asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Vítězové mezinárodní architektonické soutěže „Changing the Face“

17.06.2011
Společnost DuPont ve spolupráci se Svazem ruských architektů, stavebním informačním centrem (YEM), Královským institutem britských architektů (RIBA) a společností Architizer.com s potěšením vyhlašuje vítěze soutěže „Changing the Face – Moskva 2011“, jejímž cílem bylo najít nejlepší způsob, jak zrekonstruovat fasádu proslulého kina Puškinskij na Puškinově náměstí, jednom z neznámějších míst v Moskvě.
Ve všech třech vítězných projektech se snoubí bohatá estetická představivost s inovačním technickým duchem a výsledné návrhy neotřelým způsobem probouzejí zašlou slávu kina Puškinskij.  Vítězné návrhy byly vybrány z celkového počtu 512 příspěvků zaslaných od 1002 architektů z 62 různých zemí. Výstava oceněných děl se koná v Ústředním domě architektů v Moskvě ve dnech 8. až 19. června 2011.

„Moskva je v pořadí šestým městem, v němž společnost DuPont architektonickou soutěž „Changing the Face“ pořádá. Počet projektů, zaslaných do soutěže architekty celého světa, vysoce předčil i ta nejodvážnější očekávání. Všechny přihlášené architektonické návrhy pečlivě vyhodnotíme a nejlepší řešení hodláme realizovat,“ řekl Wlodek Sobon, soutěžní manažer společnosti DuPont.

První tři ceny letošního ročníku architektonické soutěže „Changing the Face“ obdrželi:
  • 1. cena (10 000 eur): projekt s názvem „Frozen in Time“ (Zamrzlý v čase) od Juana Andrese Diaze Parry z Kolumbie
  • 2. cena (5 000 eur): projekt nazvaný „Moving Light Palace“ (Pohyblivý světelný palác) od architektů Adriana Reinbrothe, Franzisky Boettcherové a Jenny Grossmanové z Německa
  • 3. cena (3 000 eur): projekt s názvem „The Pushkinsky Jewel“ (Puškinův klenot) od Josepha Sunga z Jižní Koreje
Jedinou podmínkou organizátorů soutěže bylo použití alespoň jednoho z materiálů DuPont, od vyspělého fasádního materiálu DuPont™ Corian® po dekorativní vrstvené skleněné stěny DuPont™ SentryGlas® a DuPont™ SentryGlas® Expressions™, od vyspělé stavební membrány DuPont™ Tyvek® po barvy DuPont™ Alesta® a tkaniny a ochranné povrchové vrstvy DuPont™ Teflon® pro dekorační účely v architektuře.

1. cena: Frozen in Time“ (Zamrzlý v čase)

Použitý materiál společnosti DuPont: high-tech povrchový materiál DuPont™ Corian®

 Projekt „Frozen in Time“ nejlépe vyjadřuje rovnováhu mezi formálním odkazem budovy a futuristickým experimentem a vytváří tvůrčí městský prvek, vypadající jako přírodní úkaz. Projekt respektuje nejvýraznější urbanistický prvek divadla, platonickou pevnou hmotu, která ustupuje do pozadí, aby odkryla velkolepý vstup, a smělou redefinicí „fasády“ mu vdechuje nový život. Soutěžní návrh exploduje budovu směrem ven a mimo veškerá tradiční pojetí zdí a stěn. Konstrukce se stává jednou z přírodních sil a má být vnímána jako fontána nebo park – zdálky nádherná a zblízka obyvatelná. Budova se při změnách ročních období proměňuje – z ledovcového útvaru se stává letní mrak – a tím mění celé město v jeviště, na kterém je protagonistou kino Puškinskij.

Projekt „Frozen in Time“ se inspiroval básní A. S. Puškina „Zimní ráno“, která oslavuje schopnost silné ruské zimy přeměnit krajinu a vytvářet nové možnosti. Fasádní prvky rozprašují vodu, která se v létě proměňuje v chladivou tříšť a v zimě vytváří kolem budovy ledový krunýř. Tímto způsobem dává hluboký chlad, který obvykle lidi rozděluje, prostor pro společenskou interakci – stává se novým architektonickým mezníkem.

K vytvoření inovačního a poetického pláště budovy přispěl i vyspělý povrchový materiál DuPont™ Corian®. Fasáda se skládá ze stovek prvků, tvořených kovovou konstrukcí a koulí z materiálu DuPont™ Corian®, které za zimních mrazů vypadají jako krápníky a v létě rozprašují vodu. Tím mění vnější okolí budovy a zejména v noci nabízejí fantastickou podívanou.

 

 

2. cena:  „Moving Light Palace“ (Pohyblivý světelný palác)

Použité materiály společnosti DuPont: mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® pro strukturované laminované sklo a ochranný povrchový materiál DuPont™ Teflon®

Projekt „Moving Light Palace“ skvěle zasazuje kino Puškinskij do okolního Puškinova náměstí.  Budovu pokrývají elektroluminiscenční kabely a zasahují i do parku a přilehlého náměstí. Tyto prvky se v průběhu 24 hodin mění podle okolí – ve dne jsou jakoby průsvitné a odrážejí světlo jako matné sklo a v noci, kdy je divadlo plné návštěvníků, svítí a tvoří na náměstí jakýsi maják, světelnou bóji.   
 


Autoři o svém projektu říkají: „Elektroluminiscenční kabely jsou potaženy materiálem  DuPont™ Teflon®, aby se nezamotávaly a mohly se hladce pohybovat. DuPont™ Teflon®  je totiž materiálem s nejnižším koeficientem tření. Navíc je mnohem odolnější než svrchní materiál kabelů – PVC.  Elektroluminiscenční technologie jsou ve srovnání s jinými osvětlovacími technikami energeticky úspornější. Světelné kabely spotřebovávají při světélkování energii získanou pohybem kabelů s piezo krystaly. Navíc jsou stejně jasné ze všech úhlů, protože elektroluminiscenční světlo je všesměrové, homogenní a viditelné i z velké dálky. Měděno-zlatá fasáda budovy je vyrobena z desek plaveného skla, opatřených mezivrstvou DuPont™ SentryGlas® a vrstvou pokoveného plaveného skla. Zlatý povrch má vysoký činitel odrazu, pomáhá udržet teplo a při nízké náročnosti výroby dokáže snížit náklady na vytápění až o 40 %.“
 3. cena:  „The Pushkinsky Jewel“ (Puškinův klenot)

Použité materiály společnosti DuPont: mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® pro strukturované laminované sklo

Autor návrhu umísťuje budovu kina Puškinskij do skleněné „šperkovnice“. Rozšiřuje stopu kina do celého vnitřního prostoru skleněného obalu a vyvádí řadu typických foyerových funkcí do prostoru galerie, která obklopuje původní kino. Galerie směruje sociální dění z kina ven, prohlubuje spojení budovy s daným místem a zvyšuje význam stavby v rámci dění na Puškinově náměstí.

 

Joseph Sung o svém projektu říká: „Velká obchozí galerie Puškinova klenotu přímo spojuje kino s výjimečnou urbanistickou strukturou náměstí a dává městu prostor pro vepsání vlastní vize. Vizuální spojení kina Puškinskij s Puškinovým náměstím je dosaženo pomocí skleněných výplňových zdí a stropu, využívajících strukturálních mezivrstev DuPont™ SentryGlas®. Po uzavření dnes otevřeného balkonového prostoru budou návštěvníci moci obdivovat nádherný výhled na náměstí, na okolní historický minipark a památník za každého počasí.


 
Strukturální mezivrstvy DuPont™ SentryGlas® byly vybrány kromě jiného kvůli své schopnosti chránit konstrukce proti větru, rozmarům počasí a nárazu. Použitím povlakovaného nízkoemisního skla zvyšujeme celkovou energetickou účinnost budovy – díky němu se zvyšuje efektivita tepelné izolace a snižuje prostupnost UV záření. DuPont™ SentryGlas® poskytuje dlouhodobou ochranu, i když jsou jeho hrany vystaveny povětrnostním vlivům, je méně náchylný k pronikání vlhkosti a nematní ani po dlouhé době používání, takže je pro tento projekt ideální volbou.“

Seznam 70 nejlepších projektů a další informace o soutěži najdete na internetové adrese www.changingtheface.com.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media