Anketa: Co vás v architektuře nejvíce inspirovalo v minulém roce?

Anketa: Co vás v architektuře nejvíce inspirovalo v minulém roce?

Tentokrát jsme se ptali architektů a jednoho sociálního antropologa a pedagoga, který se architekturou intenzivně zabývá, na tipy, kde hledat inspiraci. Na silné zážitky z cest, na architekturu, knihu či událost, která je obohatila.

Pavel Martinek
architekt, předseda pracovní skupiny ČKA

Rozhodně mne zaujal Stuttgart. Byl jsem nadšený z procházky po Weisenhofu, z nové bílé knihovny od Yi architects a velmi poučná byla také návštěva ikony moderní architektury, kterou jsem do té doby nosil v hlavě jako perovou kresbu už od přijímaček na architekturu – Stirlingovy galerie z roku 1984. Zatímco první dvě pro mne byly jakýmsi potvrzením toho, co mám rád, Stirling pro mne představoval konfrontaci s něčím natolik cizím, že z toho byl nakonec velmi silný zážitek. Nakonec jsem se ale nejvíc našel v objektu stojícím hned vedle této galerie, v pro svět neznámé, brutalistní Landesbibliotek. Za léta ochozené a ohmatané betony, užíváním vyleštěné zábradlí, lavice a skříňky. Všechno na jednom místě skvěle sloužilo svému účelu, včetně toho bufetu. Respektuji Yi, ale s knihou bych si sedl raději tady. Z výstav mne jednoznačně zaujal Le Corbusier v Centre Pompidou prezentující obsáhlý průřez jeho tvorby, kde se mi nejvíc líbily dobové dokumenty ze stavby Chandigarhu. Spíš než na jednu knížku bych upozornil na – pro mne oblíbenou – edici subtilních esejí o teorii architektury od zlínského nakladatelství Archa.

Alžběta Brůhová
architektka

Vždy mě nejvíc inspirují lidi samotní. Vážím si těch, kteří se vzdají své architektonické praxe ve prospěch zlepšení celkového systému a vrhají se do bouřlivých vod politiky bez postranních úmyslů. To je třeba případ Vojty Franty, původně starosty, nyní místostarosty Mariánských Lázní. Ale pak mě inspirují i úplně náhodní lidé. Baví mě, když vidím, jak naprosto samozřejmě používají detaily ve veřejném prostoru. Příklad: Na jaře se udělalo první den hezky a lidé si chtěli venku vychutnat svou kávu. Venku chyběly stolečky a židle, tak si ji zcela automaticky dali na stojáka u parapetu – improvizovaného pultu.

Martin Veselý
sociální antropolog

Inspirativní bylo vyhlášení Architekta roku 2015. Udělení této ceny Adamovi Gebrianovi ukázalo, že uznání od profesních kolegů je možné získat nejen za významnou stavbu nebo akademickou činnost. Promile výjimečných staveb jen velmi omezeně vypovídá o úrovni architektury v České republice. Pravdivější, ucelenější obraz podává masa těch (pod)průměrných, které nesvědčí o příliš vysoké úrovni naší stavební kultury. Proto si važme lidí, kteří dokážou téma architektury a její kulturně-společenské hodnoty prostřednictvím médií otevírat širší veřejnosti.

Juraj Calaj
architekt

Doporučuji navštívit historické centrum nejvíc znečištěného města v západní Evropě Taranto, které je navíc zajímavé tím, že v roce 2006 zkrachovalo. Možná právě proto je střed města na ostrově v dezolátním, syrovém stavu, který ostře kontrastuje s nažehleností většiny historických center. Tmavá zákoutí, tlumené osvětlení a oprýskané, potagované omítky opuštěných středověkých domů dodávají místu nevšední atmosféru. O to více mě překvapilo, když jsme uprostřed té změti objevili katedrálu San Cataldo z 11. století. Dovnitř jsme se dostali za soumraku, katedrála byla prázdná a minimum světla procházejícího skrz malá okna podtrhovalo ten jedinečný zážitek. Jednoduchému, čistému vertikálnímu prostoru hlavní lodi dominoval dřevěný kazetový strop, na podlaze občas vykoukla původní mozaika… Ačkoli v průvodcích a na internetu doporučují zdaleka se Tarantu vyhnout, za návštěvu určitě stojí.

Kateřina Kotalová
FOTO: Jaimrsilva (Wikimedia Commons)