Vzdělávat a potkávat se ve dřevě

Dřevostavby jsou stále oblíbenější. Nabízí příjemné prostředí a čistý vzduch. Minimalizují odpad, nejsou drahé a dají se rychle postavit. V zahraničí jsou veřejné dřevostavby už běžnou praxí. U nás si své místo na slunci teprve získávají. Ze dřeva se totiž dávno nestaví jen domy nebo chaty. Tyto udržitelné stavby slouží velmi dobře také jako zázemí pro komunitní centra či otevřené učebny základních škol.

Dřevostavby nabízí větší užitný prostor, jelikož nemají omezenou tloušťkou nosných stěn, jak to bývá u cihlových domů. Jsou variabilní, flexibilní a šetrné k přírodě. Uhlíková stopa je při její výstavbě dokonce kladná. Dřevo má minimální emise při těžbě, zpracování a také dopravě, která výrazně zatěžuje životní prostředí.

Dřevostavba navíc s člověkem může v průběhu let skutečně růst, měnit se, konstrukčně upravovat. Přehlídku předních českých a slovenských dřevostaveb pořádá každoročně Salon dřevostaveb, který se koná 24. až 26. března 2022 v CAMPu a Pražské tržnici v Holešovicích. Mezitím přinášíme malou ochutnávku zajímavých veřejných dřevostaveb, které vznikly v nedávné době.

Projektil Belveder 0918
Klubovna pod Belvederem | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Klubovna pod Belvederem

Jednou z nich je jistě klubovna s kavárnou od studia Projektil Architekti nacházející se na území městské části Praha-Zbraslav. Sympatická dřevostavba je situovaná pod úpatím oblíbené vycházkové destinace lesopark Belveder.

Původní dům kdysi sloužil jako obecní chudobinec či prádelna, poslední léta ale opuštěně chátral. V okolí stojí rodinné domy a vily v pěstěných zahradách. Město se tak rozhodlo jednat, dům nezbořit, ale opravit a vdechnout mu nový život.

Projektil Belveder 0148
Klubovna pod Belvederem | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Místní skauti zde našli novou klubovnu, obnovený lesopark zase hygienické zázemí a malou kavárnu pro veřejnost. Vše je pod jednou střechou uspořádáno tak, aby byly prostory navzájem propojitelné a zároveň v případě potřeby oddělitelné.

Maloměstský dům má taškovou střechu, klasicistní štukovou fasádu a dřevěná špaletová okna. Vše je očištěno od starých nánosů a doplněno o dřevěnou přístavbu umístěnou do zahrady za domem.

Ateliér: Projektil Architekti
Autoři: Ondřej Hofmeister, Petr Lešek, Adam Halíř, Roman Brychta
Spolupráce: Adam Hašpica, Tomáš Havelka, Mária Javorová, Zuzana Retterová, Rudolf Süsser, Klára Táboříková
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Investor: Praha-Zbraslav

Komunitní centrum pro všechny

Mnichovo Hradiště se dočkalo nového komunitního centra. Slouží seniorům, dětem i mládeži. Každý tu najde své místo. Jeho podoba vzešla z architektonické soutěže z roku 2016, ve které vyzvalo město ve spolupráci s tehdejším městským architektem Jakubem Chuchlíkem čtyři architektonická studia. Budova měla propojit školní kuchyni a jídelnu s domem dětí a mládeže.

Projektil Mnich Ext 0027
Komunitní centrum Mnichovo Hradiště  | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Projektilu se ale povedlo zadání posunout mnohem dál. Stavba sází na variabilitu a sama se stává dětským hřištěm pro školní a školkovou zahradu. Stejně tak ovšem slouží jako městský sál pro přednášky nebo nejrůznější kulturní a společenské akce.

Je hravá, ale ne dětinská. Chodci mají přednost před automobilovou dopravou. Dá se tu bezpečně běhat, hrát fotbálek a jen tak odpočívat.

Projektil Mnich Ext 0158
Komunitní centrum Mnichovo Hradiště  | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková

Dům má pevnou a jasnou skořápku, vnitřní dispozice jsou naopak proměnitelné.  Dominantním materiálem je dřevo. To se uplatňuje jak na nosných, tak pohledových konstrukcích. Pomáhá ale i při řešení optimální prostorové akustiky, kterou zajišťují stropní perforované akustické panely z masivního dřeva.

Stavbu zakončuje zelená střecha s extenzivní zelení, jejíž část je přístupná jako dřevěná terasa.

Projektil Mnich Int 0325
Komunitní centrum Mnichovo Hradiště | Zdroj: Andrea Thiel Lhotáková
Ateliér: Projektil Architekti
Autoři: Ondřej Hofmeister, Petr Lešek, Adam Halíř, Roman Brychta
Spolupráce: Adam Hašpica, Tomáš Havelka, Mária Javorová, Zuzana Retterová, Rudolf Süsser, Klára Táboříková
Grafický design a výtvarné intervence: Very popular office; MgA. Jaromír Hárovník, MgA. Ondřej Šorm
Foto: Andrea Thiel Lhotáková
Investor: Mnichovo Hradiště

Učebna pod širým nebem

Zahradní učebna Tišnov se nachází na školním dvoře, kde se potkávájí gymnázium, základní škola a středisko volného času. Celodenní pohyb dětí všech věkových kategorií a zájmů je tak zaručen. Altán nabízí dětem nejen práci na čerstvém vzduchu, ale především úžasný výhled na kostel.

Zahradní učebna Tišnov
Zahradní učebna Tišnov | Zdroj: Petr Šmídek

Architekti Jaroslav Matoušek a Tereza Novotná jej navrhli jako elipsu se zelenou střechou. Nechybí zde modulární mobiliář, který umožňuje skupinový i individuální styl výuky. Konstrukce kombinuje dřevěné a kovové prvky. Ocelový rám ztužuje altán a nejsou tak potřeba další zavětrovací prvky.

Tesařské spoje na KVH profilech byly vyfrézovány na CNC stroji na základě přesného 3D počítačového modelu.

Zahradní učebna Tišnovweb
Zahradní učebna Tišnov | Zdroj: Petr Šmídek

Právě díky tomu bylo možné veškeré prvky a jejich spoje přizpůsobit ještě před samotnou stavbou. Přesné vyfrézování pak zjednodušilo jinak poměrně složitou konstrukci. Její stavba na místě se pak stihla dokonce během jednoho jediného odpoledne.

Ateliér: INK ARC  
Autoři: Jaroslav Matoušek, Tereza Novotná
Foto: Petr Šmídek
Investor: Město Tišnov

Pokud vás zajímají trendy v oblasti dřevostaveb, doporučujeme návštěvu festivalu Salon dřevostaveb. V roce 2022 se uskuteční na jaře od 24. do 26. března 2022. Slavnostní večerní zahájení festivalu proběhne již tradičně v CAMPu (Centru architektury a městského plánování). Nově pak zaplní velkolepý prostor haly 13 v Pražské tržnici v Holešovicích a exteriér na hlavní třídě tržnice.

Těšit se můžete na výstavu předních dřevěných realizací, prezentaci hlavních dodavatelů a nejnovějších technologií, celou řadu zajímavých přednášek českých hostů, ale i zahraničních architektů a progresivních ateliérů z oblasti dřevostaveb.

Zdroj: PR článek PRODESI, V. O. S.