměnou jim je klidný a inspirativní prostor. Hlavní idea kavárny pracuje s odkazem nejvýznamnějšího českého žurnalisty 20. století Ferdinanda Peroutky. Zároveň ale navazuje na kavárenskou tradici první republiky, a vychází tedy z její estetiky. Architekti z ateliéru monom se při navrhování kavárny nechali inspirovat českým předválečným uměním, designem a architekturou.

Dřevěný podhled má i akustickou funkci.

Herní prvek pro děti

Reminiscence kubismu

„Přestože se z Jindřišské pasáže nevytratil ráz třicátých let, v samotném interiéru kavárny se bohužel nezachovalo mnoho původních prvků. Nicméně některé části interiéru byly realizovány tradičními technologiemi, např. válečkovaný dekor lipového listu nebo třeba trubicový neon,“ říkají architekti. V interiéru jsou ale i další odkazy na meziválečnou architekturu a design: „Současná geometrie dřevěného podhledu je reminiscencí českého kubismu a propisuje se do všech místností kavárny,“ upozorňují architekti, i když jeho lamelové provedení je ryze současné. Ale nejde jen o estetické prvky. Například tento dřevěný podhled má navíc i akustickou funkci a kryje necitlivě osazené vyústky vzduchotechniky dřívější rekonstrukce.

Dřevěný podhled má i akustickou funkci.

Rafinovaný držák časopisů a knih

Knihy nejen jako dekorace

Velkoryse řešený interiér je opticky členěn do tří částí – baru, samotné kavárny (doplněné herním prvkem pro děti v podobě dřevěného domku) a salonku pro nerušené schůzky či odpočinek. Interiér je vybaven dřevěným nábytkem s jednoduchými liniemi. Návštěvníci kavárny mohou nejen popíjet kávu, ale prohlížet si a číst knihy z několika polic. „Interiér je vybaven knížkami z antikvariátu, které by neměly být jen dekorací. Cílem návrhu bylo vytvořit charismatické a inspirativní prostředí, klidnou oázu uprostřed rušného centra,“ dodávají architekti.A k historii neodkazují jen plakáty, knihy, vzory a architektonické prvky. Kavárna slouží také jako místo pro přednášky o architektuře první republiky.

Café Peroutka
Architekt: monom – Michal Bernart, Igor Hobza, Josef Kubát, Zuzana Kubová, Tomáš Pilát, Dominik Císař
Spoluautoři konceptu: PR klinika
Generální dodavatel: monom works
Truhlářské výrobky: TOMOSO proDesign
Čalounické práce: Jaroslava Kosíková
Malířské práce: Petr Bohdanecký
Tisk a zámečnické práce: Luna ateliér
Místo:Jindřišská pasáž, Praha 1
Realizace: 2013

TEXT: kateřina kotalová
FOTO: monom

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.