asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Nová cihelna v Hevlíně u Znojma běží naplno

08.04.2009
Z režimu zkušebního provozu do kontinuální výroby přešla v polovině března nová cihelna společnosti HELUZ cihlářský průmysl v.o.s. v Hevlíně na Znojemsku. V pořadí již sedmý výrobní podnik, který český výrobce cihlářského zboží provozuje, se specializuje na produkci broušených superizolačních bloků pro obvodové zdivo HELUZ THERMO STI.

První práce na výstavbě nové cihelny byly zahájeny v říjnu 2007, po roce a půl již ze zbrusu nové výrobní linky sjíždějí první cihelné bloky té nejvyšší kvality. Výrobní technologii, která nebyla dosud v České republice instalována a její hodnota činí 3/4 z celkové 850milionové investice, dodala německá firma KELLER HCW. Výroba v nové cihelně je podstatně rychlejší než ve starších podnicích, a to díky kontinuálnímu provozu bez časových prodlev. Nepřetržitý provoz předpokládá velké série výrobků, kdy se forma na konkrétní produkt nemění dříve než po jednom až dvou týdnech a výroba je tedy efektivnější.

Provoz cihelny zvýší produkci celé firmy o cca 40 %. Přesto se společnost HELUZ neobává o odbyt svého zboží. „Hlavním výrobním sortimentem nového podniku jsou vysoce tepelněizolační cihelné bloky určené pro výstavbu nízkoenergetických domů, a to bez nutnosti dalšího zateplování, a s přijatelnou tloušťkou tepelné izolace také pro výstavbu pasivních domů. Zájem o stavbu těchto typů budov se neustále zvyšuje,“ vysvětluje Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti.

Inovaci zaznamenaly kanálové průběžné sušárny s kontinuálním posunem a také pece, které mají při širším a nižším profilu dvojnásobný počet uliček než pece standardní. Dokonalejší homogenizaci suroviny zajistí velkokapacitní odležárna suroviny s boxovou stavbou. Pojme až 6 000 m3, tedy zhruba desetidenní zásobu. Kapacita odležárny ve starším hevlínském závodě je pouze 200 m3, což odpovídá zásobě na jeden den. Při plném provozu sjede z nové výrobní linky 700 tun zboží v STI (superizolační) kvalitě denně.

Plně automatizovaný nepřetržitý provoz je rozdělen do tří pracovních směn, z nichž každá vyžaduje 5 pracovníků. Celkem poskytla nová cihelna okolo 50 nových pracovních míst, dnes již plně obsazených.

Ložisko vysoce kvalitní cihlářské hlíny je v těsné blízkosti výrobního provozu. Vedle cihlářské suroviny poskytuje hliniště pro potřeby výroby také důlní vodu. Protože se jedná o mineralogický proces, neprodukuje cihlářská výroba žádné odpadní látky. Obsah emisí ve  spalinách vznikajících při výpalu je díky termickému oxidačnímu zařízení ENETEX hluboko pod hranicí emisních limitů daných platnou legislativou.Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media