Vítězové mezinárodní architektonické soutěže „Changing the Face“

Vítězové mezinárodní architektonické soutěže „Changing the Face“

Společnost DuPont ve spolupráci se Svazem ruských architektů, stavebním informačním centrem (YEM), Královským institutem britských architektů (RIBA) a společností Architizer.com s potěšením vyhlašuje vítěze soutěže „Changing the Face – Moskva 2011“, jejímž cílem bylo najít nejlepší způsob, jak zrekonstruovat fasádu proslulého kina Puškinskij na Puškinově náměstí, jednom z neznámějších míst v Moskvě.

Ve všech třech vítězných projektech se snoubí bohatá estetická představivost s inovačním technickým duchem a výsledné návrhy neotřelým způsobem probouzejí zašlou slávu kina Puškinskij.  Vítězné návrhy byly vybrány z celkového počtu 512 příspěvků zaslaných od 1002 architektů z 62 různých zemí. Výstava oceněných děl se koná v Ústředním domě architektů v Moskvě ve dnech 8. až 19. června 2011.

„Moskva je v pořadí šestým městem, v němž společnost DuPont architektonickou soutěž „Changing the Face“ pořádá. Počet projektů, zaslaných do soutěže architekty celého světa, vysoce předčil i ta nejodvážnější očekávání. Všechny přihlášené architektonické návrhy pečlivě vyhodnotíme a nejlepší řešení hodláme realizovat,“ řekl Wlodek Sobon, soutěžní manažer společnosti DuPont.

První tři ceny letošního ročníku architektonické soutěže „Changing the Face“ obdrželi:

  • 1. cena (10 000 eur): projekt s názvem „Frozen in Time“ (Zamrzlý v čase) od Juana Andrese Diaze Parry z Kolumbie
  • 2. cena (5 000 eur): projekt nazvaný „Moving Light Palace“ (Pohyblivý světelný palác) od architektů Adriana Reinbrothe, Franzisky Boettcherové a Jenny Grossmanové z Německa
  • 3. cena (3 000 eur): projekt s názvem „The Pushkinsky Jewel“ (Puškinův klenot) od Josepha Sunga z Jižní Koreje

Jedinou podmínkou organizátorů soutěže bylo použití alespoň jednoho z materiálů DuPont, od vyspělého fasádního materiálu DuPont™ Corian® po dekorativní vrstvené skleněné stěny DuPont™ SentryGlas® a DuPont™ SentryGlas® Expressions™, od vyspělé stavební membrány DuPont™ Tyvek® po barvy DuPont™ Alesta® a tkaniny a ochranné povrchové vrstvy DuPont™ Teflon® pro dekorační účely v architektuře.

1. cena: Frozen in Time“ (Zamrzlý v čase)

Použitý materiál společnosti DuPont: high-tech povrchový materiál DuPont™ Corian®

 Projekt „Frozen in Time“ nejlépe vyjadřuje rovnováhu mezi formálním odkazem budovy a futuristickým experimentem a vytváří tvůrčí městský prvek, vypadající jako přírodní úkaz. Projekt respektuje nejvýraznější urbanistický prvek divadla, platonickou pevnou hmotu, která ustupuje do pozadí, aby odkryla velkolepý vstup, a smělou redefinicí „fasády“ mu vdechuje nový život. Soutěžní návrh exploduje budovu směrem ven a mimo veškerá tradiční pojetí zdí a stěn. Konstrukce se stává jednou z přírodních sil a má být vnímána jako fontána nebo park – zdálky nádherná a zblízka obyvatelná. Budova se při změnách ročních období proměňuje – z ledovcového útvaru se stává letní mrak – a tím mění celé město v jeviště, na kterém je protagonistou kino Puškinskij.

Projekt „Frozen in Time“ se inspiroval básní A. S. Puškina „Zimní ráno“, která oslavuje schopnost silné ruské zimy přeměnit krajinu a vytvářet nové možnosti. Fasádní prvky rozprašují vodu, která se v létě proměňuje v chladivou tříšť a v zimě vytváří kolem budovy ledový krunýř. Tímto způsobem dává hluboký chlad, který obvykle lidi rozděluje, prostor pro společenskou interakci – stává se novým architektonickým mezníkem.

