THINK ARCH vítězové - Studenti
Galerie(15)

THINK ARCH vítězové – Studenti

Do letošní soutěžní přehlídky THINK ARCH bylo přihlášeno celkem 143 soutěžních návrhů a realizací staveb, které vykazují prvky udržitelnosti, efektivnějšího využití materiálů a energie a zároveň kladou důraz na zvýšení kvality prostředí. Pětičlenná porota vybírala nejlepší práce do dvou kategorií, jedna z nich byla určena studentům, ta druhá architektům do 40 let. Ve čtvrtek 21. února si cenu za nejlepší projekt ve studentské kategorii odnesl Stanislav Pech za Visuté zahrady Šporkovy v Kuksu.

1.místo: Stanislav Pech: Visuté zahrady Šporkovy v Kuksu / cena ve výši 35 000 Kč
„Topografie vždy silně předurčuje architekturu. Sídla ve svahu se vyznačují soubojem s nerovností, vytvářejí vertikální komunikace- schody, výtahy, lanovky, rampy…ale především plošiny. Velmi přirozeně se z jednotlivých plošin tvoří terasy, impozantní vítězství člověka nad úhlem, Do této přirozené struktury jsem vnesl další, linie vinic. Ty vytvořily pravidelný rastr zdí v rozestupu tří metrů. Mezery mezi zdmi se začaly plnit objekty, prostor mezi zdmi dostává obsah. Zdi- linie vinic – to je jasný tvrdý geometrický koncept, jeho vyplňování je děj organický, děje se na základě potřeby a možnosti.

Barokní koncepce Kuks rozděluje oblast na stranu živých (bývalé lázně) a stranu mrtvých (hospital). Cesta od bývalého hospitalu k zámku je pak chápána jako osa života. Právě na této ose stavím novou budovu, v srdci bývalých lázní, je to jakási resuscitace strany živých. Jedná se o hotel a přidružené provozy. Samotný hotel však tvoří pouze recepce a pokoje. Restaurace, kavárna, sauny, bazén, obchod i zahrady jsou určeny pro hotel a veřejnost zároveň. Celý objekt, který začíná u Labe a končí na vrcholku kopce je průchozí, jsou zde uzavřené komunikace hotelu i veřejné v podobě venkovních schodišť. Především zde člověk nalezne mnoho míst k zastavení a odpočinku (zahrady, náměstíčko u pramene) a také zmíněné provozy.“



2.místo: Viktória Mravčáková: Střešní nadstavba na objektu kavárny v hamburské čtvrti  / cena ve výši 25 000 Kč

„Vytvorila som strešnú nadstavbu na objekt kaviarne, obľúbenej najmä homosexuálmi na najdrahšej, ale stále živej a ľudskej ulici Lange Reihe. Funkcia objektu odpovedá spoločnosti a spája v sebe malé komunitné centrum, otvorenú knižnicu a priestory pre relax, miesto, ktoré v tomto dynamickom celku chýba. Koncept otvorenej knižnice je známy. Knihy prinášajú sami obyvatelia, vymieňajú vracajú a sami sa starajú o jej udržateľnosť. Nevnímam proces gentrifikácie ani negatívne ani pozitívne, snažím sa len vytvoriť miesto, kde bude štruktúra obyvateľstva čitateľná na základe kníh, ktoré tam sami prinesú.“

3.místo: Jan Tůma s kinematicko-architektonickým projektem: 2:real / cena ve výši 15 000 Kč
„Projekt vychází z koncepce představení ve dvojí realitě, která nahlíží dění na scéně jako tok dat, který je modifikován na bázi real-time processingu a následně se promítá zpět na scénu. Tento děj lze považovat za cyklickou interakci, což vedlo k inspiraci analogickými procesy v přírodě. Od nich se odvíjí zónování a koncept, stavby. Při procesu tvorby objektu je uplatňován princip ‚návrh pro nepředvídatelné‘, který je myšlenkovým základem jednotlivých částí stavby a jejich relací. Objekt má ambice stát se pokračovatelem směru české avantgardní scénografie, který započala Laterna Magika.“

-vb-
zdroj: Thinkarch.cz