Ostrava vyzývá architekty

Ostrava vyzývá architekty

Ostrava, která je třetím největším městem České ­republiky, se rozhodla dát Evropě najevo, že je pro lidi městem přitažlivým. Přihlásila se do soutěže o titul ­Evropské hlavní město kultury 2015, postoupila do finále a současně vyhlásila mezi­národní veřejnou urbanistickou soutěž o návrh revitalizace území Černá louka v Ostravě, jehož obnova je symbolickým jádrem kandidátského projektu.

V této souvislosti vyzvala k účasti v soutěži pět světoznámých architektonic­kých ateliérů: OMA/AMO, Rem Koolhaas (Holandsko), Herzog & de Meuron (Švýcarsko), BIG – Bjarke Ingels Group (Dán­sko), FOA (Velká Británie) a Sanaa Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa (Japonsko). Soutěž, která začala 1. února a skončí 31. května 2010, je bezesporu velkou výzvou i pro naše architekty a po delší době příležitostí k utkání se zahraniční konkurencí.

Od soutěžního návrhu se očekává, že zhodnotí charakter území, posílí jeho vztah k centru města, k řece, propojí břehy, navrhne nové pěší komunikace, soustředí stávající budovy do fungujícího celku, rozmístí nové a vytvoří tak pro veřejnost přitažlivé kulturní centrum Ostravy.

O vítězi urbanistické soutěže rozhodne porota, jejímž předsedou byl zvolen architekt Josef Pleskot. Výsledky soutěže budou oznámeny v červnu 2010. Podrobnější informace a soutěžní podmínky jsou na webových stránkách Společnosti Petra Parléře (www.cenapp.cz), která je pověřena organizací soutěže. Regulérnost soutěže schválila Česká komora architektů.

Zdroj: Společnost Petra Parléře