asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Učni se poprvé utkají ve zdění na POROTHERM DRYFIX.SYSTEM

13.07.2009
V pořadí již třináctý ročník „Soutěže učňů stavebních oborů“ (SUSO) přinese výraznou změnu v oblasti technologií, v nichž mezi sebou učni zápolí. Ve finále soutěže, které proběhne v rámci 20. jubilejního mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH 2009 ve dnech 22. – 24. září, studenti změří svoje schopnosti při zdění technologií POROTHERM DRYFIX.SYSTEM, kdy se místo malty používá speciální PUR–pěna. Metodu, jež umožňuje zvládnout hrubou stavbu domu za týden, představila společnost Wienerberger v loňském roce.

SUSO si klade za cíl podpořit zájem o studium v oborech zedník, truhlář, obkladač, montér suchých staveb, malíř, kameník či kamenosochař. Na jeho finále se utkají žáci, kteří zvítězili v regionálních kolech, probíhajících od počátku školního roku 2008/09 v rámci celé České republiky.

Zdění bez malty s mnoha oceněními
Ve finálovém klání se letos žáci na mezinárodním stavebním veletrhu FOR ARCH setkají s novinkou firmy Wienerberger, s technologií POROTHERM DRYFIX.SYSTEM. Tato revoluční metoda, určená pro výstavbu z broušených cihel, představuje zdění, kde maltu nahradila speciální polyuretanová pěna. Místo zednické lžíce se zde používá dóza s aplikační pistolí. Technologie, jež si odnesla ocenění GRAND PRIX FOR ARCH 2008 a mnoho cen z dalších soutěží, umožňuje výstavbu i v zimě, a to až do -5 °C.

Vzdělávání a praxe
„Od doby, kdy jsme se před jedenácti lety stali generálním partnerem soutěže, prošly stavební technologie výraznými změnami,“ říká Ing. Daniel Uskokovič ze společnosti Wienerberger. „Ceníme si proto možnosti seznamovat studenty s novinkami a trendy ve zdění i s výrobky POROTHERM. Těší nás jejich zájem a zároveň jsme rádi, že prostřednictvím SUSA na sebe mohou upozornit ti nejšikovnější z nich.“

Spolupráce s různými firmami si považuje i Ing. Dana Sklenaříková ze společnosti ABF, která SUSO organizuje: „Soutěž znamená velkou příležitost pro firmy i studenty. Nejšikovnější z učňů mají šanci získat nabídky na dobré pracovní uplatnění, firmy zase vítají příležitost obeznámit studenty s novými technologiemi v oboru.“
 
Renomé a tradice
Za dosavadních dvanáct ročníků se soutěže zúčastnily téměř tři tisícovky studentů. SUSO získalo společenskou záštitu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Hospodářské komory ČR, záštitu poskytlo Ministerstvo průmyslu a obchodu, v roce 2005 se připojil Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Odbornou pomoc poskytuje Cech sádrokartonářů ČR, Cech malířů a lakýrníků, Svaz kameníků a kamenosochařů ČR, Profesní cech obkladačů a Výzkumný ústav bezpečnosti práce.


Další informace o soutěži získáte také na www.abf.cz nebo na www.suso.cz.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media