Hypermoderní robotická cihelna
Galerie(2)

Hypermoderní robotická cihelna

Bezmála jednu miliardu korun, přesněji 850 milionů, investovala rodinná česká firma Heluz do stavby hypermoderní robotické cihelny v Hevlíně na jižní Moravě. Samotná výstavba nového závodu a odlaďování technologií zabralo více než dva roky. V současné době závod plní všechny projektové parametry.

„Díky stavbě nového závodu také vzniklo na pět desítek nových pracovních míst,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest. „Se stavbou nového podniku navíc ryze českému Heluzu pomohlo to, že prostřednictvím agentury CzechInvest získal pro svůj projekt podporu ve formě investičních pobídek.“ To, že firma úspěšně plní podmínky pro udělení pobídek, v minulých dnech bez problémů potvrdilo Ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Hevlín se tak díky společnosti Heluz může pochlubit nejmodernějším závodem na výrobu cihel přinejmenším v Evropě,“ říká majitel firmy Vladimír Heluz. „Výroba je efektivnější a spotřebuje méně energie než u starších provozů. Nejmodernější technologie umožňují vyrábět bloky, které už v jednovrstvém zdivu bez dodatečného zateplení splní požadavky na obvodové konstrukce nízkoenergetických a pasivních domů. Denně tu vyrobíme skoro 40 tisíc takových cihel.“

Heluz svoje výrobky prodává hlavně v České republice a na Slovensku. Část produkce ale míří i do Polska a Maďarska a také do Německa a Rakouska. Před stavbou nového závodu firmě jen u nás patřilo kolem dvaceti procent trhu, po jeho dokončení její podíl o dalších dvacet procent stoupl. „Heluz je perfektním příkladem toho, jak investiční pobídky pomáhají českým firmám v dobývání evropského trhu,“ zdůrazňuje Michal Stieber, ředitel odboru řízení investičních projektů agentury CzechInvest.

Vedle spuštění zbrusu nového podniku Heluz stále vylepšuje technologii ve svých dalších závodech v Dolním Bukovsku, v Libochovicích a také v Hevlíně. Bude tu vyrábět nový typ cihly, na jejímž výzkumu a vývoji pracuje od roku 2005.

„Výsledkem pětiletých vývojových prací je nová receptura na výrobu cihel obohacená o další komponent biomasy – o slámu. Nová směs nám umožnila zvýšit počty jednotlivých řad a zeslabit stěny cihel, které teď mají špičkové tepelně izolační vlastnosti a splňují podmínky pro výstavbu pasivních domů bez dalšího zateplení,“ dodává generální ředitel Jan Krampl.

Na vývoji technologie potřebné pro sériovou výrobu nových cihel Heluz spolupracoval například s ČVUT Praha. Do nákupu strojů firma investuje přes 16 milionů korun, prostřednictvím agentury CzechInvest ovšem 5,6 milionu získá zpět díky dotaci z programu Inovace, který je součástí evropského Operačního programu Podnikání a inovace.

Zdroj: CzechInvest