asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví
Partneři kategorie

Jak žije modlitebna na sídlišti

17.04.2012
Křesťanský sbor na jednom pražském sídlišti se rozhodl přeměnit chátrající prostor přímo u stanice metra v přívětivé inspirativní prostředí pro bohoslužby i trávení volného času.
Civilní a funkční
Církev bratrská je evangelickou církví navazující na tradici jednoty bratrské. V posledních letech její členská základna narůstá. Proto také v nedávné době dva sbory postavily kultivované nové modlitebny v Litomyšli a Černošicích, obě shodou okolností podle projektu architekta Zdeňka Fránka. Sbor na Praze 13 nabízí jiný příběh, než je realizace novostavby na zelené louce. Jde o stěhování z podnájmu do podnájmu.

Křesťané na Praze 13 založili samostatný sbor bez místa ke scházení. Po tříletém konání bohoslužeb v učebně fyziky na gymnáziu se jim naskytla příležitost pronajmout si u stanice metra Luka havarijní prostory a po jejich rekonstrukci sjednotit roztříštěné aktivity na jediné adrese. Stěhování bylo pojato jako příležitost přizpůsobit si komerční prostory na míru v rámci omezených možností – jak finančních, tak prostorových i programových.

Limity představoval kromě velmi malého rozpočtu i samotný objekt kolaudovaný v pohnutém roce 1989 jako rádoby obchodní pavilon pro přilehlé sídliště. Neexistovaly zde žádné páteřní rozvody, vše bylo stavěno, jako by to bylo rovnou opravováno. Jedním ze zásadních limitů byl například požadavek majitele objektu na instalaci kazetových podhledů, aby měl volný přístup k chronicky poruchovým instalacím, nebo také předepsaný typ lina a lištové trasování elektřiny. Přijali jsme toto omezení jako součást konceptu interiéru. Zároveň jsme se záměrně vyhýbali snaze o jakousi kostelizaci prostoru a jeho přeměně v místo, kde se člověk snadno dojímá. Zajímalo nás civilní prostředí s mírně znejišťujícím nádechem, které vybízí ke svobodě spíš než citace ze sakrální paměti architektury, jež indikují stereotypy „zbožného“ vystupování. Vyvarovat se zavedených představ o prostředí, kterým se křesťané prezentují, nám bylo umožněno na přímou objednávku investora, jehož snahou je na sídlištích na Praze 13 rozbíjet stereotypy nejen o křesťanství.

Třináctka – křesťanské centrum Luka
Autor:  No Architects. – Jakub Filip Novák, Daniela Baráčková
Výtvarné prvky interiér/exteriér:  Daniela Baráčková
Grafika, vizuální styl:   Various – Martin Poláček, spolupráce Daniela Baráčková
Místo:  Obchodní pavilon Luka II – západní část, Praha 13
Investor:  Církev bratrská na Praze 13
Realizace:  léto 2011
Užitná plocha:  350 m2
Náklady: 2 mil. Kč + 300 hodin dobrovolnických prací 


V urbánních souvislostech
Úprava dispozice se řídila minimalizací nákladných stavebních zásahů v poměru k získané efektivitě provozu. Dvě pole skeletu zabírá modlitebna, další pole tvoří zadní část sálu, která slouží při nedělních bohoslužbách pro rodiče s dětmi, přes týden jako mateřské centrum. Součástí komplexu je i kancelář kazatele, tři další kanceláře, dvě klubovny, dvě kuchyňky, vysokokapacitní hygienické zázemí včetně sprchy a časem přibude i boulderová stěna.

Nástupní prostor do modlitebny jsme zpracovali adekvátně kontextu sídliště, ve kterém bude dál postupně přibývat intervencí typu tag a graffiti. Obří spodky a podprsenku na betonové stěně naproti vstupu jsme nechali přetřít na modro a namalovali na ni siluetu starého evangelického kostela. Tu jsme doplnili nástřiky loga sboru přes šablonu. Reakcí jako začmárání kříže nebo vylití barvy na chodník před vstupem jsme se již dočkali. Považujeme to za součást projevu na anonymním veřejném prostranství v nepovedených urbánních souvislostech, nemáme s tím problém ani my, ani investor. Projekt byl po celou dobu zpracování veřejně prezentován a konzultován s celým společenstvím a proveditelné výstupy byly většinou zapracovány. Dodělávky a zařizování interiéru se odehrávalo za dobrovolné pomoci členů sboru. Židle jsou financovány ze samostatné sbírky pod heslem Kup si svoji židli. Reakce uživatelů na podle nich „extrémní pojetí interiéru“ jsou příznivé, po prvních měsících provozu stále roste zájem o podpronájmy dalších křesťanských organizací. Oficiální název komplexu je nyní Třináctka – křesťanské centrum Luka.

Jakub Filip Novák
Foto: David Maštálka

Autor je architekt.

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.

-->-->

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media