asb-portal.cz - Odborný portál pro profesionály v oblasti stavebnictví

Navzdory krizi skupina Skanska v České a Slovenské republice zvýšila zisk

15.02.2010
Skupina Skanska v České a Slovenské republice zvýšila meziročně provozní zisk o 10 procent na 1,545 miliardy korun. Tento výsledek dosáhla navzdory propadu tržeb o 17 procent na 31,243 miliardy korun. Nejvíce se dařilo segmentu dopravního stavitelství, propad zaznamenala ekonomickou krizí nejpostiženější oblast rezidenčního developmentu. Od začátku letošního roku působí skupina v nové podobě, po vnitrofiremní fúzi pěti společností zastřešuje všechny aktivity v ČR jediná - Skanska a.s.
„Rok 2009 byl pro nás v mnoha oblastech přelomovým. Restrukturalizace, jejíž hlavním cílem bylo zjednodušit řízení skupiny a zvýšit produktivitu práce se ukázala zejména v období krize jako prozíravý krok. Díky tomu jsme úspěšně zvládli náročné podmínky roku 2009 a dokázali přitom zvýšit náš provozní i čistý zisk,“ řekl k výsledkům Dan Ťok, předseda představenstva a generální ředitel Skanska  a.s.

Mezi hlavní výsledky projektu Jedna Skanska, jehož součástí je i restrukturalizace, patří nová architektura skupiny platná od 1. 1. 2010. Původně samostatné právní subjekty obsluhující jednotlivé segmenty trhu se sloučily do jedné společnosti - Skanska a.s. Součástí těchto změn je také nově nastavený systém řízení skupiny a ekonomický model fungování skupiny, včetně řízení rizik. S tím souviselo, mimo jiné,  snížení počtu zaměstnanců. K 1. 1. 2010 jich Skanska zaměstnávala celkem 5 513.

„Očekávám, že vzhledem k setrvačnosti stavebního trhu budou následky krize přetrvávat i v letošním roce. Projekt Jedna Skanska, který jsme spustili v době ekonomické prosperity, nám vytvořil výborné podmínky ke zvládnutí i nepříznivého vývoje vnějšího prostředí. Silná finanční pozice  umožňuje Skanska poohlížet se po investičních příležitostech.“ dodal D. Ťok.


Zdroj: Skanska a.s.

Komentáře

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Další z Jaga Media