Jak nafouknout byt?
Galerie(11)

Jak nafouknout byt?

Bydlení na malé ploše má mnoho výhod – je méně nákladné, méně energeticky náročné, snadno se udržuje, a přesto se tam vejde vše potřebné včetně početné rodiny či desítky přátel. A to díky chytrému designu, jehož ukázkou je apartmán v New Yorku, který na necelých 40 metrech čtverečních poskytuje komfort prostoru trojnásobného.

V roce 2009 si architekt a designér Graham Hill pronajal apartmán, aby „mohl lidem ukázat, jak komfortně lze žít na malém prostoru“. Byt, který si pronajal ve vyhledávané newyorské čtvrti SoHo je svými 39 metry čtverečními pro New York typickým. Vysoká cena nemovitostí i hustota zastavěnosti v této metropoli vede k velkému zájmu o malé byty. Ty však nemusejí být jen garsonkou k přespání, ale i pohodlným bytem pro rodinu nebo prostorem k setkávání s přáteli.

Na počátku byla soutěž
Jak se představa transformovatelného bytu stala skutečností? Ač sám původně architekt, později však především popularizátor kvalitního a udržitelného designu a zakladatel světově úspěšného webu TreeHugger.com, rozhodl se Graham Hill oslovit crowdsourcingovou platformu Jovoto a marketingovou firmu Mutopo, aby mu pomohli uspořádat soutěž na návrh tohoto prostoru. Soutěž měla velkou odezvu a zúčast­nilo se jí přes tři sta designérů z celého světa. Realizován byl nakonec návrh dvou rumunských studentů architektury Catalina Sandu a Adriana Iancu.

Ti pečlivě promysleli, jak efektivně naložit s daným prostorem. Plochu bytu tak nečlení žádné pevné příčky, ale ani vybavení postavené v místnosti. Je-li potřeba vytvořit co největší prostor, veškerý nábytek lze zasunout, sklopit nebo zavřít do skříně. Večer lze vyklopit postel, vysunout pracovní stolek, ale také vysunutím celé skříňové stěny vytvořit druhou ložnici s dvěma záklopnými palandami. Tato skříň slouží nejen jako zeď, ale i jako úschovna pracovního koutu či promítací plátno. Aby vše mohlo fungovat, je interiér vybaven i speciálním nábytkem, který lze štosovat a skládat, jako je například teleskopický stůl. Všechny výsuvné moduly se pohybují na speciálních, na míru vyrobených kolejnicích, aby manipulace s objemnými kusy nebyla namáhavá.

Nejen byty
Graham Hill si bydlení v tomto bytě pochvaluje, proto na podobném principu plánuje další apartmán v témže domě, tentokrát o velikosti pouhých 32,5 čtverečního metru. Tyto byty jsou součástí projektu LifeEdited, který se chce na podobná řešení zaměřit a spolupracovat třeba i s developery. „Umím si představit domy s byty řešenými na základě těchto principů,“ říká Graham Hill a dodává, že využití transformovatelného interiéru je široké: „Interiéry řešené tímto efektivním způsobem naleznou využití i v případě komerčních ploch a prostorů sdílených více uživateli. Přinášejí možnost vystačit s menším množstvím vybavení, aniž by bylo třeba slevit z komfortu. Takováto chytrá řešení jsou i přínosem z hlediska udržitelného designu – znamenají méně plýtvání a více užitku, zvláště v případě volby přírodních, ekologických materiálů.“

TEXT: KATEŘINA KOTALOVÁ
FOTO: MATTHEW WILLIAMS

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB.