Hmyzí hotel
Galerie(2)

Hmyzí hotel

Budete-li scházet ze Šafaříkovy ulice dolů po historických Nuselských schodech k bývalému Vinohradskému nádraží, pravděpodobně si všimnete asi metr vysokého, pravidelně strukturovaného objektu objímajícího starý strom. Většina kolemjdoucích nemá ani nejmenší tušení, o jaký objekt se jedná a k čemu (pokud k něčemu) slouží.

Nenapoví žádná infotabule či ukrytý QR kód, protože se v okolí ani jedno nevyskytuje. Tento enigmatický objekt je prototypem hmyzího hotelu od architektonického studia Coll Coll. Hmyzí hotel jako takový není žádná novinka. Po Praze jich můžete najít desítky. Žádný z nich se však tomu na Nuselských schodech nepodobá. Běžný hmyzí hotel připomíná jednoduchou králíkárnu a jednotlivé přihrádky jsou vyplněné starými cihlami, dřevem, kůrou a dalšími přírodními materiály, které poskytují samotářským druhům hmyzu příležitost najít si skulinku odpovídající jejich velikosti a preferencím. Kromě své praktické funkce – poskytování úkrytu pro hmyz v zimě a možnosti naklást vajíčka – má hmyzí hotel také funkci edukační. Upozorňuje nás, že ve svém městě nežijeme sami a že městský zelený prostor není jen příhodným místem pro čtení novin a venčení psů. Tím hmyzí hotely zapadají do trendu péče o městské životní prostředí, který se projevuje také například ve stále oblíbenějším městském včelařství (včelí úl najdeme třeba na střeše Národního divadla).

Parametrický design

Hmyzí hotel od studia Coll Coll je jiný. V první řadě zaujme jeho propracovaný design. Hotel se skládá z různorodých laserem řezaných dřevěných dílů, důmyslně poskládaných okolo kmenu stromu. Nic není ponecháno náhodě, ani výběr dřeva. Díly byly zvoleny podle jejich vzdálenosti od středu kmene, což předurčuje jejich vlastnosti a specifické reakce na vlhkost a teplotu. Vzniká tak porézní struktura, která dýchá při dobrém počasí a naopak se zavírá a poskytuje ochranu při počasí sychravém. Hmyzí hotel od Coll Coll je navíc modelován parametricky. Výsledná podoba konkrétního kusu je generována po zadání vstupních údajů na základě vzorce. Model je možné relativně snadno upravit na jiný obvod „hostitelského“ stromu, díky čemuž se dá design replikovat a na základě prototypu vyrábět další kusy.

Mimozemšťan na stromě

Kvůli již zmíněné absenci informační tabule, která by popsala smysl a funkčnost tohoto městského prvku, působí hotel dojmem tajemného mimozemského parazita. Někteří občané v podivném objektu na stromě celkem pochopitelně viděli úl a kontaktovali městskou část v obavě, že na ně zaútočí včely. Na designový hmyzí hotel se snesla také různorodá kritika některých architektů na škále od obvinění z reklamní prezentace architektonického studia ve veřejném prostoru (čti na účet daňového poplatníka), až po technickou kritiku toho, že v tomto hmyzím hotelu žádný hmyz nežije, žít nemůže a žít nebude.

Ekologický experiment

Ať už je však tento design pro hmyz zcela optimální, nebo spíše nevhodný, jeho utilita se nachází jinde. Zaprvé se experimentální struktura povrchu objektu – bude-li fungovat tak, jak autorka Marie Davidová zamýšlí – může ukázat jako užitečný prvek pro lidská obydlí (takzvaný responsivní design). Zadruhé můžeme hmyzí hotel na Nuselských schodech číst jako pokus o oživení zanedbávaného a přitom architektonicky a urbanisticky cenného městského prostoru. Tento výtvor, který vznikl jako součást projektu COLridor a byl doprovázen několika desítkami akcí pro veřejnost v rámci festivalu EnviroCity, je ukázkou toho, že design, městská kultura a příroda se mohou spojit do nového, zajímavého tvaru. Že toto místo a jeho génius loci rozhodně stojí za rozvoj a porozumění. Nakonec se jedná především o „monument ekologie“, který kolemjdoucího přiměje k zamyšlení se nad tím, že design a příroda ve městě nejsou nezbytně v protikladu.

Hmyzí hotel

Místo: Praha, Nuselské schody
Autor: Coll Coll, Marie Davidová
Projekt: 2017
Realizace: 2017

 

TEXT: ŠIMON FIALA
FOTO: ALENA CHLUMSKÁ

Článek byl uveřejněn v časopisu ASB 3/2018.