K vytvoření inovačního a poetického pláště budovy přispěl i vyspělý povrchový materiál DuPont™ Corian®. Fasáda se skládá ze stovek prvků, tvořených kovovou konstrukcí a koulí z materiálu DuPont™ Corian®, které za zimních mrazů vypadají jako krápníky a v létě rozprašují vodu. Tím mění vnější okolí budovy a zejména v noci nabízejí fantastickou podívanou.

 

 

2. cena:  „Moving Light Palace“ (Pohyblivý světelný palác)

Použité materiály společnosti DuPont: mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® pro strukturované laminované sklo a ochranný povrchový materiál DuPont™ Teflon®

Projekt „Moving Light Palace“ skvěle zasazuje kino Puškinskij do okolního Puškinova náměstí.  Budovu pokrývají elektroluminiscenční kabely a zasahují i do parku a přilehlého náměstí. Tyto prvky se v průběhu 24 hodin mění podle okolí – ve dne jsou jakoby průsvitné a odrážejí světlo jako matné sklo a v noci, kdy je divadlo plné návštěvníků, svítí a tvoří na náměstí jakýsi maják, světelnou bóji.


   
 

Autoři o svém projektu říkají: „Elektroluminiscenční kabely jsou potaženy materiálem  DuPont™ Teflon®, aby se nezamotávaly a mohly se hladce pohybovat. DuPont™ Teflon®  je totiž materiálem s nejnižším koeficientem tření. Navíc je mnohem odolnější než svrchní materiál kabelů – PVC.  Elektroluminiscenční technologie jsou ve srovnání s jinými osvětlovacími technikami energeticky úspornější. Světelné kabely spotřebovávají při světélkování energii získanou pohybem kabelů s piezo krystaly. Navíc jsou stejně jasné ze všech úhlů, protože elektroluminiscenční světlo je všesměrové, homogenní a viditelné i z velké dálky. Měděno-zlatá fasáda budovy je vyrobena z desek plaveného skla, opatřených mezivrstvou DuPont™ SentryGlas® a vrstvou pokoveného plaveného skla. Zlatý povrch má vysoký činitel odrazu, pomáhá udržet teplo a při nízké náročnosti výroby dokáže snížit náklady na vytápění až o 40 %.“

 3. cena:  „The Pushkinsky Jewel“ (Puškinův klenot)

Použité materiály společnosti DuPont: mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® pro strukturované laminované sklo

Autor návrhu umísťuje budovu kina Puškinskij do skleněné „šperkovnice“. Rozšiřuje stopu kina do celého vnitřního prostoru skleněného obalu a vyvádí řadu typických foyerových funkcí do prostoru galerie, která obklopuje původní kino. Galerie směruje sociální dění z kina ven, prohlubuje spojení budovy s daným místem a zvyšuje význam stavby v rámci dění na Puškinově náměstí.

 

Joseph Sung o svém projektu říká: „Velká obchozí galerie Puškinova klenotu přímo spojuje kino s výjimečnou urbanistickou strukturou náměstí a dává městu prostor pro vepsání vlastní vize. Vizuální spojení kina Puškinskij s Puškinovým náměstím je dosaženo pomocí skleněných výplňových zdí a stropu, využívajících strukturálních mezivrstev DuPont™ SentryGlas®. Po uzavření dnes otevřeného balkonového prostoru budou návštěvníci moci obdivovat nádherný výhled na náměstí, na okolní historický minipark a památník za každého počasí.


 
Strukturální mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® byly vybrány kromě jiného kvůli své schopnosti chránit konstrukce proti větru, rozmarům počasí a nárazu. Použitím povlakovaného nízkoemisního skla zvyšujeme celkovou energetickou účinnost budovy – díky němu se zvyšuje efektivita tepelné izolace a snižuje prostupnost UV záření. DuPont™ SentryGlas® poskytuje dlouhodobou ochranu, i když jsou jeho hrany vystaveny povětrnostním vlivům, je méně náchylný k pronikání vlhkosti a nematní ani po dlouhé době používání, takže je pro tento projekt ideální volbou.“

Seznam 70 nejlepších projektů a další informace o soutěži najdete na internetové adrese www.changingtheface.com.