Barvy, které oklamou malý byt
Galerie(10)

Barvy, které oklamou malý byt

Barvy a materiály umějí pěkně klamat. Obelžou vás, ani si to neuvědomíte a malý byt se vám bude zdát ještě menší. Nepodlehněte a jejich klamání využijte ve svůj prospěch, zkroťte si je. Potom se i ten nejmenší byt promění v prostor se sice malými rozměry, ale zato s velkým charismatem.

Designéry milovaná bílá dokáže skutečně nafouknout prostor. Bílá se pojí s nevinností a čistotou, působí uklidňujícím dojmem a zároveň vznešeně. Jestli se nebojíte, zahrajte si na odvážné interiérové architekty a použijte bílou kompletně na všechno. Inspirace japonským minimalismem dokáže proměnit i ten nejmenší prostor v atraktivní interiér. Přidejte do něj několik transparentních solitérů a získáte tak ještě větší šmrnc a lehkost.


Transparentní materiály dodají ledově bílému interiéru malého bytu lehkost a atraktivitu. (foto: Design Studio Archirivolto)


Bílá, bílá, bílá, všude bílá, podpořená transparentním materiálem. Ideální kombinace pro přívržence ledové krásy v malém bytě. (foto: Kartel, design: Piero Lissoni a Carlo Tambonini)


Ledový pocit z bílého interiéru můžete zvýraznit sedačkou, která září jako podsvícená kostka ledu. (foto: Meritalia)

Nejvýraznějším prostředkem při zařizování bytového interiéru jsou barvy. Dokážou ovlivnit náladu, opticky zkorigovat prostor, ale také zničit jeho krásu. Proto je důležité dodržet určitá pravidla, především v malých prostorech. Studené světlé barvy jsou pro malý byt o něco výhodnější, protože jsou prostorotvorné. Důležité je najít ten správný odstín.

Útulnosti domova však dosáhnete využitím teplejších tónů. Je důležité vědět, že trochu opticky zmenšují prostor, proto je musíme používat s mírou. Potřebujete-li vnést do prostoru energii, optimismus a dobrou náladu, vyberte si na stěny nebo na zařízení jednu živou, výraznou, ale ne tmavou barvu, například žlutou či oranžovou.

V malém bytě se doporučuje nekombinovat více než dvě barvy a podle posledních trendů by měla základ tvořit bílá. Podlaha by měla být rozhodně nejtmavší a strop nejsvětlejší. Barevná stěna by měla být vždy ta kratší, hlavně když použijete výraznější odstín.

Sáhnete-li po solitéru v témže odstínu, jako má zvolená barva na stěně, můžete vytvořit zajímavé akcenty v prostoru, které ho zároveň spojí do jednoho celku. Tmavé barvy nejsou úplné tabu, důležitý je však jejich správný výběr a umístění. Není vhodné volit tmavý strop, protože vám bude padat na hlavu. Tmavou barvu použijte, stejně jako výraznou barvu, jen na jednu stěnu nebo na solitérním nábytku.

Zohlednit je třeba také orientaci na světové strany a rozložení oken. Na stěnu proti oknu lze použít nejtmavší barvu, protože bude nejvíce osvětlena přirozeným světlem. Naopak stěna, kde se nacházejí okna, bude působit nejtmavěji, proto je vhodné ji upravit světlou nebo zářivou barvou.


Vždy se řiďte vlastními pocity. Potřebujete-li vnést do bytu energii, přidejte k základní dominantní barvě ještě jeden akcent v jiném výrazném odstínu, který by však neměl soupeřit s hlavní barvou, ale jen ji doplňovat. Pozor, v malém bytě je třeba i tento akcent přizpůsobit rozměrům prostoru! Velký těžkopádný kus nábytku by požadovaný osvěžující efekt zničil. Najít správný poměr výrazných kontrastních barev v malém bytě – to vyžaduje velký cit pro vyváženost, aby to neskončilo zmatkem. (foto: Arflex, design: Claesson Koivisto Rune)

Nábytek do malého bytu může být i v jasné barvě, ale rozměrově by měl korespondovat s prostorem. Takže pokud barevně výrazný, tedy jen subtilní. A mohl by být též praktický. (foto: Mobilia Collection)

Patříte-li k těm, kteří nepřežijí ani den bez spojení s přírodou, a potřebujete mít dřevo v interiéru, nepřehánějte to s dřevěnými dekoracemi a nábytkem. Výrazná kresba dřeva a jeho tmavý odstín vám malý byt pohltí, proto je důležité vybírat spíše světlejší odstíny s méně výraznou kresbou. Vhodná je bříza či světlý dub.

Populární wenge či ořech raději vynechejte, a když se přece pro něj rozhodnete, tak jen jako jeden malý kus nábytku nebo jeho detaily. Stejně tu platí známé pravidlo, že méně je více.  Kompletní nábytkový systém, který vytváří dojem uceleného prostoru, je vhodné zvolit ve světlých odstínech.

Když zkombinujete dřevěný nábytek alespoň s jedním kusem ve výrazně zářivé barvě, rozveselíte celý prostor. Naopak ve spojení s tlumenějším nebo tmavším kusem vytvoříte usedlejší atmosféru. Zapomeňte však na kompletní masivní nábytek a skříně po prababičce. Do malého prostoru si vyberte jen jeden menší kus a vzpomínky si raději zarámujte do pěkných obrázků.

Hladké světlé plochy stěn a podlahy úmožní vyniknout kráse dřeva i v malém bytě, avšak jen ve světlých odstínech. Nezapomínejme, že nábytek je největší požírač prostoru, proto volte raději otevřené police než masivní skříňové sestavy.
(foto: Jaga, design: Potocco)

Do malého prostoru jsou vhodné světlé odstíny dřeva uplatněné na subtilním nábytku s jednoduchými liniemi. (foto: Gärsnäs)

Kamila Ďuríková
Foto: archív firem