Vila Vnitřní krajina odkazuje na antiku. Klasickou zahradu nahradilo atrium

V blízkosti centra Nového Jičína vyrostl jedinečný dům, jehož kvality byly po právu oceněny titulem Stavba roku 2021 v celostátní soutěži. Vnější pohled upoutají užité stavební materiály: hlavní roli hraje beton, který se spolu se dřevem spojuje v harmonickou synergii.

Dům je umístěn nedaleko historického centra a zároveň v sousedství dvou městských parků, které příznivě ovlivňují zdejší mikroklima. Výhodou lokality je občanská vybavenost a dostupnost sociálních vazeb s okolím. Výzvou pro brněnského architekta Marka Jana Štěpána bylo několik omezení, která se však zároveň stala inspirací a zásadně ovlivnila celý projekt.

Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina

Menší pozemek na ploše 505 metrů čtverečních se totiž nachází v mírném svahu u rušné komunikace. „Zadání klienta bylo, že chce žít hodně venku,“ vysvětluje architekt. „Když jsem začal dům kreslit, vznikl nejprve dům klasického typu. Pozemek je však tak malý, že nezbyla žádná zahrada. A to mě přimělo k tomu, uvažovat o domě jinak: zahradu umístit do středu a dům situovat kolem,“ přibližuje autor důvody, proč přenesl centrum domu do atria.

Dům introvert

Dle slov architekta je dům směřován spíše do sebe, do jakési obytné introvertnosti. Vytváří vnitřní obytnou krajinu, která do sebe pojímá všechny jeho funkce. Zároveň umožňuje průhledy do okolního světa. Těžištěm domu se stává atrium.

Vila Vnitřní krajina

Vila Vnitřní krajina | Zdroj: BoysPlayNice„Novojičínská vila je variací na antický atriový dům. Konkrétně Atrium displuviatum, tedy bezokapové atrium, které popisuje Vitruvius ve svých Deseti knihách o architektuře. Je to atrium bez sloupů a střešní voda je svedena mimo něj,“ popisuje koncept domu architekt.

Základní platforma domu je vyvýšena nad úroveň ulice, ocitá se tak vůči ulici v soukromější pozici optické i akustické. Vnitřní krajině odpovídá i výškové rozvrstvení na jednotlivých platformách: zázemí – společenská část – klidová část – venkovní sezení.

Konstrukční a materiálové řešení

Dva hlavní konstrukční materiály: beton a dřevo opticky definují využití každého z podlaží domu. Přízemí je řešeno jako bílá železobetonová vana s uplatněním pohledového betonu. Kromě hlavního vstupu je v přízemí situováno technické zázemí, dvojgaráž, šatna a kancelář.

Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina | Zdroj: Radek Úlehla

„Beton z materiálů, které používáme, mi přijde nejpravdivější, nejsyrovější. Jak ho odliju, tak zůstane, nic nám neodpustí,“ komentuje výběr materiálu architekt Marek Jan Štěpán. Vedoucí betonárny společnosti Českomoravský beton v Novém Jičíně upřesňuje: „Na základy byly dodávány betony v pevnostních třídách C16/20 a C20/25. Pro realizaci pohledových železobetonových konstrukcí typu bílá vana našel uplatnění vodonepropustný beton PERMACRETE v pevnostních třídách C25/30-XA1 a C30/37-XA1 s maximální velikostí zrna 16 mm a 8 mm. Celkem jsme na tuto stavbu dodali 420 cbm betonu v průběhu let 2016–2017.“

Nadzemní podlaží architekt navrhl jako dřevostavbu z CLT panelů. Sestává ze dvou úrovní – společenská část ve stejné úrovni jako atrium, ložnice jsou o 50 cm vyvýšeny. Ve společenské části je jídelna, kuchyně, spíž, obývací pokoj a pracovna.

Odděleně mezi oběma částmi je koupelna hosta, WC a pokoj hosta. V klidové části jsou dvě ložnice, zimní zahrada, šatna a koupelna. Jídelna je prosvětlena kruhovým světlíkem, označujícím centrum domu, v obytném prostoru je umístěn krb. Před obývacím pokojem a ložnicemi je dřevěná terasa, před pokojem hosta balkón. Na západní straně atria je objekt sauny a venkovní vstup do atria z ulice.

Atrium je opticky propojeno se sousední zahradou a ulicí. Podlahy jsou dřevěné – dubové a z leštěného betonu. Okna jsou hliníková, zasklena izolačním trojsklem. Venkovní strana fasády je z modřínu, stejně jako terasy. Dům má mírně skloněnou pultovou střechu.

Vila Vnitřní krajina
Vila Vnitřní krajina | Zdroj: BoysPlayNice

Energetická náročnost

Zateplení domu je v nízkoenergetickém standardu, vnitřní klima je podpořeno nuceným větráním s rekuperací. Topení je teplovodní podlahové a tělesy s plynovým zdrojem. TUV je dohřívána solárním panelem umístěným na střeše. Pod atriem je zásobník na dešťovou vodu pro závlahu. Vzhledem k výšce podzemní vody je kolem suterénu proveden vzdušník.

Architektura v betonu

Projít se vnitřní krajinou novojičínské vily společně s jejím autorem, architektem Markem Janem Štěpánem, je možné na Youtube kanále společnosti Českomoravský beton, a. s. Již 15. díl pořadu Architektura v betonu přibližuje divákům architektonické řešení stavby a odkrývá principy přemýšlení autora při tvorbě návrhu.

VILA VNITŘNÍ KRAJINA

Místo: Nový Jičín
Autor: Marek Jan Štěpán / ateliér Štěpán
Spolupráce: František Brychta, Lukáš Svoboda, Tomáš Jurák, Hana Arletová, Hana Myšková
Investor: MIXA VENDING s.r.o.
Plocha pozemku: 505 m2
Zastavěná plocha: 330 m2
Užitná plocha: 351 m2
Obestavěný prostor: 1400 m3
Projekt: 2012–2015
Stavba: 2015–2020

Jolana Říhová
Článek vyšel v časopisu ASB 5/2021. RUBRIKU BETON V ARCHITEKTUŘE PŘIPRAVUJEME VE SPOLUPRÁCI SE SPOLEČNOSTÍ ČESKOMORAVSKÝ BETON, A.S.