ReSITE: Registrace na mezinárodní konferenci zahájena
Galerie(2)

ReSITE: Registrace na mezinárodní konferenci zahájena

Pouze prvních 350 registrovaných bude mít šanci zúčastnit se diskuse věhlasného dánského urbanisty Jana Gehla nebo amerických specialistů Alexandrose Washburna a Janette Sadik-Khan, kteří přijedou do Prahy diskutovat o navrhování kvalitního veřejného prostoru ve městě s důrazem na proměnu nábřeží.

Česká metropole bude koncem května hostit první mezinárodní konferenci, která se bude věnovat těmto tématům z unikátního komplexního pohledu. Konference je součástí programu festivalu reSITE, který se uskuteční pod záštitou hlavního města Prahy a velvyslanectví Spojených států Amerických v Praze. Mezinárodní konference proběhne 24. – 25. května 2012 ve Veletržním paláci. Podrobný program včetně jmen všech pozvaných hostů najdete na oficiální stránce festivalu www.resite.cz. Konference je otevřená také pro všechny studenty, zástupce akademické obce, představitele státní správy a samospráv, podnikatele i neziskové organizace, vítaná je i široká veřejnost se zájmem o dění v hlavním městě.

Registrace účastníků konference začala 17. dubna. Kvůli prostorovým limitům konferenčního sálu je počet účastníků omezen na prvních 350 přihlášených.  Všichni zájemci o účast na této akci mimořádného významu se mohou registrovat prostřednictvím formuláře na www.resite.cz. Vstupní poplatek se liší dle jednotlivých kategorií: studenti, akademická obec a představitelé státní správy a samospráv a jiní profesionálové v oboru (ostatní). Počet vstupenek pro každou kategorii je rovněž omezen.

Program konference je rozdělen do čtyř hlavních sekcí za účasti domácích i zahraničních odborníků: Navrhování ve veřejné sféře, Komunitní fórum, Ekonomika rozvoje a Politika veřejného prostoru. Panelová diskuse pod názvem  “Praha v pohybu” přivede k jednomu stolu české a německé odborníky, aby si vyměnili své zkušenosti s navrhováním veřejného prostoru v obou zemích. Sekce “Plánování na nábřeží” předvede unikátní projekty pro tyto specifické prostory z celé Evropy, a část “Otevřená Praha” se bude zabývat územním plánem hlavního města. 

„Velkou příležitostí pro oživení nábřeží ve městech je propojení s koncepcí protipovodňových opatření. Inspiraci pro spojení investic na ochranu proti povodním s úpravami veřejných prostranství podporujícími rekreaci, kulturu, sport i rozvoj služeb, můžeme najít v řadě evropských i amerických měst. Toto téma je velmi aktuální nejen v Praze, ale i v Olomouci, Brně a řadě dalších měst, která zažila velkou vodu,“ říká spoluorganizátor festivalu a ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.

Konference bude jedinečným místem pro setkání zástupců z mnoha oborů. Architekti, představitelé magistrátu, developeři, ekonomové a zástupci občanských sdružení se sejdou v diskusi nad urbanistickým plánováním a navrhování veřejného prostoru. Jednotlivá témata budou otevřena za přítomnosti špičkových zahraničních a domácích odborníků, jakými jsou dánský urbanista Jan Gehl nebo Alexandros Washburn a Janette Sadik-Khan z úřadu starosty New Yorku. Němečtí urbanisté Lisa Diedrich a Matthias Rick přinášejí témata současného urbanismu, zatímco Pavel Koch a zástupci developerské skupiny Karlin Group budou diskutovat z pohledu soukromého investora. Pražský náměstek primátora Tomáš Hudeček a Michael Rink, asistent vedoucího Jorna Waltera z Úřadu pro rozvoj města a životního prostředí v Hamburku budou diskutovat z pohledu samosprávy. České zkušenosti představí architekti jako je Igor Kovačevič, Adam Gebrian nebo Jakub Cígler a další.