Industriální krása – rekonstrukce Uhelného mlýna
Galerie(17)

Industriální krása – rekonstrukce Uhelného mlýna

Citlivá rekonstrukce vdechla nový život zchátralé budově Uhelného mlýna v areálu bývalých Šroubáren. Ocel, dřevo a sklo jsou základní elementy, které proměnily zapomenuté místo v moderní industriální prostor, který rozhodně stojí za návštěvu. Budova je nyní domovem současné architektury, umění a designu i místem setkávání.

Uhelný mlýn

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier HoffmanPůvodně dvoupodlažní stavba pochází přibližně z roku 1900 a nachází se v areálu bývalých Šroubáren v Libčicích nad Vltavou. V roce 1965 z ní byla demontována veškerá technika a pomocí volně stojící ocelové konstrukce byla stavba rozdělena na tři podlaží sloužící jako sklady. V roce 2010 byla koupena firmou LUGI a architektem Patrikem Hoffmanem, v jehož architektonickém ateliéru byl zpracován návrh a projekt na přestavbu budovy na multifunkční objekt, který se veřejnosti otevřel v květnu tohoto roku.

Vzhled objektu nebyl nijak zásadně pozměněn, materiály i barevnost byly ponechány, stejně tak vložená ocelová konstrukce na sloupech. Nově byly položeny podlahy, které díky své návaznosti na obvodové zdi napomohly zavětrování ocelové konstrukce a šikmá táhla v místech nových vstupů tak mohla být odstraněna. Hlavní vstup je nově z jihozápadní fasády a na působivé ocelové závětří a zádveří navazuje kryté venkovní schodiště, které umožňuje nezávislý vstup přímo do třetího nadzemního podlaží. Nově přibyl vykonzolovaný ocelový balkon ve třetím patře a v přízemí netradiční prosklený blok technické místnosti.

Zatímco venku vládne ocel, uvnitř je hojně využité dřevo. Jsou z něho tvořeny boxy, které obsahují veškeré zázemí v podobě toalet, úklidových prostor, či kuchyňky a volně stojí v prostoru tak, aby daly co nejvíce vyniknout původní konstrukci domu. Do dřevěných boxů je v některých podlažích schované i jednoramenné schodiště, které společně s původním nákladním výtahem vertikálně propojuje budovu, kterou společně sdílí ateliér Hoffman, showroom projektu Artotéka a dánské společnosti GUBI a showroom české nábytkářské firmy LUGI.

Navštivte Uhelný mlýn

Ateliér Hoffman otevřel 11. listopadu v horním patře Uhelného mlýna showroom projektu Artotéka. Artotéka je první půjčovna současného umění v České republice a díla si zde můžete nejen půjčit, ale i koupit, či jen prohlédnout. Zároveň si zde můžete vybrat nábytek od dánské společnosti GUBI, která má nyní v Uhelném mlýně oficiální zastoupení pro ČR. Více informací na www.artoteka.eu

Ve svém showroomu připravila firma LUGI s Artpro gallery v Praze výstavu LUGI PRO ART. Do industriálního prostředí Uhelného mlýna jsou umístěny malby Jakuba Švédy a díla sochařů Davida Moješčíka a Tomáše Medka. Výstava je otevřena pro veřejnost po telefonické domluvě každý všední den od 9 do 16 hodin a potrvá do 21. 12. 2012. Více informací na www.lugi.cz

–>–>
rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

–>–>

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman

rekonstrukce Uhelneho mlyna, atelier Hoffman Krátký rozhovor s architektem Patrikem Hoffmanem o rekonstrukci Uhelného mlýna

V jakém stavu byla budova před rekonstrukcí?
Ve špatném. Ale nakonec to, co zůstalo a to co jsme zachovali, se ukázalo jako použitelné.
 
Jak je konstruováno venkovní schodiště a kdo je jeho autorem/ výrobcem?
Schodiště je návrhem mým a mého ateliéru. Celé je konstruované z plechu tl.4mm a výztužnými žebry – opět tl.4mm a výšky 50mm. Jen stupně jsou hotové segmentové díly z pororoštu.  Obdobně jsou realizovány i ostatní výrobky – balkon, technická místnost. Uchycené je přes ocelové rámy do ZB věnce nebo obvodové cihelné. Schody vyrobila zámečnická dílna firma Hefaistos.

Kde jste brali inspiraci? Měla firma LUGI  o projektu jasnou představu?
Představu jsme dali dohromady společně, protože je to náš společný projekt.  Já jsem 1/2 spoluvlastníkem i investorem. Samotný návrh byl již čistě na nás.  Podoba a uspořádání domu vzniklo z tohoto naše spojenectví a představě o vzájemném fungování. Ve spodních podlažích má být vzorkovna společnosti LUGI a v horních podlažích máme my ateliér, prostory pro Artotéku – naši záliby pro současné umění a protože naší doménou byly vždy kompletní architektonické i interiérová řešení, tak zde máme pečlivě vybranou nabídku produktů do interiéru od našich oblíbených značek. Dle potřeby si budeme střídat ve využití prostředního podlaží. 
 
Nelze přehlédnout ocelová kamna. Je objekt vytápěn pouze jimi?
Krbová kamna jsou umístěna v každém podlaží a rozvíjejí koncept žebrovaných invazivních elementů, použitých i na většině ostatních stavebních vstupech do původního industriálního prostředí.
Žebrované registry vizuálně vymezují vstupní část prostoru v jednotlivých patrech. Jsou sestavené z jednotlivých žebrovaných dílů z černé oceli tloušťky 4mm. Integrují v sobě kromě samotné vložky i prostor na dřevo a prostupující komínové průduchy ze spodních pater. Je to doplňkové vytápění. Objekt je vytápěn podlahovým topením.

Jak hodnotíte výsledek? Co se vám nejvíce povedlo a co se naopak nepodařilo realizovat?
S výsledkem, jsem naprosto spokojený. Jen jsme mohli ještě zrekonstruovat stávající sklepy, ale to už byla otázka celkové investice.

Rekonstrukce Uhelného mlýna
termín realizace: 6/2010 – 03/2012
autor: Atelier Hoffman, Ing.arch. Patrik Hoffman
www.atelierhoffman.eu

spolupráce :            
Ing.arch Marcela Jirásková
Ing.arch Pavel Hicz
Ing.arch. Tomas Havlíček
Robert  Bóžek

investor/majitel: LUGI s.r.o.; Patrik Hoffman 

Veronika Benešová

foto: LUGI.CZ